Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vegetarieni> ce gatim?


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu suport coriandrul verde, frunze, amețesc și îmi vine să vomit de la miros și gust, serios.

Posibil să poată fi educat gustul, însă am citit că aversiunea pentru coriandru este genetică, este dată de particularitatea unei gene.

Cei care au acest fragment de genă nu acceptă coriandrul.

Interesant.

 

În schimb semințele măcinate de coriandru, care au o aromă și un gust cu totul diferit de frunze, lw ador. În special la carne tocată, chiftele, cârnați de casă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coriandrul are miros si gust prost DAR in combinație cu alte vegetale si in mâncăruri e extraordinar.
De exemplu mie mi se pare delicios un orez fiert si la sfârșit adăugat coriandrul - cilantro cu Lime / lămâie si un pic de mexican seasoning.

Sau in salsa de orice fel ori Quesadilla, guacamole … la care cilantro da o aroma deosebita chiar e o necesitate.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot să îl combin cu orice mâncăruri și sosuri, că doar nu îl mănânc așa frunză verde, tot nu îl suport. Deîndată ce îi simt mirosul și gustul într-o mâncare, n-o mai pot mânca, îmi vine rău.

 

E, așa cum spuneam, genetic. Altfel nu se explică de ce o parte din oameni îl adoră, iar altă parte ( cam o treime din populație dacă am înțeles bine) îl detestă. Acestei treimi poți să-i dai cele mai sofisticate mâncăruri cu coriandru, că nu vor mânca.

 

E curios totuși cum frunzele acestei plante și nu a altora au receptori genetici umani specifici. N-am auzit pe nimeni să deteste pătrunjelul, mărarul, menta, etc. În afară de cei mici care scot verdeața din ciorbă, cum făceam și eu.

Acum ador verdeața...mai puțin coriandrul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...