Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da si eu sustin ca sistemul actual, cu repartizarea computerizata, e cel mai echitabil.

Celalalt, cu admiterea la un singur liceu, era pur si simplu o teroare. Pe langa stresul admiterii, mai era si stresul alegerii corecte a liceului. Ca daca nu, si picai fie si la 5-10 sutimi, ajungeai la liceele industriale sau teoretice, cele mai slabe. Copii buni si bunicei, care fie se pierdeau, fie reuseau un transfer (dar nu erau multe cazuri).

 

Eu cand am dat la liceu, initial voiam la Vianu (cel de informatica, atunci se chema "liceul de informatica"). Mi-a fost frica, am dat la Neculce, care era liceu bun si el, dar era putin sub Vianu in ierarhie. Am zis ca mai bine la un liceu putin mai jos decat sa ajung la industrial la repartizare. Apoi am vazut ca, cu media pe care am luat-o, intram si la Vianu.

 

Daca eram in zilele noastre, as fi pus pe lpcul 1 Vianu, pe locul 2 Neculce sau altceva, ce socoteam la vremea aceea si intram in functie de cum luam nota.

 

"Liceele vor avea dreptul să-și organizeze propriile examene de admitere"

 

asta e cea mai mare prostie. S-a intors cu 1000 de ani in  urma cand copii cu 9,20 sau 8,50 ramaneau pe dinafara si erau ulterior repartizati la cele mai execrabile licee pentru ca  deja locurile la celelalte erau ocupate.

 

Copii buni care s-au sinucis, parinti innebuniti alergand ca besmeticii cu dosarul copilului.

Mita data la profesorii corectori.

Destine si aripi frante.

 

Am trait povestile astea, am cunoscut echipa care a implemntat actualul sistem. Pentru ca siuatia era atat de grava incat schimbbarea modalitatii de intrare in liceu a fost una dintre cerintele  ca sa intram in UE.

=========

stiu ca un procent semnificativ de parinti or  sa fie  de acord cu chestia asta. De abia o asteptau. Ca stiu ei de la parintii lor ce bun era sistemul pe vremea lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E clar o mizerie mare chestia asta cu admiterea proprie organizata de licee.

Va deschide usa la meditatii cu profi din  interior, la spagi... Cam cum e acum si admiterea in clasa a 5a pe care o organizeaza unele colegii nationale. Dar atunci ai sansa de scapare, daca nu reusesti, ramai la scoala ta. Pe cand la liceu, clar nu mai poti ramane la scoala gimnaziala. Plus ca astea pt clasa a 5a se dadeau si in zile diferite si puteai incerca in mai multe locuri...

 

Peste 2 ani intra chestia asta, nu anul asta, nu? Adica pt cei care intra a 7a? Ana intra a 8a acum. Oricum e o prostie, sper sa nu se aprobe.

Asta e foarte ingrijorator, intr-adevar.

Avem o societate prea corupta pentru acest demers. Daca fiecare colegiu isi va organiza propria admitere in clasa a IX-a va inflori pregatirea cu profesori din acel liceu. Plus spaga, pilele, trasului sforilor pentru ca odrasla sa intre unde trebuie, chiar daca nu are nicio treaba cu invatatul.

 

Admiterea computerizata era mai linistitoare din acest punct de vedere. 

 

Bine ca fiica-mea trece intr-a VIII-a acum, prinde ultimul an al admiterii computerizate. Abia astept sa termin cu sistemul de invatamant preuniversitar, mi-a scos peri albi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe vechiul sistem de admitere la liceu, eu stiu 2 cazuri: o colega de liceu care daduse la Liceul de informatica, la Vianu si a picat. La restribuire a ajuns la Aurel Vlaicu, a facut un trimestru sau doua acolo si apoi a ajuns prin transfer la noi in clasa.

Si un alt caz, un coleg de scoala generala, de la o clasa paralela sau cu 1 an mai mic (nu mai tin bine minte, pe baiat il stiam din vedere, dar nu imi era f apropiat), la fel, a picat la Vianu si a ajuns la Metaloglobus, unde nu a reusit deloc sa se integreze si am inteles de pe la alti colegi ca nici nu a reusit sa se transfere prin alta parte. 

 

Nu stiu cum era cu transferurile pe vremea aceea, eu tin minte sa se realizau greu, si doar daca aveai cunostinte pe la inspectorat, sau pile la directorul scolii la care voiai sa ajungi.

Cam asta era antidotul la sistemul vechi de admitere in liceu: transflerul in trimestrul 2. Dar nu cred ca se putea transfera oricine, oricand...

 

Deci sper ca la anul sa nu prind un astfel de sistem...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu asa am inteles:

 - cei care trec acum in clasa a 8-a vor beneficia, in continuare, de admiterea computerizata, in schimb nu se mai ia in considerare media anilor de gimnaziu

 - cei care trec in clasa a 7-a acum vor da examen la colegii, dar si evaluare nationala; colegiile vor ocupa 90% din locuri prin concurs direct si 10% prin repartizare computerizata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, merci, am inteles. 

E o brambura in toate astea, mereu iese Campeanu in fata si mai zice ceva, apoi altceva si tot asa, incat m-au bagat in ceata de tot.

 

De ce vor sa revina la examene direct in colegii, nu stiu... vor deschide groapa cu lei..... Meditatii la greu cu profii de acolo, subiecte cu dedicatie pt cei care au facut meditatii (adica chihite, diverse tipuri de probleme pe care le invata copiii la meidtatii). O prostie dupa parerea mea...

 

Cu media la gimnaziu nu ma deranjeaza, de cand au bagat-o mi s-a parut si aia o prostie, pt ca sistemul de notare in scoli nu este unitar, standardizat. Te poti trezi ca un prof exigent la o materie da 8 sau 9 intr-o scoala, iar in alta scoala, la aceeasi materie, curg notele de 10 pe banda rulanta pt proiecte, referate, lucrari f usoare si tot asa...

Si cand te gandesti ca, atunci cand a fost introdusa, media asta conta 50%. Cu timpul i-a tot scazut ponderea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc discutiile, desi nu ma afecteaza direct, am fost profesoara timp de 12 ani la gimnaziu si liceu in tara totusi, si eleva bineinteles.

Pe vremea mea erau cele doua trepte. Eu am inceput gimnaziul  la un liceu din cartierul meu, bine cotat, iar in clasa a 7a, in timpul anului, ne-am transferat cam jumatate de clasa dupa diriginte, profesorul nostru de mate, foarte renumit, la un liceu de renume, unul din primele doua colegii ale Iasului. Acolo am dat treptele si le-am luat.  Dar cum a fost posibil asa un transfer in timpul anului nu imi  amintesc.

 

Aduc ca de obicei perspectiva din alt sistem. Asta pe fondul discutiilor mai generale despre importanta notelor.

 

Aici nu exista admitere la echivalentul liceului (scoala secundara). Copiii se inscriu in principiu la scoala lor secundara de cartier (avantajul este ca li se asigura transport cu autobuzul scolar), dar se pot inscrie si la alta scoala decat cea de cartier. Ce se intampla atunci cand exista "concurenta" la un anumit profil (numit aici program), sau se preconizeaza ca cererea (inscrierile) va depasi oferta? Se organizeaza examene e admitere. Media la franceza si matematica din ultimii doi ani de scoala primara (clasele a 5 a si a 6 a -aici scoala primara este de 6 ani) conteaza intr-o anumita masura, nu stiu sa spun exact in ce procent pentru ca depinde de fiecare scoala secundara in parte.

 

Ideea este ca aceste examene se dau devreme, in primavara, pentru a lasa timp copiilor sa se inscrie la alta scoala daca pica.

La scolile secundare (colegiile) private este acelasi principiu.

 

Nu stiu cum ar fi mai bine in tara.Din cate inteleg, admiterea computerizata ar fi mai echitabila, desi am citit ca unii copii cu medii bune au ramas pe dinafara pentru ca nu au completat suficiente optiuni.

Personal inclin spre examene de admitere la licee, dar intr-adevar e multa coruptie in sistem ca sa fie echitabile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca sa zicem ca nu ar exista corputie si ar fi examenele corecte, sistemul asta cu admitere prin depunere dosar la un singur liceu are urmatorul dezavantaj major:

- Ma inscriu la un liceu f bine cotat: Sava, Lazar, Vianu, Moisl, Sincai etc - oricare bun din Bucuresti

- Este concuenrta (de obicei mare, adica 2-3/ loc) si pic la cateva sutimi sub linie (adica sunt copil bun, am luat nota mare dar nu suficient si am picat)

- Nu intru la acel liceu ca am picat, dar toate locurile la liceele mai bune (la care mi-as dori sa invat, dar pt admitere nu am putut alege decat unul) sunt ocupate de cei care au dat si luat examen acolo

- Nu-mi raman la redistribuire decat locuri libere la licee foarte slab cotate, cu elevi slabi la invatatura, care nu se tin de scoala - liceele alea care au promovabilitate f mica sau zero la BAC

- Nu exista posibilitatea sa dau examen la mai multe licee, deoarece toate examenele se dau in aceeasi zi,la aceeasi ora. Deci e cam "totul sau nimic"

 

Sistemul asta computerizat are marele avantaj ca elimina aceasta anomalie (copil de 9 si ceva pica la un liceu bun, obligat sa faca scoala cu elevi de 3 si 4, unde se va pierde, daca nu reuseste sa se transflere undeva la mai bine).

- Daca nu intru la prima optiune, liceul A (am ratat la 5 sutimi), atunci nota imi permite sa intru la a doua optiune, liceul B, tot un liceu bun sau daca nu am avut medie nici de B, atunci poate reusesc la C, care e tot bun si tot asa, sunt multe licee bune in Bucuresti (zic Bucuresti, ca de acolo sunt, normal ca si in alte orase e la fel, licee mai bune sau mai slabe)

 

Stiu, o sa ziceti ca in cazul admiterii la un singur liceu, trebuie sa stii sa-ti cantaresti sansele, sa fii realist cu tine insuti, sa nu te arunci prea sus etc. Dar sunt chestii de finete, nu te poti aprecia chiar la sutime.... Depinde mult si ce fac ceilalti elevi la acel examen. Nota depinde de tine, dar clasamentul depinde si de toti ceilalti... Normal ca daca esti de 7-8 nu te poti pretinde de 10, dar nu poti aprecia daca esti de 9.50 sau de 9.60... Iar balanta poate inclina foarte fin in oricare parte...

De asta eu sustin sistemul actual, cu repartizare computerizata. Elevii foarte buni oricum intra la liceul dorit, adica la unul bun, bine cotat.

 

 

Nu stiu cum ar fi mai bine in tara.Din cate inteleg, admiterea computerizata ar fi mai echitabila, desi am citit ca unii copii cu medii bune au ramas pe dinafara pentru ca nu au completat suficiente optiuni.

Personal inclin spre examene de admitere la licee, dar intr-adevar e multa coruptie in sistem ca sa fie echitabile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Solutii exista cumva, poate o preselectie la liceele sau profilele cele mai solicitate, mai in primavara si apoi o sesiune de admitere generala pentru toate liceele.

Dar, intr-adevar, asta presupune o cantarire atenta a sanselor fiecarui copil la un anumit liceu. Admiterea computerizata e mai simpla pentru elev+ parinti pentru ca presupune multe optiuni, din cate am inteles cu cat mai multe cu atat mai bine pentru a mari sansele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...