Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lemonade time ladies


Recommended Posts

Dana, ziceai ceva de tineri si literatura la alt subiect si mi-a cazut ochii pe acest articol :

 

https://republica.ro/spider-man-e-mai-real-decat-cartarescu-opinia-unui-student-la-litere-despre-modul-in-care-este-predata

 

Eu am doi copii total diferiti. Bianca citeste mult si divers, fara sa o puna nimeni,. Rares nu citeste nimic pe hartie, de drag sau obligat. nimic literatura. nimic! ... Citeste pe net in engleza diverse. Habar nu am cum o sa ia bac-ul . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Da, J, am avut un an greu si am zis sa nu refulez aici. Sper ca anul acesta va fi altfel, desi l-am inceput prost. Dar v-am citit si m-am bucurat foarte mult, mai ales la reusitele copiilor la examene. [grup]

 

Hugs!

 

Tot sfarsitul anului mi-a rasunat in cap Imagine Dragons "oh my dear it's been a difficult year" si mi-am pus speranta ca o sa se inchida si ramana inchis.

 

Acelasi gand si pentru tine. Si pentru toate doamnele clubului. Sper sa fi ramas greutatile in anul trecut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit articolul din republica, incepe bine, dar nu ofera solutii. 

 

Parerea mea : programa scolii romanesti este sublima si trebuie sa ramana asa, dar trebuie schimbata si anume in punctele esentiale. Intelegeti voi.  [flo2]

 

Eu cred ca multe din materii sunt la un nivel foarte avansat, mult peste ceea ce le trebuie copiilor astora. Multi nu inteleg si atunci abandoneaza. 

Unii profesori nu-si mai bat capul cu educatia, predau ce le scrie programa si amin.

Nu ca i-ar ajuta parintii. Si atunci copiii sunt in voia lor. Unii citesc si unii nu. 

 

In mom de fata limba romana de clasa8 este asa: o categorie este programa, a alta categorie este ptr EN si o alta categorie este olimpiada. Ptr fiecare se cere altceva. Pai vi se pare normal ? Nu acelasi lucru la alt nivel, ci altceva.  [batcap]

 

Si Alexandra citeste ce vrea ea, dar acum ii stau in coasta sa citeasca ce trebuie ptr evaluarea nationala.  [fri] Dupa ce trece EN e in voia ei. 

Ma deranjeaza ca nu prea citeste in franceza, isi cumpara cartile si le uita in biblioteca. 

 

Cartarescu nu este usor. Ma invart pe langa Theodoros, dar nu cred ca o cumpar pana nu sunt convinsa.

 

edit 1 litera

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Quarina, mult, mult succes pruncului!! Sa fie unde isi doreste el cel mai mult! Devo, o imbratisare calda! Sa ai un an bun si tot ce a fost mai putin placut sa ramana in urma! Succes copiilor la scoala! Spor la treaba adultilor!

 

Multumim! Si noi speram la fel :) ce doreste el e si cel mai aproape de casa si oarecum ma simt mai bine sa il stiu aproape. Ciudat, nu sunt pregatita sa plece! Desi as intelege perfect si l-as sprijini cu totul daca ar decide asa.

 

In fine, si daca iese cum vrea el, la 15 min de mers pe jos de casa, tot il trimit in camin :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aleluia, atata bla-bla. Cel mai corect mi se pare cu examen, materia pe care te axesizi si asta e. Notele din timpul scolii pot sa reflecte si mult subiectivism, toceala, nervi consumati. Sau daca esri timid si nu reusesti sa te vinzi la inteviu. Prin ziar am mai citit cazul unui prof din america care a incasat o groaza de bani ca sa avantajeze copiii bogatasilor si vederelor. Parca a ajuns si la inchisoare. anyway, qarina, iti tinem pumnii sa teuseasca unde isi doreste el. [flo2]

 

Thanks! :) 

 

Conteaza notele de la materiile specifice domeniului + o nota la alegere cea mai mare de obicei. Pt engineering se face media la engleza, advanced functions, calculus and vectors, fizica, chimie + o materie la alegere. 

 

E foarte greu cu notele din timpul anului. O nota proasta te da peste cap psihic tot anul. In fine. Sper sa poata mentine ritmul, presiunea e f mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Neata! Sa aveti o saptamana cat mai buna! Qarina, ce avansati sunteti cu aplicatiile. Eu nu m-am implicat deloc, dar deloc, in aplicatiile ei. Inca nu are lista completa si se mai gandeste la ce ii place Din fericire la noi se merge cu notele din sistem. Fara blablauri si pierdere de timp.

 

 

Deadline pt inchis aplicatiile la noi e la inceputul lui Februarie... apoi numai se trasmit notele finale la unis pe masura ce copiii iau notele finale astea. 

 

Sincer si eu am avut un vis ca nu ma implic, dar in final m-a durut sufletul sa vad cat de tare munceste sa isi tina mediile la 95% minim si cat e de dezorientat si pierdut in procesul asta de aplicat. Aveam viziuni cu el terminand cu note stelare dar cu nici o aplicatie incheiata :) cosmaruri adica

 

Asa ca am zis ca nu e asta momentul sa il las de unul singur. Ne programam timp impreuna si eu stau langa el sa il motivez, incurajez, raspund la intrebari si ma asigur ca nu procrastineaza. 

 

Pai cum la 17 ani abia impliniti sa stii sa scrii un eseu decent despre telurile in viatza si cum engineering o sa-l ajute sa le indeplineasca? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici Mik nu a mai scris demult .

 

Sper ca e bine si doar s-a plictisit de povestit.

[flo2] Judoka, toate scuzele. 

 

La multi ani, prietene dragi ! Un an bun cu sanatate si calm. 

 

Nu v-am mai scris de cind am plecat rapid in Romania (am avut o saptamina de concediu) si doar doua avioane pe sapamina, am ajuns, am odronat nitel administratia pe acolo si am venit cu mama in Franta. Mi-e frica sa o mai las singura peste iarna. Totul e OK aici pentru ea. 

 

In rest, nimic extrordinar, cel mare munceste cu drag si mai are cursuri din cind in cind, cel mijlociu si cea mica sunt la cursuri. 

 

Eu sunt OK, cu multa treaba pe cap.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qarina, felicitari copilului ! 

(mi se pare terbil de devreme in Canada sa aplici cu un an inainte).

Judoka, nu pune la inima meciurile astea de judo,  [flo2] .

Laura, nu-ti fa griji ca se va descurca foarte bine al tau baiat. Am avut si eu asa un specimen care s-a descurcat frumos la bac la franceza si nu a deschis explicit nici o carte.  [fri]

Dana, ce vrei sa spui ca programa nu e acelasi lucru cu probele de la Evaluarea Natioanala ? [fal]  (Olimpiada e mai putin grav) Copii care lucreaza bine dar nu iau cursuri in particular au totusi toate sansele ? 

 

 

Eu sunt mama denaturata, e drept ca stiu cum functioneaza sistemul, si nu m-am stresat deloc cu notele. Acum cind fac studii superioare, cei doi mici sunt loviti de ambitie sa fie primii din promotie, ceea ce eu nu impiedic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...