Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

test RT-PCR din saliva, non-invaziv


Recommended Posts

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pana la urma, fiica-mea a facut doua teste: unul antigen rapid cu 24 de ore inainte de plecare si un PCR (naso-faringian) chiar in dimineata plecarii. Ati avut dreptate, testul PCR nu (mai) este deloc traumatizant, a simtit doar o furnicatura. Eu ramasesem cu imaginea de acum un an, cu betisorul bagat pana in creier (sau cu oameni tintuiti de perete in momentul recoltarii testului, cum a patit un coleg anul trecut intr-o tara nordica).

 

Nu ne-a intrebat nimeni nimic, nici la iesirea din Romania, nici la intrarea in Italia si cu atat mai putin la intoarcere. In afara de actele de identitate nu ni s-a solicitat altceva - certificatul verde/testul negativ sau formularul de localizare. Nici la restaurante sau muzee. Masca FFP2 obligatorie in aeroportul italian, in autobuzul aeroport - oras si la Muzeele Vaticanului. In rest, o masca obisnuita, chirurgicala - in interior.

 

Ma rog, eu respect regulile si eram pregatita cu un dosar doldora de acte  .

 

Foarte multi turisti in Roma - am vazut la o televiziune regionala ca, desi au revenit turistii, tot sunt mai putini cu 24% fata de aceeasi perioada din 2019. Putini turisti asiatici, din cate am vazut.

 

Cred ca vom putea calatori normal de acum inainte. Dar cel mai bine este sa ai 3 doze, ca sa stai fara grija ca iti expira valabilitatea testului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Laura!

 

Acum o iau de la capat cu Austria. Tre' sa vad care sunt conditiile de intrare in Austria pentru copiii sub 14 ani. Daca trebuie testare, atunci va face doza 3, sa nu mai numar orele pana expira testul PCR.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...