Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

https://www.google.com/url?q=https://m.statisticstimes.com/economy/european-countries-by-gdp.php&sa=U&ved=2ahUKEwiQj-XCwfj2AhVDQkEAHX3TBokQFXoECAIQAg&usg=AOvVaw12D0rGEru02JBN3vJdBNGl

Aici un clasament recent.

 

Comparatia cu Coasta de Fildes e irelevanta, si nu e vorba numai de ulei de floarea soarelui, dar problema cea mare e coruptia.

 

Vreau sa adaug ca avand in vedere relatiile economice atat de semnificative, nu vad de ce nimeni nu s-a implicat si au fost omorati si au avut de suferit atatia civili. Cred ca au dat dovada de mare ipocrizie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 imaginile cu distrugerea Ucrainei arată mai rău ca in filmele cu Terminator e ceva grotesc fără limite. 

A fost distrusă o țara frumoasa intr-o luna, si viețile la câteva generatii… milioane si milioane de oameni.

 

Nu pot sa accept sa cred ca nu s-a știut de intențiile lui P. si tot aceasta invazie a fost o surpriza si nu a putut fi evitata. Pare ceva putred in situatia asta. 

 

Si acum nu pot sa înțeleg cum toată planeta tace si nu face nimic sa oprească acest măcel.

Atitea capete luminate chiar nu fac nimic sa oprească asta?  

Ca va da P cu bombe poate sa o facă cu si fără motive. 
 


 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca sunt mari interese economice la mijloc

Multe tari dependente de gazul rusesc.

Companii mari cu piete de desfacere in Rusia

Ologarhi cu bani in conturi din diverse tari

Groaznic ce s-a intamplat in Ucraina. De asta s-a si agitat Zelensky vorbind in atatea adunari parlamentare din Europa si din lume si cerand ajutor... A cerut inchidera cerului deasupra Ucrainei (ce-o inseamna asta tehnic, nu ma pricep, probabil niste detectoare ceva), dar NATO s-a temut, Ucraina nefiind membra.

Habar nu am ce au stiut serviciile secrete americane si occidentale si ce ar fi trebuit facut pe evitarea razboiului (in afara de cedarea unor teritorii rusilor - Donbas si altele poate - inteleg ca rusii isi doresc cu ardoare control complet la Marea Neagra si Marea Azov, acolo ataca sustinut si nu cedeaza.. Odesa Mariupol, Berdeansk - toate posturi la Marea Neagra sau Azov).

Rusiii aveau trupe concentrate pe la granit cu Ucraina, mai ales in est in lunile premargatoare razboiului... probabil toata lumea se gandea la posibilitatea ca rusii sa atace, dar sperau sa nu se intampla si au ramas socati ca s-a intamplat :(

 imaginile cu distrugerea Ucrainei arată mai rău ca in filmele cu Terminator e ceva grotesc fără limite. 

A fost distrusă o țara frumoasa intr-o luna, si viețile la câteva generatii… milioane si milioane de oameni.

 

Nu pot sa accept sa cred ca nu s-a știut de intențiile lui P. si tot aceasta invazie a fost o surpriza si nu a putut fi evitata. Pare ceva putred in situatia asta. 

 

Si acum nu pot sa înțeleg cum toată planeta tace si nu face nimic sa oprească acest măcel.

Atitea capete luminate chiar nu fac nimic sa oprească asta?  

Ca va da P cu bombe poate sa o facă cu si fără motive. 
 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu, dar am un feeling ca se așteaptă ceva iri se pregătește ceva…

nu știu ce, dar nimic nu mai face sens…

război, distrugere, pandemie, economiile țărilor la pământ, prețuri, legi care se aproba cu viteza luminii…

 

eu personal Multumesc lui Dumnezeu ca am credință si asta imi mai aduce un pic de pace in suflet…

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SUA a avertizat despre intențiile lui Putin în repetate râduri, prin serviciiile lor de informații.

Europa nu i-a luat în serios. Recent ministrul apărării francez a demisionat pentru că nu a anticipat invazia Ucrainei.

Ce se putea face dacă amenințarea era luată în serios? Mai mult efort diplomatic, sancțiuni cu anticipație, habar n-am. Sincer, cred că ar fi fost în zadar, oricum, nebunul a luat decizia de ani de zile și a așteptat momentul propice, din punctul lui de vedere. Un apropiat ar fi declarat că P. era ferm hotărât "să rezolve problema Ucrainei pentru generațiile viitoare". Ce diplomație, ce negocieri? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[...] si nu e vorba numai de ulei de floarea soarelui, dar problema cea mare e coruptia.

 

 

Ce vrei sa spui? In Ucraina coruptia este mai mica decat in Romania si de aceea Ucraina o duce mai bine?

 

Interesant cum ni se pare ca ne pricem la orice - politica, economie, schimburi comerciale, masurarea gradului de coruptie... Si aruncam asa cu vorbe in vant dupa ce ne "documentam" de pe wikipedia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...