Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lemonade time ladies


Recommended Posts

J recuperare usoara ptr L !  [flo2]  

 

Eu ( si majoritatea colegilor mei ) azi-noapte am stat pe geam admirand o furtuna teribila. Asa fulgere n-am mai vazut, multe, intense, dese, mult timp.  [zirea]  Era lumina afara ca ziua. Plus o ploaie torentiala.

 

 

Azi am sedinta cu parintii fizic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineaza tarzie,

dana, multumesc

 

Azi, daca tot ne invartim pe acasa am program de curatenie, grrr, copiii lectii si proiecte, plus o salata de beuf (preferata L.)  E aproape pranz si nu m am apucat de nimic, astept sa treaca lenea.

 

Distractie placuta fetelor care au liber azi.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

https://newsweek.ro/international/fetita-de-14-ani-abandonata-de-profesoare-dintr-un-motiv-socant-in-aeroportul-din-lisabona?fbclid=IwAR3VF7IrNEbheCmW0Y6k-7zAVE6wyNOPKP4t2xlvGpCs1embw7dWb4Kb0UY

 

[batcap]

 

O fetiță de 14 ani din județul Sălaj a fost abandonată de profesoarele ei pe Aeroportul din Lisabona, după un proiect Erasmus în Portugalia. Cadrele didactice i-au lăsat 40 de euro pentru un test antiCovid și pentru ceva de mâncare.

Părinții fetiței sunt încă în stare de șoc, după ce cele două profesoare, împuternicite de aceștia să aibă grijă de copilă, au decis să se urce în avion și să plece din Portugalia alături de celelalte două eleve cu care călătoriseră.
Cele două profesoare – una de desen și cealaltă de fizică – , împuternicite cu hârtie notarială de către părinți, au decis să plece din Portugalia fără fetița de doar 14 ani care nu avea testul negativ. Profesoarele s-au urcat în avion fără să se gândească la fetița rămasă în aeroport.
Acestea i-au lăsat doar 40 de euro pentru a-și putea plăti testul de coronavirus și pentru a-și cumpăra de mâncare, și i-au spus să fie puternică pentru că au încredere că se va descurca și singură, după cum ne mărturisesc oficiali de la unitățile de învățământ implicate.
 
Eu cred ca le strangeam de gat pe amandoua.  [batcap]
 
edit. fetita a sunat parintii, apoi o profesoara de la scoala unde fetita fusese cu bursa Erasmus a venit in aeroport si s-a ocupat de fetita sa se intoarca in Ro. 
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu intamplarea asta si m-au trecut fiori pe sira spinarii... cum sa lasi un copil singur in aeroport?  Mai ales ca erau 2 profesoare, ca nu le puteau lasa singurre nici pe celelalte fete. Asa una se putea duce cu fetele, cealalta ramanea cu fata.

Dar nu inteleg, fetita nu avea testul negativ, adica iesise pozitiva? In cazul asta habar nu am care e procedura, unde se izoleaza copilul, trebuia sa-i ofere cazare si intotitorului...

Sau fetita nu avea testul de nici un fel, nu-l facuse? Dar celelalte persoane cum de s-au testat inainte si fata, nu? Nu erau impreuna, nu si-l puteau face toti odata?  [alcool]

 

Oricum, bine ca s-a terminat ok, dar...... nu e in regula cum au procedat doamnele,,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata voua [cit]

La mine sunt 15grC si ploua. Asa a fost tot week-endul, dar noua ne place mai la racoare asa ca am facut o plimbare rapida la Cluj ca lui Ale ii trebuia neaparat o bluza alba ptr festivitatea de sfarsit de an scolar. 

Acum e fericita, i-am luat pantaloni largi de vara, 2 bluze albe, o salopeta super de la Orsay si din banii ei si-a luat 2 tricouri.

Noi nimic.  [:-)))]  Dar cred ca-mi insusesc una din bluzele ei albe ca e totusi cam mare ptr ea. 

Azi merg la croitoreasca ptr ca mai are 2 pantaloni ce trebuie scurtati si salopeta are bretelele cam lungi. 

Si desi are costumatii de domnisoara, i-a trebuit un dinozaur de jucarie si toata ziua s-a plimbat cu t-rex-ul dupa noi.    [dra]

Binenteles ca n-am putut trece pe langa carti si sa nu luam nimic     si-a luat o carte de gramatica franceza   [ph34r]  si o carte in engleza asta o citesc si eu. 

Am intrat la un magazin italienesc si am luat mezeluri, vai ce preturi !   [zirea]

Sambata am avut supa de pui cu taitei, friptura de pui, cartofi natur si ciuperci la tigaie ( foarte bune ) cu somon si salau la gratar. 

Azi program de calcat.  [ph34r]

[flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Eu sunt ko. Ne-am intors aseara la 12 din micro-vacanta. Bine ca nu am mare lucru de facut. A fost f fain, cald si bine. Ne-am amuzat cu mic cu mare.

 

Judoka, vai, vai saraca Laura. Cum mai e? Cat sta cu ghipsul ala mare?

 

Vio, ce program fain de week end ati avut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello ladies,

 

dana, deci ati spart serios pusculitza. 

 

coca, sa va fie de bine mini vacanta si plimbarea.

 

noi am fost cu antrenamentul, treburi pe langa casa, facturi de platit, acte, inspectia la masina, invatat. S a mai redus lista de to do. 

L. sta doua saptamani cu corsetul , dupa care poate sa inceapa sa l scoata intermitent. Inca mai ia analgezice, ca zice ca o doare. La scoala a primit deja un avertisment pe motićv ca nu are manualul(desi i am scris mesaj profesoarei in carnet) . O tampita care nici macar nu asculta copiii, imi vine sa o iau de par.  [vom] 
trebuie sa l sunam pe diriginte.

 

Elkia, v ati relaxat cu zilele libere?tot asa mult de munca ? 

o saptamana reusita tuturor  [aerob]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of J, biata Laura 

 

Ieri i-a cazut iar lentila de la ochelarii lui Ale si cand i-a pus ta'su la loc a reusit sa ciobeasca usor lentila si parca e si crapata.  [zirea]  Asa ca am dus ochelarii la oftalmolog sa-i repare. Alte rame, alti bani.  [zirea]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...