Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lemonade time ladies


Recommended Posts

Chestia e ca Germania e mare , multe landuri, acelasi sistem de invatamant, dar f diferite. Bayern si Bw sunt recunoscute ca cele mai exigente. Si atunci tu faci scoala aici, iei Abitur si concurezi pe locuri la fac cu celelealte landuri, unde notele sunt relativ mai usor de luat. Sau sunt ocupate de straini , de ex francezi .

Eu povestesc de realitatea pe care o cunosc la mine in zona 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Harald Lasch interviu 

 

 

 

printre altele spune ca datorita *exigentelor , copiii nu mai au timp liber, nu isi mai pot dezvolta personalitatea cu un sport, un hobby, un instrument Sau pur si simplu relatii sociale. E vorba de elevii de gimnasiu. 
 

La la meu un clasa, din 29, au terminat 19, 4 ( din cate cunosc) se duc mai departe la uni. F f putin. Sunt asa epuizati ? au fost locuri ocupate de altii, parintii nu II pot sustine financiar? Complicat. 
* din cauza

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JUdoka,trebuie sa o intreb pe Maya. Chiar nu am retinut deloc; nu era un oras cunoscut.

Mi se pare extrem de complicat sinstemul de invatamant.

Pana acum, 3eme, in Franta mi se pare usor. O sa vedem mai departe. Ma super seaca reforma medicinei; mi se pare o mare tampenie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,hello

 

[cit]  [cit]  si biscuiti. 
a facut L. doua tavi ieri, cu cereale si zahar brun. Bestiali.

 

In alta ordine de idei, la noi e frumos. [8D] Cred ca mergem la piscina, sunt ultimele zile de vara.

Dupa care mai avem dentist si radiografia la umar, sa vedem cum s a sudat locul.

 

Sunt curioasa ce program si ce profesori o sa aiba cand incepe scoala.  [:-/]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, 

 

o știi sigur pe Sabina compozitoarea  după DC. 
copila ei a avut 10 10 la capacitate și foarte sigura pe ea. Depinde de copil . 
Eu, la cel mare i- am găsit meditator sa ii răspundă la întrebările lui . Nu sa ii dea lui 100 probleme ( cu toate ar trebui sa facă și asta ) 

 

sistemul germana e diferit de land la land . 
 

in landul lu Koln , Zona industrializată e nevoie de muncitori. Deci școala mai puțin stufoasa ca in sud.

in grânarul Germaniei , Rheinland Pfalz, bacul are 2 materii scrise și se termina in Ianuarie. Dincoace de rhin la 10 km in Iulie . 
diferența foarte mari. 
 

so, copii mei învață mai puțin ca copii prietenilor mei din ro. 
am 3 prieteni a căror copii merg la anu la medicina. Copii aia învață de asta vara NON stop . Unul vrea medicina, ceilalți doi vor mama și tata și vor merge 40 de ani cu sila la servici . 
 

nu e grea deloc școala germana, e nevoie de rutina și reguli. 
facultatea da, e grea. 
Eu am mers pe cursurile Alinei ( copiloi pe DC ) odată la econometrie. Și da, asta făceam și eu un cibernetica . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

nu e grea deloc școala germana, e nevoie de rutina și reguli. 

facultatea da, e grea. 

 

[fri] 

Etwa jedes sechste Kind unter zwölf und jeder fünfte Jugendliche in Deutschland leiden unter „deutlich hohem Stress“. Die Folgen reichen von Einschlafschwierigkeiten über Versagensängste bis hin zu Depressionen.

Si mai se spunea in video ca app 40%  din copiii au nevoie de ajutorul parintilor pt asi face temele.

Daca nu asi cunoaste atatia copiii care au abandonat pe parcurs, care au repetat anul sau care sunt la hauptschule unde nu prea au viitor academic, cazuri de anorexie din cauza stresului, cazuri in care au ajuns la gymnasiu numai datorita sitiatiei bune a familiei. Sa mai scriu? 

————

Numai tu cand povesteai cate pagini de referate preda, cate teze au, cat invata. Copiii tai fac meditatii? La cate materii ? Nu este suficienta numai munca la scoala ? 

Sistemul , asa cum a  fost creat, e f greu de schimbat acum. 

In fine, defapt eu am scapat de sistem. Aleluia.

 

p.s asculta si pe Lasch, e f interesant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

J, 

eu nu zic ca e ușor , dar au destul timp liber . 
vacanta de vara mai multă ar fi fost mai buna. Pt mine. 
Ii compar cu mine, și eu învățam mult mai mult și nu știam nici instrument nico orchestra nici cursuri de dans nici club de șah sau de Robotică . 
nici de teatru . 
 

al meu a venit din croaziere și s- a mobilizat a scris 18 pagini la un project la PSI și a luat nota 1. 
mai acum in vacanța freacă menta l greu . 
Ai mei nu învață, asta mic e Prastie. 
 

Repetenții sunt pe bune. Unii nu sunt emoțional dezvoltați și atunci rămân repetenți . 
copii sunt diferiți și nu trebuiesc luați la grămada . Nu trebuie sa facă toți facultate . 
dar cei care termina un bac in mod clar nu au un analfabetism funcțional . 
 

niste teme in plus la mathe și fizica nu le strica . I sa îl ascult tip, dar nu are sens. 

învățământul in general s- a dezvoltat odată cu revoluția industrială și zelul lor a fost sa ii educe minimul pe oameni . Structura școlilor sunt după modelul fabricilor : încep devreme, orar fix, clopoțel etc. 
faptul ca unii copii pot sari clasa, ca ii lasă repetenți și NU sunt stigmatizați , ca ii separa din clasa 4-a ca ii lasă sa aleagă materiile de bac care vor din clasa 11-a și ii fixează in clase cu copii cu același interese, ca ii lasă sa renunțe la materii din clasa 10-a gen franceza sau chimie sau muzica e iarăși o mare realizare . 
ca copii mei li se potrivește sistemul. 

 

ma uit la colegii mei: e loc sub soare pt toți . Nu trebe toți sa fie ingineri . 
 

va spun drept, ca din clasa de liceu a mea, tipele cele mai proaste din clasa sint cele mai emancipare Acu 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...