Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lemonade time ladies


Recommended Posts

Fe

 

Buna dimineatza ladies,

 

la cafea  [cit]

concursul a fost f greu. S-au intalnit cu echipa nationala a Frantei.  sunt f bine pregatiti. Bine, cam asta fac toata ziua. Si are un onorabil loc trei. 
 

A iesit din casa la 5.40 si a revenit la 23.30(cu tot cu iesirea la teatru).

———-

 

Asa ca, abia asteptam week end ul. 
 

Aveti ceva planuri, idei?  Noi cred ca mai mult pe langa casa.   
 

o zi frumoasa tuturor  

 

 

Felicitari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineatza ladies,

 

la cafea  [cit]

concursul a fost f greu. S-au intalnit cu echipa nationala a Frantei.  sunt f bine pregatiti. Bine, cam asta fac toata ziua. Si are un onorabil loc trei. 

 

A iesit din casa la 5.40 si a revenit la 23.30(cu tot cu iesirea la teatru).

———-

 

Asa ca, abia asteptam week end ul. 

 

Aveti ceva planuri, idei?  Noi cred ca mai mult pe langa casa.   

 

o zi frumoasa tuturor  

 

Felicitari !  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

In week-end eu dorm si ma odihnesc. Daca iesim la plimbare e pe jos sau la maxim 10 minute cu masina. Nu contati pe mine sa va dau idei. 

 

M-a convertit fiica-mea la benzi desenate,   Am devorat o saga in patru volume "Castelul animalelor"(au aparut primele 3), astept si eu ca un fan ultimul volum prin septembrie. 

 

Un week-end excelent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza ladies,

 

la cafea  [cit]

concursul a fost f greu. S-au intalnit cu echipa nationala a Frantei.  sunt f bine pregatiti. Bine, cam asta fac toata ziua. Si are un onorabil loc trei. 

 

A iesit din casa la 5.40 si a revenit la 23.30(cu tot cu iesirea la teatru).

———-

 

Asa ca, abia asteptam week end ul. 

 

Aveti ceva planuri, idei?  Noi cred ca mai mult pe langa casa.   

 

o zi frumoasa tuturor  

 

Felicitari !  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

In week-end eu dorm si ma odihnesc. Daca iesim la plimbare e pe jos sau la maxim 10 minute cu masina. Nu contati pe mine sa va dau idei. 

 

M-a convertit fiica-mea la benzi desenate,   Am devorat o saga in patru volume "Castelul animalelor"(au aparut primele 3), astept si eu ca un fan ultimul volum prin septembrie. 

 

Un week-end excelent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca,

succes Mayei la practica.  [flo2] ce bine ca a gasit. A aplicat mult?noi am avut destule refuzuri pana a gasit(vreo 10, am intrebat pe la toate cunostintele si relatiile) 

 

Dana-vio, cel mare s-a refulat mult cu sportul , in perioada de stres. Sau cand se invartea fara rost si nu avea chef de invatat, canta la pian. Ce poti sa-i mai zici? 

Mi-a placut ideea profei de germana. A facut o compilatie /foaie din toate greselile lor de la teme(fara nume) . O rezolva ca o tema inca o data acasasi o discuta dupa aceea impreuna in clasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

In week-end eu dorm si ma odihnesc. Daca iesim la plimbare e pe jos sau la maxim 10 minute cu masina. Nu contati pe mine sa va dau idei. 

 

 

 

Idem. Mai putin ca nu ma odihnesc, ci (sunt nevoita sa) lucrez. Daca iesim la o plimbare, mergem pana la gradina cu masina, sa hranim animalele (1 caine si 2 pisici ca rezidenti permanenti, plus alti special guests, daca apar).

 

Fiica-mea are simulare de Evaluare Nationala marti si miercuri, deci e ocupata. Nu stiu daca este o initiativa la nivel judetean sau national, dar prinde tare bine simularea asta, vezi cam pe unde esti cu 5 luni inainte de examen. In plus merge la karate si dans, ca in fiecare weekend.

 

Urmaresc cu atentie discutia despre admiterea la studii superioare in alte tari. In urmatorii ani presimt ca o sa am unul la master si unul la licenta. Nu simultan, din fericire.

 

Lucruri bune intamplate in orasul meu: avem (de cateva luni) afisaj electronic in statiile de tramvai/autobuz. Nu in toate, dar e bine. De la 1 ianuarie sunt si curse de autobuze (regia de transport local) care deservesc zona periurbana. Alta viata!

Lucruri bune personale: am rezervat vacanta la mare pentru la vara. O alta insula greceasca, ca le iau pe rand. Am un punct de reper in viata asta monotona  .

 

Numai bine tuturor,

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Idem. Mai putin ca nu ma odihnesc, ci (sunt nevoita sa) lucrez. Daca iesim la o plimbare, mergem pana la gradina cu masina, sa hranim animalele (1 caine si 2 pisici ca rezidenti permanenti, plus alti special guests, daca apar). Fiica-mea are simulare de Evaluare Nationala marti si miercuri, deci e ocupata. Nu stiu daca este o initiativa la nivel judetean sau national, dar prinde tare bine simularea asta, vezi cam pe unde esti cu 5 luni inainte de examen. In plus merge la karate si dans, ca in fiecare weekend. Urmaresc cu atentie discutia despre admiterea la studii superioare in alte tari. In urmatorii ani presimt ca o sa am unul la master si unul la licenta. Nu simultan, din fericire. Lucruri bune intamplate in orasul meu: avem (de cateva luni) afisaj electronic in statiile de tramvai/autobuz. Nu in toate, dar e bine. De la 1 ianuarie sunt si curse de autobuze (regia de transport local) care deservesc zona periurbana. Alta viata! Lucruri bune personale: am rezervat vacanta la mare pentru la vara. O alta insula greceasca, ca le iau pe rand. Am un punct de reper in viata asta monotona . Numai bine tuturor, Ioana

 

Alexandra le-a avut inainte de vacanta de iarna, au primit si rezultatele deja. 

 

Ati vazut la legile educatiei merg inainte ? Asa cum a vrut min campeanu ?

 

Afisaj electronic avem in toate statiile de autobuz ( inclusiv in satele limitrofe ) de cativa ani, este si vocal intre orale 6.00-22.00.

Ca minus - noi nu avem tramvai.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si La multi ani (nu stiu daca am apucat sa scriu dupa anul nou, am intrat mai rar si doar am citit, nu cred ca am scris ceva). Multa sanatate, succese pe toate planurile, succes copiilor cu examene si nu numai  [flo2]

 

Ioana, cred ca simularile sunt la nivel de judet. Si anul trecut, toate judetele au avut simulari de EN, doar Bucurestiul, nu      Ma rog, le-au mai dat pe la scoala, de ex anul trecut pe post de teze, dar simulare oficiala a fost doar una singura.

Simularea nationala e mai tarziu, anul asta habar nu am cand e, anul trecut a fost la inceput de aprilie, inainte de vacanta de paste. 

 

Dana, e o varza cu legile educatiei... sper ca anul asta nu se mai modifica nimic pe parte de examen EN (in afara cu ce s-a specificat deja, ca nu mai conteaza media 5-8). M-a luat la un moment dat la vorba un parinte de pe la activitatile extra ale fetelor (neimplicat anul asta in mod direct in EN) ca sa am grija, ca pe langa EN, daca e nu stiu ce concurenta liceele au dreptul de a organiza examen... Zic: anul asta?! (oricum masura initiala ii viza pe cei care acum sunt clasa a 7a, ar fi nebuni sa bage asa ceva cu 5 luni inainte), am zis ca nu cred, el ca asa a auzit.... In fine, eu nu am auzit nimic in sensul asta si ar fi o bataie de joc Doamne fereste sa se schimbe ceva din mers. Daca chiar se schimba, ies in strada si fac greva foamei (si asa nu mananc eu cine stie ce, deci nu mi-ar fi asa de greu ). Nu accept sa fiu asa calcata in picioare. Si asa ne calca in picioare cu tot felul de "doctori", lefuri speciale si altele

 

Coca, bafta Mayei la parctica! [flo2] Asa se face acolo, practica in clasa a 8-a? Interesant.

 

Qarina, bafta la aplicatii, sa iasa cum e mai bine pt T  [flo2]

 

Devo, sa ai un an bun si problemele care ti-au dat de furca sa se risipeasca! [flo2]

 

Judoka, bafta copiilor la scoala, la antrenamente! [flo2] . Am citit de incidentul vostru cu descalificarea :( Imi pare rau, e nedrept. Mai ales daca copilul nu a fost vinovat, nu a gresit cu nimic. Ca o consolare (cam amara): se intampla si la case mai mari.. de ex la campionatul de fotbl din Qatar au fost niste greseli de arbitraj destul de evidente, cu toata tehnologia lor VAR :)) (la care nu s-a apelat mereu, am inteles ca e la cererea arbitrului de centru sa cnsulte VAR daca nu e sigur, daca nu vrea sa consulte, ramane decizia pe care a dat-o)

Si la atletism, de ex e stresant, ca te descalifica daca furi startul. SI e vorba de fractiuni de secunda.... Pe vremuri se dadea avertisment, acum daca la profesionisti descalifica la primul start furat, asa fac si la copii si juniori. Am vazut o gramada de copii in lacrimi pe la concursuri, s-au pregatit atata vreme si au iesit din concurs. E foarte fina limita intre reactie rapida la start si furat startul, fractiuni de secunda. O data chiar au descalificat un copil dupa finalul probei (era o proba scurta gen 60 m sau 100 m), au consutat timpii de reactie si au constatat ca la un copil timpul de reactie era putin sub, ca sa zic asa si au zis nu poate exista un asa timp de reactie si e start furat. Si l-au eliminat, chiar daca a terminat cursa... :((( Astea sunt rigorile, sunt cam dure pt copii, dar le invata de mici... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...