Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Criza economica, probleme sociale


Recommended Posts

@viviana

 

vorbesc despre o categorie de persoane anume - persoanele cu dizabilitati, in special copiii cu dizabilitati.

partial le stiu povestile, oarecum necazurile, mai mult greutatile, stiu in ce fel si in ce masura statul roman isi bate joc de ei.

nu exista online pentru oamenii aceia, nu exista informare corecta si completa, nici online, nici la fata locului.

functionarii profita de ei, sunt oameni care nici macar nu stiu scrie online, scriu onlain sau chiar onlai.

efectiv le ascund informatii pentru a nu beneficia de toate drepturile banesti ce li se cuvin pentru copiii aia.

oamenii ajung sa piarda bani asa, expira termenul pana la care ar fi putut depune actele. afla de aceste drepturi din grupurile de fb dedicate, nu de la institutiile statului roman.

sunt chemati la fata locului inclusiv pentru reinnoirea certificatului. nu mai e pandemie, nu mai sunt restrictii, te prezinti in fata comisiei cu dosarul cu acte. pentru ca nu depui doar o cerere, trebuie ca dosarul sa contina internari anuale, dovezi anuale ca ai efectuat terapii, ca ai vegheat asupra binelui medical al copilului.

 

pot crede ca asa ceva e greu de crezut cand nu te-ai confruntat direct. dar e cat se poate de adevarat.

 

eu m-am confruntat si cu altele din partea statului roman, cand povestesc, reactia este, de obicei, ceva de genul "incredibil, cum se poate asa ceva". 

 

in alta ordine de idei, iar s-au scumpit lactatele produse local, mama ma-sii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 305
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pepco, daca te ajuta cu ceva, sa stii ca in Ontario in cazuri de astea se apeleaza la organizatii not for profit care ajuta cu informatii, aplicatii etc. sau companii la care platesti (avocati contabili specializati etc)

 

e foarte dificil si pentru persone educate si cu oarece experienta sa stie toate legile, regulile sau cum sa completeze anumite formulare :))) rad dar e trist. si nu, de la functionari de cele mai multe ori nu obtii informatii/ instructiuni corecte. pentru ca nu stiu, nu isi dau silinta, isi vad doar patratica lor ... etc. si e valabil la o gramada de institutii, de la fisc, la primarie, la drive test.

 

deci sa te plangi ca asa e in romania doar, e inutil. iti creezi niste asteptari inutile si consumi energie degeaba. solutia e ca persoane cu experienta, care au reusit sa navigheze sistemul cu success, sa ajute pe altii, cu informatii si pasi cat mai clari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco, am inteles.

 

Eu am avut doar legatura cu grupul unor tinere  acum (ca le stiu de mici) cu tetrapareza spastica.  Au intampinat mici greutati cu autoritatile cand au implinit 18 ani in legatura cu niste sume, dar s-au rezolvat. Una dintre fete a fost ajutata cu operatii si multa terapie  si acum se poate deplasa singura. Cealalta a terminat facultatea anul asta - litere, a fost ajutata de sistem, si a avut conditii speciale si in liceu si in facultate.

Cred in Bucuresti e altfel.

 

 

 

Dar da, inca la noi persoanele  cu dizabilitati reprezinta o probema sociala pentru ca nu toti functionarii sunt gata sa le ajute sa  se integreze si daca parintii nu au educatie e si mai greu sa lupte pentru ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pepco, daca te ajuta cu ceva, sa stii ca in Ontario in cazuri de astea se apeleaza la organizatii not for profit care ajuta cu informatii, aplicatii etc. sau companii la care platesti (avocati contabili specializati etc)

 

e foarte dificil si pentru persone educate si cu oarece experienta sa stie toate legile, regulile sau cum sa completeze anumite formulare :))) rad dar e trist. si nu, de la functionari de cele mai multe ori nu obtii informatii/ instructiuni corecte. pentru ca nu stiu, nu isi dau silinta, isi vad doar patratica lor ... etc. si e valabil la o gramada de institutii, de la fisc, la primarie, la drive test.

 

deci sa te plangi ca asa e in romania doar, e inutil. iti creezi niste asteptari inutile si consumi energie degeaba. solutia e ca persoane cu experienta, care au reusit sa navigheze sistemul cu success, sa ajute pe altii, cu informatii si pasi cat mai clari.

Asa e. Si sunt grupuri de ajutor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@Qarina

 

"ma plang" e putin si incorect spus. am niste ani de confruntari cu sistemul in spate (vreo 5), in diverse directii. iti trebuie resurse mai multe decat am avut eu ca sa rezisti.

si grupurile de facebook de care am pomenit au acest rol, acum: sa explice si sa indrume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e. Si sunt grupuri de ajutor. 

 

si in ro, acum. dar na, cand ajungi in fata functionarilor, tot singur esti, tot risti sa fii privit ca un gandac, chiar daca ai toate argumentele la tine.

cum spuneai, multi bugetari cu fundul mare pe o gramada de bani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E mizerie mare la acest capitol nu pot generaliza e drept, doar ca Pepco are dreptate. Societatea este defecta.... sau ma rog relatiile sociale sunt defecte. Coruptia este foarte ridicata, impasibilitatea este litera de lege. Singura arma viabila (sau printre putinele) este banul. Ai bani, faci n-ai bani nici sa mori nu rezolvi nimic. Dur dar real. 

Ma intrebam, bun asa este, acum daca si ce se poate face? Invariabil imi aduc aminte de Silviu Brucan, atunci am ras, acum cred ca este inca prea putin:
Vor trebui sa moara 2 generatii complet pana cand vor rasari mugurii unei noi relatii sociale cat de cat corecte.

Chiar si in acest moment simt o profunda tristete fata de Romania si fata de romani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In loc de grupuri de suport , nu ar fi mai bine daca sistemul ar functiona? dupa atata timp de la revolutie, sa se diminueze coruptia, sa se diminueze aparatul administrativ, sa fie pusi oameni competenti in posturi.

 

O chestie super a fost cand le a marit salariile medicilor, al rezidentilor, dar au fost medici care au contiunuat sa ia mita ... de ce ? 

Da, silvie brucan a zis atunci  20 de ani, si am crezut ca e nebun. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O chestie super a fost cand le a marit salariile medicilor, al rezidentilor, dar au fost medici care au contiunuat sa ia mita ... de ce ? 

 

si acum iau unii mita.

cu cat gradul e mai ridicat, cu atat mita e mai mare.

stiu din sursa sigura de niste sume de un om cu un salariu mediu (nu minim, mediu) nu si le-ar putea permite. interventie chirurgicala.

 

si mai stiu de un caz internat pentru a doua oara la Terapie Intensiva (Bucuresti) caruia i s-a cerut sa isi plateasca singur testul Covid (inca se fac pentru internari, interventii).

 

revenind la situatia de acum.

 

personal, pana recent am reusit sa mentin achizitiile alimentare intr-o zona de nivel calitativ mediu, ocazional ridicat (zic eu). dar cu scumpirile continue, am ales sa cumpar niste produse lactate de un nivel calitativ mai redus (produsele acelea marca proprie a unui magazin sau altul), cu pret mai mic. doamne fereste, zici ca sunt facute din cauciuc. nu-mi pot imagina cum supravietuiesc cei care sunt nevoiti sa traiasca doar din asa ceva. eu le-am aruncat dupa prima folosire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...