Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lemonade time ladies


Recommended Posts

Otilia, sotul meu spune saru'mana tuturor fetelor si femeilor. Inclusiv fetei vecinilor care e cu un an mai mica decat Bianca. Rares a inceput sa il copie in timp si spune "saru'mana !" femeilor mai in varsta sau pe care nu le cunoaste f bine, de la bunica'sa (care 's-ar opari' sa ii spuna altfel, dar asta e alta poveste)   la profesoare,  vanzatoarele din magazin etc. Spune insa  'Salut!'  femeilor din jur pe care le stie de mic (prietenele de familie, nasele lui, surorile mele etc) .  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si daca tot am intrat am si o intrebare. Ce carti sunt acum de citit la clasa a XII-a din literatura romana?

 

Cele 'obligatorii' ? pt bac , scoala?

 

Pot sa iti spun ce au avut ai mei pt cl a XI-a . De la critici literari (  [batcap] - Calinescu, Maiorescu), trecand prin poezie (Eminescu in special anul asta, au studiat anul trecut Arghezi, Bacovia, Blaga) , la Maitry, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste, prima noapte de razboi, Baltagul, ceva dramaturgie (dar nu Caragiale din ce am vazut)    

 

Dupa umila mea parere, o porcarie!  Studiezi Ion si Baltagul in anul 2022 .... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua la o cafea tarzie  [cit]  

Fusei foarte aglomerata zilele astea  [fri] , azi plec mai devreme ca merg cu maica-mea la dr. 

Am reusit s-o vad pe Bianca de Laura, arata demential !!   [flor]

Otilia, si eu le zic saru'mana unora, mai ales celor care ma cunosc de mica, barbati sau femei varstnici.  Dar recuniosc ca mie nu mi se prea spune, celor care cresc acum nu le place sa spuna asta, li se pare degradant ( ptr ei, nu ptr noi   [fri] ) 

Si la mine a venit toamna, mai ales cu vreme aiurea. Azi e cald chiar, de maine cica se face frig de tot, Si eu si Ale suntem putin racite, cred ca trec pe la farmacie dupa Coldrex. 

Ale a inceput scoala mai lejer decat se plangea acum ceva vreme  [batcap] zice ca are vreme. OOOOkkkkkkkk  [batcap]

Extracuriculare nu are decat vesnicele 2  , franceza si inotul. Nu vrea sa se lase de nici una, si nici eu. 

Am urmarit si eu funeraliile reginei, impecabil organizate ( eu urmaresc pe sky news )  Un foarte mare plus poporului ptr comportment, oameni cu bun simt.  [flor]

Ma duc la trebi.  [flo2]  

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua. Azi sper sa fiu mai coerenta.  [fri]

Deci, la noi nebunia obisnuita. Plus ca m-am trezit vorbind si acum sefii ne-au dat tuturor ceva de predat si ma bodogane toata lumea .  [batcap]

Al meu sot a avut un accident de masina, n-a patit nimic, doar ca este fara permis pana in octombrie.  Greu fara masina.    

Maica-mea nu e prea bine, a slabit mult si e slabita si nu stim de ce. Toate analizele ii sunt bune. Ieri am fost cu ea la cardiolog, e totul ok, marti mergem la gastro. Le luam pe rand. Evident, operatiile de cataracta sunt ultimele pe lista. 

Ale e racita, dar e ok, azi-noapte am dormit cu ea si a respirat foarte bine. Azi m-a batut la cap "sa-mi fac datoria de parinte" si s-o invoiesc de la ultimele 2ore. Si m-am conformat.  [fri]

Ale a citit Inocentii / Ioana Parvulescu si este foarte incantata de carte. Trebuie s-o citesc si eu. 

 

 

inocentii_ioana_parvulescu.jpg

 

Acum citeste Toate panzele sus / Radu Tudoran si ma intreaba de fiecare data o gramada de cuvinte. Sunt foarte multe pe care nu le-a auzit pana acum. 

Baltagul l-a citit deja si a fost destul de impresionata de carte. 

N-am curajul sa-i recomand Ion, e cam devreme.  [fri]

Profesoara de romana le-a dat o lista de carti si le-a spus sa nu citeasca decat ceea ce le place din lista resp, e doar o recomandare potrivita varstei lor, nu sunt obligatorii. Chestia asta a functionat ca o psihologie inversa, acum citesc cu interes literatura romana si o critica intre ei. 

Autorul meu preferat roman este Mihail Diaconescu. Toate cartile lui imi plac, sunt nemaipomenite. 

 

Laura foarte bine ca Bianca se gandeste de acum ce vrea sa faca mai departe. Acum poate studia lejer, fara stres. 

Mcoca felicitari ptr Maya. Ce inseamna clasa europeana la liceu ? 

 

Printre altele, cumnata a zis ca-mi trimite rosii ptr bulion. Si-ntr-o zi imi trimite mesaj "pregateste sticlele". Eu am crezut ca glumeste. Peste 1ora apare fratele meu cu o cratitzoaie de am pus-o pe toate 4ochiurile la aragaz cu rosii gata trecute prin masina, eu doar le-am fiert si pus in sticle. Draga de ea le-a spalat, tocat, pregatit, totul gata.  [fal]  

Gata pauza.  [flo2]  

edit. 1 litera 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inocentii a fost una din cartile citite de Andreea in clasa a 8a si i-a placut f mult. Urmeaza sa o citeasca si Ana..

 

Dana, nu am auzit de Mihai Diaconescu, ce teme abordeaza? M-ai facut curioasa... Poti sa-mi dai niste exemple de titluri mai reprezentative? Merci  [flo2]

 

Otilia... cu saru-mana... suna mai arhaic poate... dar pe la noi se foloseste cu maxim respect. Mai ales barbatii catre femei sau copiii/tineri catre cei in varsta.

 

Cum zicea si Laura.... si tatal meu de ex zica sarumana doamnelor si domnisoarelor, inclusiv fetelor de varsta mea (sau +/- 1-2 ani) cu care ma jucam pe vremuri pe afara  care il salutau ele... Cand au crescut, sa zicem dupa un 18 ani+ le zicea el sarumana, zicea ca sunt domnidoare acum, nu copii mici... Depinde fiecare cum a fost invatat..

Si la noi se mai zice la preoti "saru' mama, parinte!"

 

Mcoca, succes myei la scoala. Si eu voiam sa te intreb ce inseamna clasa europeana? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Visele au contururi precise, Roman, 1963
Culorile sângelui, Roman, 1973
Adevărul retorului Lucaci, Roman, 1977
Umbrele nopţii, Roman, 1980
Marele cântec, Roman, 1980
Călătoria spre zei, Roman, 1982
Speranţa, Roman, 1984
Emissarâ, 1985
Depărtarea şi timpul, Roman, 1986

Sacrificiul, Roman, 1988

 

Nu este fictiune, sunt romane istorice / contemporane 

Cele scrise ingrosat sunt cele pe care le am ci le-am citit 

Le mai gasesti la biblioteca sau la anticariat 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Ce faceti, cum sunteti? La noi a venit toamna si frigul. Sunt 6-8 grade noaptea, noroc ca ziu sunt peste 20.

Am avut un week end fain, am fost cu cea mica la sarbatoarea drapelurilor si am reprezentat Romania: am defilat, am dansat brasoveanca pe scena. A fost fain si i-a placut de numa. Am ajuns acasa seara moarte de oboseala. Duminica am avut musafiri.

Cu clasa asta europeana : in FRanta nu se face selectie in scolile de stat. La niciun nivel. Toti sunt primiti pe undeva pe baza de dosar. LA medicina ii primeste pe toti in primul an, iar selectia se face la sfarsitul anului 1. Prin urmare scolile ca sa atraga elevi (sau scolile f slabe care vor sa dea o sansa copiilor buni) mai inventeaza chestii : de ex germana la gimnaziu. LA clasa de germana merg cei mai buni copii, ca germana e grea. Astia la liceu au facut clasa europeana : se face o selectie la intrare (o recomandare de la profu de engl si de la dirig), ai o ora de engleza in plus si in plus faci istoria sau biologia in engleza. Dai si la BAC o materie in engl si daca iei peste 12/20 ai scris pe diploma bac european. Ei la clasa asta merg copiii cei mai buni in general, nu numai la engleza (bine trebuie sa nu fii bata la engl) pentru ca vol de lucru e mai mare decat la celelalte clase. De anul asta au decis sa ii si pregateasca in clasa a 8-a pt clasa de la liceu.

 

Hahaha, sa va spun ca Maya are déjà 6 note ?  Au intrat tare in ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello

 

eu alerga dupa acte, frate cata birocratie si hartzogareala trebuie. Nu am terminat. [bib]

Inca nu m am adaptat nici cu programul lor de scoala, nu au nici macar o zi program comun.

La pian a ramas numai L. A marit profa preturile, imediat ce a inceput criza. 120 pe luna /de copil e tariful acum , (indiferent daca e vacanra, zile libere) , grrr

 

Dana vio, multa sanatate mamei  [flo2] si sa descoperiti ce are.

 

Elkia? E totul ok la voi? Vine ziua pustiului? 
 

Cu frigul asta mi a venit chef sa fac zacusca sau gem de prune  [il]

 

zi frumoasa tuturor  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua, la mine e foarte frig. In fiecare zi mai adaug o haina pe mine, azi am trecut la botine, maine iau haina mai groasa ca nu se mai poate asa. Acum sunt 11grC.     

Ieri am gatit spanac cu ochiuri, iahnie cu carnati picanti si paste cu sos rosii. Sper sa le si manance cineva ca in ultima vreme toata lumea face mofturi.  

Ma duc la trebi. Pa voua.  [flo2]  

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...