Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Criza economica, probleme sociale


Recommended Posts

 

 

din cate stiu eu statul Florida sta foarte bine la taxe, aplicand numai taxe guvernamentale nu si locale. De aia cred ca sunt si salariile mai mici. Ce putin asa era pana mai acum vreo 3 ani.

asa e , in ce privește taxele e Florida e un stat favorizat dar din câteva auzit ii rupe cu asigurările. in California acum se lupta sa se scoată taxele pe benzina care ridica considerabil prețul pe galon.

au păcălit lumea ca pun taxe la benzina sa facă drumuri…au mai adăugat tot felul de taxe de mediu.

B se duce acum sa cerseasca petrol la saudiți… ce rusine!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 305
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, fara nici un fel de misto, de ce e rusinos ca US cere de la sauditi sa isi mareasca importurile de petrol de la ei? Ce trebuia facut ca sa nu fie rusinos? Sa ceara de la rusi?

Sa-si mareasca productia proprie?

Desigur ultima varianta ar fi ideala. de ce nu-si mareste productia proprie, posibil sa fie niste motive valabile care o limiteaza: scaderea brusca a cererii in pandemie care a dus la scaderea productiei, protectia mediului, etc.

E normal sa inlocuiasca un furnizor (rusii) cu altul. Ca or fi sauditii, sau Venezuela, sau altii, cam tot aia, nici unii nici altii nu-s mai "breji", dar mici copii in comparatie cu Putin.

 

Pana una alta aici a crescut dobanda de referinta la credite/ipoteci si se estimeaza ca cca 20% din cei care au o ipoteca nu vor mai putea plati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, fara nici un fel de misto, de ce e rusinos ca US cere de la sauditi sa isi mareasca importurile de petrol de la ei? Ce trebuia facut ca sa nu fie rusinos? Sa ceara de la rusi?

Sa-si mareasca productia proprie?

Desigur ultima varianta ar fi ideala. de ce nu-si mareste productia proprie, posibil sa fie niste motive valabile care o limiteaza: scaderea brusca a cererii in pandemie care a dus la scaderea productiei, protectia mediului, etc.

E normal sa inlocuiasca un furnizor (rusii) cu altul. Ca or fi sauditii, sau Venezuela, sau altii, cam tot aia, nici unii nici altii nu-s mai "breji", dar mici copii in comparatie cu Putin.

 

Pana una alta aici a crescut dobanda de referinta la credite/ipoteci si se estimeaza ca cca 20% din cei care au o ipoteca nu vor mai putea plati.

Cu petrolul saudit stiu cam asa. Biden nu se duce sa cerseasca petrol ci sa ii convinga sa mareasca productia.

 

 

E vorba de un acord al tarilor OPEC (cred ca de acum 1 an sau 2) prin care astea si-au luat un angajament de a creste productia de petrol gradual. Un anumit numar de barili pe zi.

 

SUA doresc ca Arabia Saudita sa-si mareasca numarul de barili pe zi in vederea temperarii pretului. 

 

Dar pe langa tarile OPEC mai sunt  alte state aliate ce au semnat acordul si nu doresc incalcarea lui. Unul dintre statele aliate afiliat OPEC este  Rusia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, fara nici un fel de misto, de ce e rusinos ca US cere de la sauditi sa isi mareasca importurile de petrol de la ei? Ce trebuia facut ca sa nu fie rusinos? Sa ceara de la rusi? Sa-si mareasca productia proprie? Desigur ultima varianta ar fi ideala. de ce nu-si mareste productia proprie, posibil sa fie niste motive valabile care o limiteaza: scaderea brusca a cererii in pandemie care a dus la scaderea productiei, protectia mediului, etc. E normal sa inlocuiasca un furnizor (rusii) cu altul. Ca or fi sauditii, sau Venezuela, sau altii, cam tot aia, nici unii nici altii nu-s mai "breji", dar mici copii in comparatie cu Putin. Pana una alta aici a crescut dobanda de referinta la credite/ipoteci si se estimeaza ca cca 20% din cei care au o ipoteca nu vor mai putea plati.

 

Fleur toata lumea știe ca datorită politicii actuale si a legilor de mediu am ajuns vai de capul nostru sa cersim lapte praf si petrol.

nu e nici un secret de pe timpul alegerilor B a spus ca va face asta, si asta a făcut …

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cand s-a dus Trump sa faca dansul paunului cu sabii la arabi a fost misto, acum e rusinos sa mergi sa negociezi cu ei marirea productiei.

Trump a fost primit regește, pe B nici nu-l baga in seama. 
Tu vorbești de lucruri sfinte… ce negocieri sa facă B când nici nu știe unde se duce si ce face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur toata lumea știe ca datorită politicii actuale si a legilor de mediu am ajuns vai de capul nostru sa cersim lapte praf si petrol.

nu e nici un secret de pe timpul alegerilor B a spus ca va face asta, si asta a făcut …

eu stiam ca in timpul alegerilor Biden a promis ca nu va avea relatii cu printul saudit/arabia saudita din motive de incalcare a drepturilor omului si ca responsabil de disparitia lui Khashogi - sau cum s-o scrie.

 

Acu isi incala promisiunea din ratiuni politice, de razboi, de embargo asupra rusiei etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...