Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

Nu trebuie sa stiu eu jucatorii de fotbal ca e plin internetul 

 

De exemplu https://us.soccerway.com/players/players_abroad/russia/

 

Ceea ce am vrut sa subliniez este marea ipocrizie a unei Europe ce interzice unor jucatori nevinovati ce unii s_au si dezis de razboi sa joace tennis insa continua sa faca afaceri cu Putin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

De asemeni marii araceristi vad ca sa sunt scuzati   doar  s au dezis de razboi , asa cum vad si in mesajul anterior despre sponsorul respectiv insa simplii sportivi nu. Ei trebuie banati.

Nu si sportivii rusi insa ce joaca in echipele altora ?Ei sunt de asemeni acceptati. Asta e incadrata probabil  la afaceri ca si continuarea cumpararii gazului ieftin de la rusi de catre nemti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EU nu e Germania si nici invers, iar reactia Germaniei mi se pare prudenta de fiecare data. 

Germania a primit 1,3 mil de migranti din Syria.  Nu cred ca e momentul sa isi ruineze economia .  

Mesajele Letitiei  despre Cecenia si Georgia mi-au demonstrat ca memoria si atentia noastra suntfoarte selective, si ca liderii politici au stat " la masa" cu p utin dupa toate atrocitatile comise. Asa ca ne putem astepta la aceeasi receptie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca din nefericire EU este Germania . 

Si faptul ca a primit sirieni nu are legatura cu sponsorizarea razboiului lui Putin . Si nici faptul ca " isi ruineaza economia" ceea ce de altfel nu e absolut sigur pentru ca pot cumpara din alte parti dar mai scump, nu le da dreptul sa accepte moartea atator persoane. 

Se presupune ca Germania nu mai este ce a fost si ca ar pune viata inaintea economiei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EU nu e Germania si nici invers, iar reactia Germaniei mi se pare prudenta de fiecare data. 

Germania a primit 1,3 mil de migranti din Syria.  Nu cred ca e momentul sa isi ruineze economia .  

Mesajele Letitiei  despre Cecenia si Georgia mi-au demonstrat ca memoria si atentia noastra suntfoarte selective, si ca liderii politici au stat " la masa" cu p utin dupa toate atrocitatile comise. Asa ca ne putem astepta la aceeasi receptie.

Eu am înțeles ca marea majoritate nu erau sirieni și au fost trimiși rind pe rind acasă, de unde au venit. Am văzut citeva documentare pe tema asta.

 

Apoi nu văd de ce Uk și-ar ruina economia cu restricții in timp ce  Germania se face ca ploua. Nu numai ca sta la tzitza gazului rusesc, dar trebuia sa livreze niște tancuri/armament Ukrainei si da din colț in colț, probabil sa nu îl supere pe Putin prin acțiunea asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spuneam saptamana trecuta  ca daca Putin vrea ruble i se vor da ruble  pentru ca nemtii nu vor sub nici o forma sa ia din alta parte combustibil? 

 

Ei bine pe 22 Aprilie a iesit deja comunicatul Comisiei Europene despre modul in care se va putea plati in ruble gazul. Nu cumva sa ramana fara bani si sa nu mai omoare Putin. 

 

Nu gasesc insa articol deocamdata in engleza desi nu se poate sa nu fi publicat nimeni nimic . Probabil nu s au facut destui pasi pentru pregatirea psihologica a maselor in UE .. se vor face insa si toata lumea va spune canu se putea altfel  si atunci vor scrie toti odata. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amarullis uite ce am găsit 

 

 

 

EU sees way to pay for Russian gas without breaching sanctions
Reuters, Brussels
Published: 22 April ,2022: 07:54 PM GSTUpdated: 22 April ,2022: 09:17 PM GST

EU companies may be able to work around Russia’s demand to receive gas payments in rubles without breaching sanctions if they pay in euros or dollars which are then converted into the Russian currency, the European Commission said on Friday.

https://english.alarabiya.net/amp/business/energy/2022/04/22/EU-sees-way-to-pay-for-Russian-gas-without-breaching-sanctions

am găsit mai multe articole dar asta e mai clar.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

The Observer are azi un editorial exact pe aceasta tema,

 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/apr/24/observer-view-germany-response-to-war-in-ukraine

 

Dependenta Germaniei de gazul rusesc e de 47% , unde UKdepinde doar de 4% , de aceea cred in continuare ca se merge pe prudenta,

 

Claims by Scholz and industry chiefs that an energy embargo would hurt Europe more than Russia and push Germany into recession are hotly disputed. Critics cite studies that suggest the negative impact would be manageable and short-lived. Yet in a report last week, the Bundesbank warned an embargo could shrink Germany’s economy by 2% and cause a 5% fall in output.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...