Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mi se pare logic ca, în condiții de război, bombardamente, să distrugă agenții patogeni studiați în laboratoare. Ce se întâmplă dacă un astfel de laborator e bombardat? Vrea cineva noi pandemii de ciumă, antrax...?

 

Cred că în toate țările există astfel de laboratoare. Asta nu înseamnă că toți fabrică arme chimice.

 

Rusia, ca de obicei, proiectează asupra altora ceea ce face sau plănuiește ea-însăși.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista programe asemanatoare in alte tari? 

in romania chiar mai multe.

cred ca am fost primii care le-am lansat.

au tradus romanii in ucraineana in timp record.

 

avem programe pentru:

- gazduire pe termen scurt

- gazduire pe termen lung

(cu tot ce implica asta)

- servicii medicale pentru adulti, copii, animale de companie, inclusiv boli cronice si boli grave

- angajari, locuri de munca

- invatamant pentru copii

- transport pe teritoriul romaniei si transport peste granita, in multiple colturi ale lumii, gratuit sau cu tarife modice

 

deja unii copii ucraineni sunt scolarizati in romania.

unii ucraineni au fost deja angajati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania persoanele fizice care găzduiesc refugiati din Ucraina primesc de 20 de lei/zi pentru fiecare persoană cazată pentru a acoperi cheltuielile cu hrana acestora.

 

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/romanii-care-gazduiesc-refugiati-din-ucraina-vor-primi-bani-de-la-stat-1868359

 

Pentru refugiaţii din Ucraina cazaţi în căminele şcolilor şi universităţilor de stat și private, statul român decontează 50 lei/persoană/zi pentru cazare și 20 lei/persoană/zi pentru masă, pe o perioadă de până la 90 de zile. 

 

În locațiile pentru refugiaţi stabilite de comitetele județene și cel al municipiului București pentru situații de urgență costurile aferente cazării se pot ridica la 100 de lei/zi/persoană. În cazul în care într-o singură cameră sunt cazate două sau mai multe persoane, valoarea maximă a cazării pentru acea cameră nu poate depăși suma de 230 de lei/zi.

 

https://www.libertatea.ro/stiri/cum-pot-primi-bani-de-la-stat-romanii-care-gazduiesc-refugiati-din-ucraina-se-vor-deconta-20-de-lei-pe-zi-de-persoana-cheltuieli-cu-hrana-4027696

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In uk , s-a deschis un website unde se pot inscrie cei care au spatiu si doresc sa primeasca refugiati. guvernul achita £ 350/ lunar. In 5 ore  sunt peste 44000 de aplicatii.

Exista programe asemanatoare in alte tari? 

Aici primii care au oferit gratis cazare si s-au organizat pe o platforma si in grupuri pe facebook a fost societatea civila,ONG-uri, persoane fizice, hoteluri, pensiuni. Totul a fost pe cheltuiala celor ce gazduiau refugiati in primele saptamani. Acum am inteles ca se pot face cereri de decontare a unor sume. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici primii care au oferit gratis cazare si s-au organizat pe o platforma si in grupuri pe facebook a fost societatea civila,ONG-uri, persoane fizice, hoteluri, pensiuni. Totul a fost pe cheltuiala celor ce gazduiau refugiati in primele saptamani. Acum am inteles ca se pot face cereri de decontare a unor sume. 

"Persoanele fizice care găzduiesc refugiaţi trebuie să depună la primărie, în primele 3 zile lucrătoare ale fiecărei luni, o cerere în care precizează numărul persoanelor găzduite, numele și prenumele acestora, localitățile din care aceștia declară că provin și intervalul de timp din luna anterioară pentru care solicită decontarea cheltuielilor cu hrana.  Cererea va fi însoțită de o declarație pe propria răspundere, de o copie a actului de identitate al celui care solicită decontul, dar și de documente care atestă dreptul acestuia de folosință asupra locuinței în care găzduieşte refugiaţii din Ucraina. Primăriile, prin serviciile sociale sau/şi poliţia locală, pot face verificări, pentru a vedea dacă informaţiile sunt sau nu reale.  Datele sunt apoi centralizate şi trimise, în termen de 3 zile lucrătoare, inspectoratului județean pentru situații de urgență care virează banii în conturile primăriilor, în următoarele 10 zile lucrătoare. De aici, banii ar trebui să ajungă la cei care au cerut decontarea cheltuielilor în termen de 3 zile lucrătoare. Cel mai probabil, primele deconturi se vor face începând de luna viitoare, deoarece proiectul de HG se află în procedură de avizare până pe 25 martie 2022. "

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in romania chiar mai multe.

cred ca am fost primii care le-am lansat.

au tradus romanii in ucraineana in timp record.

 

avem programe pentru:

- gazduire pe termen scurt

- gazduire pe termen lung

(cu tot ce implica asta)

- servicii medicale pentru adulti, copii, animale de companie, inclusiv boli cronice si boli grave

- angajari, locuri de munca

- invatamant pentru copii

- transport pe teritoriul romaniei si transport peste granita, in multiple colturi ale lumii, gratuit sau cu tarife modice

 

deja unii copii ucraineni sunt scolarizati in romania.

unii ucraineni au fost deja angajati.

 

waw, suna asa de bine ca sa tot fii refugiat de razboi ( ucrainian sau nu ) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...