Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lemonade time ladies


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elkia, sa va fie de bine vacanta! Tare frumos ce povestesti, cred ca a fost superb. Dupa asa vacanta copiii mai au chef de scoala, teze?! Le urez mult succes, sa scape repede si cu note bune! 

 

Cred ca "blajini" e un cuvant ce ii caracterizeaza intr-o masura, da Sunt tare bunutzi (cra-cra). Bianca nu prea are planuri. m-a pus sa ii cumpar un manual scos e UMF Iasi si zice ca se apuca mai serios de invatat pt medicina (e convinsa deocamdata ca asta vrea, eu am niste indoilei, dar imi tin gura inchisa) , a completat un formular sa se inscrie voluntar la un festival ce va fi 2 zile in oras in iulie, s-a oferit (ma rog, impinsa de mine un pic) sa il ajute pe sotul surorii mele mici cu ceva munca de secretariat la fabricuta lui (are un atelier de confectii metalice, face piese la comanda pt industria auto, aeronautica, are vreo 4 utilaje/masinarii mari si  face acum modificari prin sediu si are nevoie apoi de ajutor la facut ordine in hartii, reasezat , pus pe categorii , adus la zi evidenta ) . In rest, nu stiu , mi-as fi dorit sa se implice mai mult in diverse activitati, dar nu e cum vreau eu de fiecare data

Rares pleaca in iulie 4 saptamani voluntar in tabara de engleza de la g. humorului unde a fost si anul trecut. Apoi il asteapta cumnatul in "intership" la fabrica, sa ii dea cate ceva de facut si sa ii arate cu ce se mananca treaba de la strung pana la proiectare de piese si munca administrativa. Sper sa reuseasca sa se sincronizeze si macar o saptamana sa stea pe acolo. In rest, vom vedea ce mai apare.  Plecam toti in vacanta cateva zile in august, dar poate reusim sa mai facem cate o iesire scurta de 2-3 zile pe aici prin zona.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia,

deci ai lipsit motivat. Frumoasa vacanta. Poze? sa ne clatim si noi ochii. 

Bafta  multa copiilor la teze.

 

Laura, 

eu zic ca B. e super ok, se implica destul.

Si a mea a fost arbitru si la impartit diplome la concurs (a fost unul mic, local, organizat de clubul nostru) 

 

Ieri am facut mama taxi, deci si implicit, sauna la greu  [bib] in masina. Sambata anunta meteo 35-38 grade.yeee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E primul buletin? Daca nu are pana acum, cred ca platesti amenda. 

 

nu e valabil de la 14 la 18, e valabil 4 ani de la data emiterii, eu asa inteleg.

Sau poti sa astepti pana in ian si sa primesti pe cel,valabil 7 ani.

 

Da, vorbim de primul buletin.

Si in linkul pus de Laura scrie ca "Primul act de identitate nu se eliberează pe bază de procură specială."

Faza e ca suntem in zona gri. Nu se afla temporar in strainatate. Ba chiar a luat cetatenia. Si are si pasaport romanesc valabil. Daca vrem un nou pasaport romanesc atunci treuie sa aive si buletin.

Puteam cere sa ii facem CI la ambasada. Am si fost pe acolo in 2020 dar nu tin minte de ce nu l-am facut. Probabil pentru ca nu am realizat ca e musai sa il facem avand pasaport valabil inca 2-3 ani.

N-am inteles cum e cu amenda la minori. Banuiesc ca parintii o platesc.

Dupa 18 ani isi poate face singura si buletin si pasaport.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia, vacanta... ce bine suna. sper ca v-ati facut pe indelete plinul de experiente frunoase - cel putin aici la mine suna foarte bine vacanta ta :)

 

Laura, foarte cuminti si implicati copiii tai.

 

Oh, J, in maina pe calcurile astea! groaznic. la noi ieri au fost 40 din cauza umiditatii.

 

Otilia, din experianta mea, nu cred ca buletin e ce cauti ci pasaport cetatean roman cu domiciliul in strainatate. buletinul e un doc de identitate pe baza de rezidenta. nu ai rezidenta in romania, nu primesti buletin. nu ai buletin, nu ai pasaport normal. 

 

cel putin la noi asa functioneaza. acuma sunt si eu in procese de reinnoit acte, si singurul act romanesc ce il putem face e pasaportul CRDS

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in rest, astept vacanta de nu mai pot. 

 

saptamana trecuta am facut covid 2, si in combinatie cu oboseala jobului solicitant, business-ului de pe langa job m-a cam terminat. sunt asa obosita ca as dormi non stop.

 

si nu mai am pic de strop de rabdare pt idiotenie, si din pacate numai de indolenta si idiotenie ma lovesc mai nou, de indaca ce imi parasesc "my safe places". adica munca sau casa :)

 

in concluzie, ma limitez la munca, copii, lectura si o telenovela turceasca :DDDD spre disperarea consortlui care nu intelege cum???? . evit stiri, oameni, adunari, absolut tot ce nu e obligatoriu, ca sa nu trebuiasca sa interactionez cu nimeni.

 

dar ne facem obiceiuri sa iesim seara in parcuri, citim, ne plimbam... stam tarziu pe terasa. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci.  [flo2]

S-a descurcat bine.

Ai dreptate, succesul/drumul in viata nu este direct proportinal cu notele. SUnt necesare note decente, care sa reflecte faptul ca ai invatat ceva in scoala, sa nu fii de nota 3 per ansamblu. In rest, fiecare cu drumul lui in viata.

Monica, bafta fetei la exemen. Sper ca nu te stresezi. Fiecare are drumul lui in viata iar o nota mare nu garanteaza mai nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos. A fost in regula, a rezolvat tot. A zis ca subiectele au fost accesibile. Grila a fost usoara, iar la subiectul III au mai fost niste subpuncte unde a stat si s-a gandit mai mult. La doua subpuncte a avut alta rezolvare decat cea prezentata in barem, pe care sunt obligati sa o puncteze. Daca nu, va trebui sa facem contestatie. Insa sper sa nu fie cazul, ca nu-i corecteze lucrarea cineva cu "ochelari de cal".

Salutare salutare, 

 

Laura , minunate pozele. Așa blajini par gemenii tai. 
 

ce activități au vara asta ?

 

monica, bafta la Mathe mâine . 
m-am văzut și eu și subiectul și baremul . 
e un examen vine și trece. Sper sa fie copil sănătoasă și împăcată cu ea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare salutare , suna bine programul la ai tai Laura . 
De ce nu vrei medicina pt Bia? 
mie îmi pare rău ca nu am făcut medicina . 
Doar profa de BIO ma indemna. Nici nu m- am gândit pana târziu . 
 

nu trebuie sa fie chirurg neurolog . 
mai mei nu vor, ca i- am testat . Medic de familie și au o viața liniștita . Și frumoasa . 
 

nepotul meu de la București urmează la anu la admitere și face pregătire de anu trecut . 
 

.

monica, am văzut și subiectele de azi. Simple. De atenție au fost. Se vor puncta ambele methode. 
 

——

 

vacanta a fost minunata. Nu am nici o cârcoteală . Ba as fi umblat mai mult prin Atena. Și as fi luat o excursie de adrenalina cum a fost Acu 3 ani in Croația / rafting . Acu nu am găsit nimic. 
fiimiu vroiam parașute ,cai bălțați . 
bai băiatule . 
copii au avut teenclub și au avut niște copii din Israel . Apoi mergeau la Fitness . Mergeam la masa și apoi dacă era zi de excursie . Apoi nu ii mai vedeam . 
Aveam seara masa rezervată la 18:30. Unde mâncam 2,grisine dar ne place ritualul de restaurant Versus bufet. Apoi la 9 mai mâncam odată pe puntea se la 11. 
urc niște poze. Am vreo 200 pe fb. 
in total am făcut vreo 2.000. Minunat sunt locurile . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...