Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eurovision 2022


Recommended Posts

M-am uitat si eu acum la videoclipul Moldovei (in rest, nu am vazut nimic din Eurovision, doar ce am aflat de pe forum ca are loc zilele astea).

 

Mi-a placut remarca Laurei, pe care o citez mai sus. Asa este, piesa "Trenuletul" este mai greu de inteles daca nu ai trait in Romania ultimilor 30 de ani si nu ai intrat in contact cu moldovenii de peste Prut. Sau obsesia noastra ( a moldovenilor de la est si vest de Prut) pentru Stefan cel Mare si Eminescu...

Vasile Ernu a scris o carte foarte buna - Nascut in URSS - pentru cine vrea sa inteleaga moldovenii, in general, si pe Zdob si Zdub, in particular.

 

Cand am auzit prima data melodia (de fapt am ascultat-o pe repeat de vreo 3-4 ori) mi s-a facut pielea purice si am simtit un nod in gat. Nu situ cum sa explic mai bine ce am simtit. O alta melodie absolut geniala a lor pe care o ador e "Moldovenii s-au nascut".E acolo un vers " langa un butuc de poama / moldovenii s-au nascut" , cred ca e esenta si chintensenta a ce inseamna graiul si traiul moldovean. 

Iar in videoclipul  melodiei  'Trenuletul", faza cand intreaba controlorul 'tigari ducem!?" e emblematica! Imi aminteste de toate povestile cu colegii de facultate din Balti si Chisinau care aduceau tigari ieftine si moldovencele ce aduceau cartuse de tigari pe sub fuste la sfarsitul anilor '90.  Eu iubesc toate melodiile lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Zdub si Zdob parca au mai participat la Eurovision cu " Bunica bate toba", nu? Ne uitam degajati sambata si cred ca una din melodii va prinde un loc bun. Nu cred ca e aranjat sa castige Ucraina, nu le-ar folosi la nimic, din contra ar produce un val de nemultumire. Sau , poate, daca ei castiga, se ofera o alta tara sa organizeze festivalul, in lieu.

 

nu, nici eu nu cred ca e aranjat, e doar previzibil. Se știe cum Votează lumea la Eurovision. Frumusețea melodiilor nu prea contează. Alte sint criteriile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...