Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lemonade time ladies


Recommended Posts

[cit]  [cit]

 

buna dimineatza,

 

mcoca,  [vampa] da, ce spirit de observatie ai. Chapeau.

dar, fiindca nimeni nu a inceput deocamdata, nu am scris nimic.    Bine, L. e singura care nu schimba, aceeasi scoala, acelasi bus. 
O sa inceapa iar cu antrenamentele, osul e sudat bine, dupa cum arata radiografia. 
 

Ziceam de vara? ieri 36, 5 la bordul masinii. Azi 20 grade  si e innorat, dar tot vrem sa mergem la piscina.

[aerob]  [aerob]

 

week end placut  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Otilia, tu lucrezi in industria energetica? Foarte interesant. Ai postat la alt subiect niste informatii, de la tine am aflat de electricitymaps, am ajuns sa-l deschid in fiecare zi. Pasionant  .  Despre Norvegia am inteles mai multe dupa ce am citit volumele lui Karl Ove Knausgard. Copilaria, adolescenta, tineretea - se simte treptat prosperitatea pe care o aduce, in societatea norvegiana, exploatarea hidrocarburilor din Marea Nordului.

 

La Darabani a fost fain. Nu mai fusesem in zona de prin 2004 - 2005, deci inainte de integrarea Romaniei in UE. Schimbarile sunt semnificative, am gasit un orasel cochet, verde, case frumoase si gradini mari. Aveam niste snitele si am cautat vreo juma' de ora un catel sa i le dau. Abia seara, in Poiana Teioasa am gasit unul, dar parea satul  .

Foarte bine organizat festivalul, locatia excelenta, intr-o poiana la marginea orasului, in mijlocul padurii, nu deranjeaza pe nimeni muzica (desi se auzea binisor si de pe stadion, unde am stat la cort). Am mancat la Complex Fecioras, recomand daca ajungeti prin zona. Relaxare, atmosfera buna, ne propunem sa revenim si la alte editii. Multi IT-isti din Iasi (30+), biciclisti, maratonisti, motociclisti, tineri faini, voluntari - elevi de liceu, viitorul suna bine!

Ne-am intors prin Horodistea (cea mai nordica localitate din Romania), Radauti-Prut, Saveni (ce diferenta intre aceaste doua orasele, Darabani si Saveni! Ce mult conteaza administratia locala! Din Saveni nu poti decat sa fugi cat mai repede, in Darabani ai vrea sa te stabilesti la pensie, sa-ti cumperi o casuta acolo).

 

Acum ne-am intors la treburile noastre, toata lumea ocupata. Fiica-mea isi cauta o fusta pentru scoala, nu gaseste prin magazine decat foarte - foarte scurte.

De cateva zile avem un nor de praf deasupra orasului, sinistru. Adica sper ca este (doar) praf. Si o caldura sufocanta, combinatia perfecta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioana, ma bucur ca a fost asa frumos la festival. Da, Saveniul arata sub orice critica. Desi acolo sunt niste venituri mult mai mari decat la Darabani. Au niste firme agricole mari, fabrici de lactate importante (cascavalul de Saveni, Solomonescu)  care sigur aduc venituri  importante administratiei locale. Dar ....

Daca la anul nu sutem plecati in concediu mi-ar placea mult sa merg si eu la festival, pare tare fain. 

 

Noi suntem bine. Nimic interesant de povestit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza,

 

[cit]  [cit]

sper ca ati petrecut un week end frumos.

 

Am fost ca fetele la plimbare ( multa, cam 12 km)  vizitat Basel si la muzeul de istorie naturala.
F mult ne-a placut, nu ma asteptam. Muzeul e micutz, dar modern, aerisit, bine impartit, ai voie sa atingi anumite exponate. Poti  deasemenea sa atingi diferite blanuri de animale, ace de la arici, sa faci quiz, sa te uiti la microscop. La etaj (sectia fluturi/ insecte) au o statie cu tuburi pe unde se plimba furnicile. [:-/] 

Cam peste  tot sunt canapele si cuburi sa te poti odihni. 

 

o saptamana excelenta  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! 

 

Am revenit si noi din concediu, am fost la Istanbul. Foarte fain, o gramad de umblat si vizitat, destul de aglomerat, deh, ca in Orient...

Am vizitat o gramada de obiective turistice... Noi mai fusesem si in iarna 3 zile, acum a fost o completare mai lunga, in care am umblat prin alte locuri... Fata de asta iarna, toate preturile s-au marit... intr-un interval destul de scurt (cca 8-9 luni) toate costau mai mult: cazare, mancare, transport, intrari la obiective.

La moschei disciplina, umerii si genunchii acoperiti, de asemena si capul, pt femei... daca nu erai adecvat imbracat, iti dadeau ei "echipament".

Au si un fel de Disneyland local (Vialand Theme parc ii zice) tot asa, cu un castel, si cu tot felul de chestii in care sa te dai, doar ca la ei fast pass inseamna bilet mai sump la intrare...

Au preturi diferite pt turci si pt turisti... pt turisti sunt de vreo 3-4 ori mai mari....  [fri]

Am pus o gramada de poze pe facebook 

 

La intoarcere m-au enervat bulgarii ca ne-au cautat de tigari, ca stia vamesul sigur ca avem tigari si trebuie sa le gaseasca (a zis ca nu ne crede ca nu avem, zambea asa intr-un fel si cred ca era gata pt o intelegere si o spaga). Ca trebuie sa se uite in bagaje, in masina sub roata de rezerva,... uita-te nene pe unde vrei, in ce loc vrei, doar nu dezasambla masina sa putem pleca pe urma......  Pana la urma ne-a lasat in pace, n-a gasit ce voia, ura si la gara, pa si la revedere!

 

Partea de mare am avut-o in iulie, pe litoral la noi, la Venus. Foarte fain, apa curata, si cu valuri si mai linistita, depinde de zi, plaja curata si aerisita... (cea dintre Venus si Saturn e preferata mea din Romania). Hotelul ok. Au mai invatat si ai nostri ca trebuie sa se poarte bine cu turistii... erau pe o alee niste lucratori descarcau ceva dintr-o duba si nu aveam loc sa trecem pe acolo. Si unul din ei ii zice celuilalt: "da-te la o parte, fa loc sa treaca turistii, poarta-te bine cu turistii ca altfel ne mananca astia"  [:-)))]  [:-)))] (ceva de genul asta). 

 

Acu ce sa zic.. mai e putin si incepe scoala... nimeni nu are chef, dar asta e... Andreea la liceu, incepe ceva nou, o alta etapa, sa vedem cum va fi... Ana clasa a 8a.

 

Dana, din fericire fetele noastre nu prind "marea reforma".Doar media gimnaziului nu va mai conta Doamne, ce m-au enervat cu prostia asta cu examenele din marile colegii centenare  [fri]  [fri]  [fri]  De parca in urma evaluarii nationale acolo nu veneau tot copii buni.... vor ei propriile criterii, ca sa dezvolte mafia locala de meditatii,...     Iar nea ministrul.... vine toata ziua buna ziua cu tot felul de idei si ziceri.... parca asa, sa se mai faca remarcat. Fara cap si fara coada. Totul de forma, nici o schimbare de fond (revizuirea materiei, corelarea notiunilor, liat toata manualele alternative la puricat, ca unele au greseli, rezolvarea problemei manualelor pt copiii care au prins primul an de reforma - cea cu clasa pregatitoare la scoala si tot asa). Efectiv sunt furioasa pe ei..... in invatamant trebuie oameni profesionisti, nu politruci de 2 lei. 

 

Ioana...ziceai de meditatii, stii ca Andreea a facut anul trecut. Eu sunt sigura ca ar fi luat note bune si fara meditatii, dar cred totusi ca meditatiile au mai ridicat-o, mai ales la chestiile de finete, meditatoarele au observat diverse lucruri si s-au axat pe slabiciunile ei (slabiciuni minore, era un copil bun, etent la clasa etc). Plus ca mai fusese si perioada aia nefericita de scoala online (ea a prins 1/3 din clasa a 6a, toata clasa a 7a si putin din clasa a 8a in primul semestru, calupuri de cate 5-10 zile, cand le aparea cate un caz in clasa). Si mi-a fost teama ca inevitabil s-au mai acumulat goluri. Mai ales la mate la geometria in spatiu, in care proful efectiv nu se descurca deloc cu explicatiile in online,zicea Andreea ca nu a inteles nimic. Si relua tot ce nu a inteles la meditatii. Plus ca a fost stimulata sa lucreze mai mult, ca pana la urma aici e cheia: lucrul, exercitiul.

Dar in paralel cu invatatura a facut si sport, a si iesit pe afara cu prieteni si colegi... nu am fost pe principiul "esti clasa a 8a, stai in casa si inveti si mai lasa alte activitati". Am mers pe ideea "tine-te de invatatura, concentreaza-te pe ce ai de facut pt examen, dar fii eficienta, nu pierde vreme si asa poti avea timp si pt alte acvitati".

 

Asa ca la Ana va fi la fel...sigur mai are si ea puncte slabe, lucruri pe care nu este sigura... si ea a prins destula scoala online, final de a 5a, aproape toata a 6a si putin din a 7a.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poftiti la cafea,

 

tarzie  [cit]

 

Monica,   [flo2] frumoasa vacanta. 
Noi am fost in tranzit in Istanbul, 12 ore. Din pacate, moscheea albastra era inchisa pt vizitatori (parca vinerea au zi de rugaciune) . Dar, cu ceva au ramas copiii, ca au invatat la scoala de Hagia Sofia si alte moschei si razboaie.

Cand incepe scoala in romania? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moscheea Albastra e in revnoare, nu am putut-o vedea in toata spelndoare ei (erau schele peste tot, nici macar albastrul din interior din partea superioata nu-l mai puteai vedea); eu am mai fost in Istanbul acum 20 de ani si atunci arata cu totul altfel, vizitabila peste tot, vazut tot, acces in curtile interioare. Si da, au un program strict, in timpul rugaciunilor accesul este interzis turistilor, vinerea probabil au ceva mai special. Este oricum un orar la intrare, ca sa ai o idee cum sa te organizezi.

 

Sf Sohpia....e spectaculoasa si pe mine una m-a fascinat de cand am vizitat-o prima oara (tot acu' 20 de ani), mi se pare impresionant faptul ca a fost o biserica ortodoxa, din sec VI, de atat de mult timp (oricat de restaurata a fost in decursul timpului, ceva tot a ramas din sec 6, mi se pare incredibil cum a trecut prin atata istorie). Cand am vizitat-o eu prima oara, era muzeu, din 2020 e moschee, deci respecta acelasi program de rugaciune (ceva mai flexibil decat la moscheea Albastra in sensul in care, cand ai lor se roaga, pe turusti ii lasa in interior, dar intr-o zona mai restransa).  M-a  impresionat si faptul ca inca mai exista picturi cu tematica ortodoxa (chipul Maicii Domnului, o alta icoana la iesire). Chipurile din interior le-au acoperit, deoarece religia musulmana nu permite afisare oricarui chip uman (sau divin) in moschee. Si in 1453, cand a cazul Constantinopolul, icoanele ortodoxe au fost acoperite cu tencuiala (nu le-au distrus, doar le-au acoperit), au construit minaretele si slujbele ortodoxe au fost inlocuite cu cele musulmane... Prima rugaciune musulmana a avut loc in Sf Sofia la 1 iunie 1453....ultima ortodoxa la 29 mai 1453 cu putin timp inainte de intarrea trupelor otomane...

Dupa prima vizita, am citit Caderea Constantinopolului de Vintila Corbul si mi-a placut foarte mult. A avut alt impact in mintea mea, deoarece am vazut acele locuri (Sf Sophia, Palatul Topcapi etc). Daca ar exista intoarcerea in timp, mi-ar placea sa ma teleportez in zona, in timpurile bizantine, sa vad cum era si atunci 

 

Moscheea Albastra era pana acum cativa ani, singura din Turcia cu 6 minarete (celelalte mai mari aveau cate 4, cele mai mici 1 sau 2). Acum exista si o moschee noua, cea construita de Erdogan, care are si ea 6 minarete, e pe partea asiatica, Camlica Mosque... Am vizitat-o, este imensa.

 

Altfel inveti istoria "pe teren" 

 

Poate mai ajungeti o data in Istanbul si stati mai mult (desi niciodata nu e destul)  [flo2]

 

Poftiti la cafea,

 

tarzie  [cit]

 

Monica,   [flo2] frumoasa vacanta. 
Noi am fost in tranzit in Istanbul, 12 ore. Din pacate, moscheea albastra era inchisa pt vizitatori (parca vinerea au zi de rugaciune) . Dar, cu ceva au ramas copiii, ca au invatat la scoala de Hagia Sofia si alte moschei si razboaie.

Cand incepe scoala in romania? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...