Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lemonade time ladies


Recommended Posts

Pretul biletelor de tren (compania austriaca OBB, bilete luate online, clasa 2):

Viena - Bratislava 14,9 euro (bilet cumparat cu o luna inainte)

Bratislava - Viena 11 euro (bilet cumparat cu 3 zile inainte)

Copiii sub 14 ani au gratuitate

Cetatenii europeni intre 14 si 26 de ani au reducere.

 

Comparativ cu biletele de avion mi se pare foarte ieftin. Stateam in gara centrala si ma uitam cum pleaca trenurile Viena - Praga, Viena - Dortmund, Viena - Leitha...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elkia, pai cum sa nu prefere sa mearga cu noi cu masina?! Alternativa e sa fie la 7:05  in statie (adica la 6:55 max trebuie sa fie gata, sa iasa pe usa), sa se inghesuie intr-un microbuz cu persoane mai mult sau mai putin placute, sa mai mearga din statia de sosire pana la liceu inca 15-20 minute pe jos.  Cu noi, urca in masina in curte la 7:20 - 7:25 , dorm, asculta muzica, fac conversatie pe bancheta din spate la caldurica /racoare (dupa nevoie), coboara fix in fata liceului. 

 

Ba chiar Bianca nici nu vrea sa mearga singura cu autobuzul, merge cu frate'su sau cu o prietena cand e nevoie (sau il ia pe Rares sa stea cu ea in statie pana se urca in masina). La tine acolo probabail sunt mult mai civilizate unele lucruri, sunt mult mai multi tineri de varsta lor care circula asa. (ma uitam numai sambata in Iasi cate claxoane  priviri si comentarii a primit in conditiile in care era cu mine si cu matusa'sa langa ea, doar pentru ca era f cald si avea un top cu bretele si un pic deasupra buricului. Si  pentru o copila fragila ca ea nu e nimic placut sau flatant, cum probabil cred gibonii) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia, merci.

Cu programele astea de schimb: da, exista in gimnaziu la liceu. Este vorba de stat o luna, 2 sau 3 in Franta, apoi iti vine francezul acasa la fel. Eu nu am vrut, mi s-a parut mult ... daca nu se intele ....  Este normal sa nu stie copiii limba ca lumea, de aia vin, sa invete. E pacat insa sa vorbeasca in engleza ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello!

 

E cald, avem nevoie de limonada 

 

Laura, noi ne-am oferit sa ducem fata dimineata desi are autobuz in spatele casei. Am luat in calcul riscul de corona in autobuz. Dar asa in 10 minute dimineata mai aflam si noi una alta despre ce face fata      

 

Poate ma ajutati si pe mine cu ceva idei. Am deschis un subiect aici si sper ca puteti contribui. Vroiam sa scriu in gluma ca "intreb pentru o prietena" dar de fapt e la plural.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...