Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eurovision 2022


Recommended Posts

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

No, asta este!

 

Mi-a parut bine ca v-am revazut si mi-am amintit, cu drag, de vremurile de demult. 

Sper ca la anul sa va revad cu bine.

Sau, cine stie, poate ca o sa mai intru pe aici cand si cand.

[flo2]  [flo2]  [flo2]

Noapte buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Am inteles si eu de ce juroul din Romania nu a dat nici un vot Moldovei.

 

Uniunea Europeană de Radiodifuziune (EBU) a retras dreptul la Eurovision 2022 juriilor din șase țări, după ce ar fi descoperit „iregularități în modelul de vot”, potrivit unui anunț al EBU. Printre acestea, s-ar afla și România, relatează site-ul escxtra.com, care a acoperit pe larg concursul Eurovision. Astfel voturile juriilor din România, Polonia, Azerbaidjan, San Marino, Muntenegru și Georgia au fost înlăturate, în a doua semifinală și în finala concursului, și înlocuite cu un rezultat agregat substitut bazat pe cel al țărilor cu modele de vot similare.

„În urma analizei voturilor juriilor, făcute de către partenerul de vot paneuropean al Uniunii Europene de Radiodifuziune (EBU) după cea de-a doua repetiție generală a celei de-a doua semifinale a Eurovision 2022, au fost identificate anumite iregularități în modelul de vot, în rezultatele a șase țări.

Pentru a respecta Instrucțiunile de vot ale Concursului, EBU a lucrat cu partenerul său de vot pentru a calcula un rezultat agregat substitut pentru fiecare țară în cauză, atât pentru a doua semifinală, cât și pentru marea finală (calculat pe baza rezultatelor altor țări cu vot similar).

Acest proces a fost recunoscut de Monitorul Independent de Votare.

EBU ia extrem de în serios orice încercare suspectată de a manipula votul la Concursul Eurovision și are dreptul de a elimina astfel de voturi în conformitate cu Instrucțiunile oficiale de vot, indiferent dacă astfel de voturi ar putea influența sau nu rezultatele și/sau rezultatul. a votului”, se arată în anunțul făcut de EBU.

Cei care au urmărit finala Eurovision din acest an au fost surprinși să vadă că, în mod bizar, juriul din România nu a dat niciun vot Republicii Moldova. Și invers.

În același timp, sâmbătă noapte, votul României a fost anunțat nu de către un reprezentant al țării, ci de către EBU.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Am inteles si eu de ce juroul din Romania nu a dat nici un vot Moldovei.

 

Uniunea Europeană de Radiodifuziune (EBU) a retras dreptul la Eurovision 2022 juriilor din șase țări, după ce ar fi descoperit „iregularități în modelul de vot”, potrivit unui anunț al EBU. Printre acestea, s-ar afla și România, relatează site-ul escxtra.com, care a acoperit pe larg concursul Eurovision. Astfel voturile juriilor din România, Polonia, Azerbaidjan, San Marino, Muntenegru și Georgia au fost înlăturate, în a doua semifinală și în finala concursului, și înlocuite cu un rezultat agregat substitut bazat pe cel al țărilor cu modele de vot similare.

„În urma analizei voturilor juriilor, făcute de către partenerul de vot paneuropean al Uniunii Europene de Radiodifuziune (EBU) după cea de-a doua repetiție generală a celei de-a doua semifinale a Eurovision 2022, au fost identificate anumite iregularități în modelul de vot, în rezultatele a șase țări.

Pentru a respecta Instrucțiunile de vot ale Concursului, EBU a lucrat cu partenerul său de vot pentru a calcula un rezultat agregat substitut pentru fiecare țară în cauză, atât pentru a doua semifinală, cât și pentru marea finală (calculat pe baza rezultatelor altor țări cu vot similar).

Acest proces a fost recunoscut de Monitorul Independent de Votare.

EBU ia extrem de în serios orice încercare suspectată de a manipula votul la Concursul Eurovision și are dreptul de a elimina astfel de voturi în conformitate cu Instrucțiunile oficiale de vot, indiferent dacă astfel de voturi ar putea influența sau nu rezultatele și/sau rezultatul. a votului”, se arată în anunțul făcut de EBU.

Cei care au urmărit finala Eurovision din acest an au fost surprinși să vadă că, în mod bizar, juriul din România nu a dat niciun vot Republicii Moldova. Și invers.

În același timp, sâmbătă noapte, votul României a fost anunțat nu de către un reprezentant al țării, ci de către EBU.

Asta inseamna ca nici macar votul juriilor nu mai conteaza, ce sa mai vorbim de al telespectatorilor. Deciziile se iau "de sus", de aia sint atit de incomprehensibile.

 

Pt Ucraina, ma gindesc ca toti ucrainienii care au parasit tara, 7-10 milioane parca, au putut sa voteze pt tara lor, nu? Iar votul este valabil pt ca votau din strainatate. Sigur au votat toti ca sa-si manifeste atasamentul fata de tara lor. Or fi fost si autentici strainezi, din simpatie politica sau apreciere culturala, dar grosul voturilor a fost dat de ucrainienii din diaspora. Parca nu si România avea voturi de la Spania cind toti capsunarii votau de acolo?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Laura, tocmai asta spun si eu, ca nici macar juriile nu mai sint lasate sa decida liber. Cu ce drept organizatorii s-au substituit juriilor nationale? Ce suspiciune de frauda?! Ieri seara, cind au invocat probleme de conexiune cu România chiar am crezut si am considerat notele comunicate ca fiind cele tansmise in prealabil de România. E drept ca nu am observat ca Moldova nu a avut puncte din partea României.Asta ar putea fi o facatura, cum sa nu acorde România puncte Moldovei?!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...