Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


Recommended Posts

Marele hobby al dlui ministru este sa faca schimbari care nu aduc un plus-valoare real, schimbari de genul: introducem uniforma, schimbam semestrele cu trimestre, luam 2 saptamani din vacanta de vara si le punem in octombrie, etc.

Trebuie sa se concentreze pe adevaratele probleme: aerisirea si actualizarea materiei, instruirea invatatorilor si profesorilor pentru a putea aplica metode moderne de educatie, dotarea scolilor, editarea de manuale clare si fara greseli, infiintarea unor scoli de meserii (cerute pe piata muncii) pentru copiii care nu pot lua minim 5 la EN si multe altele. Dar acestea necesita munca, investitii, nu pot fi facute din pix ca primele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si explicatiile:

 

"Tot ceea ce facem, facem în interesul elevului, facem cu scopul ca elevii să dobândească în şcoală acele competenţe de care au nevoie. Mă refer la competenţe de literaţie, la competenţe digitale, la competenţe de multilingvism, competenţe în matematică şi ştiinţe, competenţe civice, competenţe antreprenoriale. Este setul de opt competenţe, la care se adaugă şi alte competenţe, precum competenţe de mediu, spre exemplu. În momentul de faţă, în şcoala românească se aleargă mult prea mult după note, după note care înseamnă din ce în ce mai puţin. Deci, pe această parte de evaluare schimbările au acest scop", a declarat ministrul Educaţiei, la Digi 24.

Sorin Cîmpeanu spune că modificarea majoră în educație o reprezintă mutarea accentului de pe notele de la 1 la 10, pe competențe.

"Schimbarea ar putea să fie că mutăm accentul de pe notele acordate într-un sistem numeric de la 1 la 10 pe competenţele pe care copiii trebuie să le dobândească în şcoală.  Notele nu dispar, dar ele au fost supralicitate, le-am dat mult prea multă importanță. Notele evaluează cunoștințele, notele evaluează foarte ușor capacitatea de a memora. Vom trece școala pe competențe, care presupun în egală măsură conținut și cunoștințe, dar și abilități. În acest fel facem şcoala şi mai prietenoasă pentru elevi, pentru că ne dorim ca elevii să fie atraşi de şcoală şi să nu fie aceia care resping şcoala şi consideră mersul la şcoală o corvoadă. Notele vor fi mai relevante şi vor reflecta mult mai fidel competenţele pe care le-a dobândit fiecare elev”, a mai spus Cîmpeanu.

===

 

Mie mi se pare ca ar  fi un pas inainte. Nu pot respinge ideea asta pana nu vad si metodologia de aplicare si restul care va urma.

Am urat alergatura dupa note si memorarea cretina impusa pana acum.

====

In alta ordine de idei, da imi place  cum sunt vacantele in Romania. Imi place ca vacanta de vara e lunga, imi place ca  ramane asa.

Nu cred ca vreun beneficiar al vacantei de vara romanesti, acum adult e mai prost decat unul cu o  vacanta mai scurta. Mai fericit in copilarie s-ar putea sa fie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si explicatiile:

 

"Tot ceea ce facem, facem în interesul elevului, facem cu scopul ca elevii să dobândească în şcoală acele competenţe de care au nevoie. Mă refer la competenţe de literaţie, la competenţe digitale, la competenţe de multilingvism, competenţe în matematică şi ştiinţe, competenţe civice, competenţe antreprenoriale. Este setul de opt competenţe, la care se adaugă şi alte competenţe, precum competenţe de mediu, spre exemplu. În momentul de faţă, în şcoala românească se aleargă mult prea mult după note, după note care înseamnă din ce în ce mai puţin. Deci, pe această parte de evaluare schimbările au acest scop", a declarat ministrul Educaţiei, la Digi 24.

Sorin Cîmpeanu spune că modificarea majoră în educație o reprezintă mutarea accentului de pe notele de la 1 la 10, pe competențe.

 

"Schimbarea ar putea să fie că mutăm accentul de pe notele acordate într-un sistem numeric de la 1 la 10 pe competenţele pe care copiii trebuie să le dobândească în şcoală.  Notele nu dispar, dar ele au fost supralicitate, le-am dat mult prea multă importanță. Notele evaluează cunoștințele, notele evaluează foarte ușor capacitatea de a memora. Vom trece școala pe competențe, care presupun în egală măsură conținut și cunoștințe, dar și abilități. În acest fel facem şcoala şi mai prietenoasă pentru elevi, pentru că ne dorim ca elevii să fie atraşi de şcoală şi să nu fie aceia care resping şcoala şi consideră mersul la şcoală o corvoadă. Notele vor fi mai relevante şi vor reflecta mult mai fidel competenţele pe care le-a dobândit fiecare elev”, a mai spus Cîmpeanu.

===

 

Mie mi se pare ca ar  fi un pas inainte. Nu pot respinge ideea asta pana nu vad si metodologia de aplicare si restul care va urma.

Am urat alergatura dupa note si memorarea cretina impusa pana acum.

====

In alta ordine de idei, da imi place  cum sunt vacantele in Romania. Imi place ca vacanta de vara e lunga, imi place ca  ramane asa.

Nu cred ca vreun beneficiar al vacantei de vara romanesti, acum adult e mai prost decat unul cu o  vacanta mai scurta. Mai fericit in copilarie s-ar putea sa fie.

la noi vacanta de vara e scurta (6 saptamini) ca sa ajute parintii ce muncesc full time si care altfel ar trebui sa plateasca child care cite 10 ore/zi in aceasta perioada. Eu ca fosta beneficiara a vacantei de vara de 3 luni, nu am a ma plinge, din contra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

o, daa! exact ce spuneam eu de apararea impostorilor si a plagitorilor. Sistemul in loc sa ii arunca la gunoi, ii spala/protejeaza si ii pune in fruntea tarii. E celebra Emilia Sercan si investigatiile ei legate de doctorate plagiate. Nu am auzit prea multi profesori sa ii ia apararea, sa ceara sa se faca intr-adevar curatenie in toti "doctorii", masteranzii si post doctoranzii astia. Poate pentru ca si o parte insemnata din profesori sunt absolventi de facultati si masterate la facultati dubioase, unele neacreditate !?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, toti ministrii invatamantului au fost niste cretini. Toti pusi politic, toti niste impostori.

Nimic nou. De 32 de ani aceleasi probleme.

Absolut nicio noua propunere de schimbbare nu a fost facuta de ministrii respectivi. Au oameni.

 

vin propunerile intr-o forma si  incep taierile.

Hai sa desfiintam educatia tehnologica (predata de ingineri). Ministrul suna la statistica: cati ingineri preadau in scolile din romania? Cat ar insemna somajul? Cate voturi pierdem?

Aha, propunerea nu  se acceapta.

 

Si tot asa. Cand se ajunge la un consens cat de cat politic, stai ca  sar profesorii, stai ca sar parintii. Si nu se termina niciodata.

 

Am mai spus-o la alte subiecte: niciun ministru al educatiei cu coaie.

===

Poate pana la urma nici nu se implementeaza propunerile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici salariile profesorilor romani: https://www.portalinvatamant.ro/articole/stiri-profesori-106/ce-salarii-au-profesorii-din-invatamant-lista-completa-de-la-debutant-pana-la-gradul-i-10492.html

 

sau, de pe wall-street.ro,

 

Cel mai mic salariu încasat de un dascăl, în România este cel al unui profesor debutant, care câștigă 4.098 lei brut (2.397 net), dacă are studii superioare de lungă durată.

 

in conditiile in care s-a facut un studiu despre valoarea cosului minim de consum:

 

https://romania.europalibera.org/a/salariu-minim-nivel-de-trai/31687963.html

 

valoarea unui coș minim pentru un trai decent ar trebuie să fie:

2.708 lei pe lună pentru o persoană adultă singură;
4.417 lei pe lună pentru o familie de doi adulți fără copii;
5.993 lei pe lună pentru o familie de doi adulți și un copil;
7.234 lei pe lună pentru o familie de doi adulţi şi doi copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...