Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


Recommended Posts

Silvi, îmi pare rău ca așa ai “petrecut” ieri…sper sa fii bine. 
Mersi, voi petrece fiecare secunda din zilele ce urmează, in prezent, voi savura fiecare clipa. Nu se mai întorc clipele astea. 
 

Ma deranjează puțin ca Silvia nu vrea sa ii fac poze, nu așa artistice. A zis ca doar înainte de bal, și in ultima zi am voie, poze spontane. Ii accept limita. 

A primit notele finale, are doar A cu excepția…matematicii, fizicii și chimiei! Da, e la linia de științe ale naturii dar ea a mers aici ca sa își depășească limitele. Și sa întâlnească lume noua, Pt ca toți restul din clasa ei cu doua excepții, au ales alte linii. 
 

Roli, ma bucur ca s-a distrat copilul, păcat ca are așa profesori. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 732
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asa e, mi-a parut rau de copiii care au terminat a 8a si a 12-a in 2020, a fost f nedrept pt ei.

Se puteau face lucruri, sa ii bage in curtea scolii, cu distantare, pe ore, daca erau multe clase terminale... in fine, acolo, un mic moment festiv. Dar nu i-a preocupat deloc. Am si eu cunostinte cu copii care au terminat atunci si tare tristi au fost. Un copil, clasa a 12-a era, a scris pe pagina de facebook a lui Marcel Vela (ministrul de interne de atunci) si l-a rugat sa gaseasca o solutie pt absolventi care sa marcheze momentul festiv imbinat cu masurile sanitare...

 

In cazul nostru fetele erau clasa a 5 a si a 6a... nici macar o diploma nu le-au dat, macar retroactov in septembrie 2020, cand a inceput anul urmator scolar. Ne-au trimis dirigintii pe whats app mediile generale pt toti, notate pe un petic de hartie si aia a fost....

 

Pana la urma bine ca a trecut perioada si sper sa nu se mai intoarca niciodata astfel de vremuri...desi efectele o sa le tot simtim, scumpiri garla....ca  :( Ca tot vorbeati de scumpiri, si eu observ la fiecare tura de cumparaturi cat s-a scumpit totul. La fel si serviciile... Benzina nu mai zic, o ia in sus si nu se mai opreste. Incerc sa evit masina pe cat posibil, dar nu pot intotdeauna....

Ma bucur mult pentru ei!! Cred ca au fost tare frumosi si fericiti sa fie impreuna!

 

Ai mei nu au avut nici macar o poza la sfarsit de clasa a 8-a (le-a dat dirigintele diplomele cand au fost sa se inscrie pt liceu) ,nici balul bobocilor , nici nimic.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, vis a vis de profii gen profa de chimie a Biancai...no comment. 

 

Dar daca ei au 3 note, de ce vrea neaparat sa le puna 4 note, ca nu prea inteleg???

Mi s-ar parea normal sa le dea lucrare celor fara note suficiente si celor daca vor marire de medie. 

Si daca de exemplu lipseste de la ora, ce se intampla? Eu care nu prea am chiulit la viata mea, am ajuns sa gandesc pragmatic :))) decat o nota mica, mai bine o absenta (motivata, daca este posibil, sau nemotivata in cel mai rau caz).

 

Fetele din fericire nu au avut profi din astia in gimnaziu... dar stai sa vedem la liceu, ca aia sunt mult mai duri. Astia de gimnaziu sunt putin mai milelusei....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, in general profa e ok, m-a mirat si pe mine faza asta facuta acum pe final. Biancai ii place chimia si intelege, ii place cum preda profesoara. Am inteles ca le-a dat test usor, ca toti au zis ca a fost ok. Bianca a scapat in ultimul moment, ca i-a trimis directorul pe cei de la robotica la scoala generala unde au invatat ai mei  sa prezinte robotul in cadrul unei activitati Erasmus (erau copii veniti din Italia, Turcia, Bulgaria) . Au lipsit 3 ore, inclusiv in ora cand s-a dat test. Spunea Bia ca cei care au lipsit vor primi note pe activitatea in clasa si pe o fisa de cu probleme recapitulative pe care o lucrasera ca tema pentru azi.  Binacai ii parea rau dupa aia ca nu a stat la test, pt ca ar fi stiut sa faca, dar s-a bucurat mai mult sa mearga la scoala, s-a intalnit cu directoarea, doua din profesoarele pe care le-au avut in gimnaziu, au vorbit in engleza cu pustii prezenti, au avut din nou mare succes cu robotul lor.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, îmi pare rău ca așa ai “petrecut” ieri…sper sa fii bine. 

Mersi, voi petrece fiecare secunda din zilele ce urmează, in prezent, voi savura fiecare clipa. Nu se mai întorc clipele astea. 

 

 

cata dreptate ai! 

sper sa reusesti sa faci poze frumoase!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

silvia, sanatate multa si tie si Crinei! Nu poti sa iti iei un concediu medical in conditiile astea? sa stai cateva zile sa dai timp organismului sa isi revina. 

 

 

cred ca as putea dar nu vreau. ideea de medical ma indispune mai tare, imi da impresia ca am ceva grav. la munca par sa fiu mai bine, fac chestii...nu bolesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca a ramas ceva care sa nu se fi scumpit. toate firmele de unde comandam mancare au marit preturile, painea s-a scumpit, motorina, cam toate alimentele.

pentru cei care faceau economii lunar inca nu se cunoaste foarte tare, se va vedea pe termen lung, dar pentru cei care efectiv ce castiga impart intre facturi si supravietuire e cam tragic. 

eu am de achitat o suma mare ptr apartament si in ultimile luni nu prea mai am de unde sa pun deoparte...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...