Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Criza economica, probleme sociale


Recommended Posts

Si eu cumpar lapte marca proprie a unor supermarketuri. La alte lactate mi-am facut obiceiul sa verific sa fie marca romaneasca, facut in Romania, din lapte romanesc. Avem acum 2-3 marci preferate si numai din alea luam. Pretul/kg fata de cele mai ieftine e doar de cativa lei, cum nu cumpar cu kilogramele saptamanal, mi se pare ok . in magazinele Profi eu nu intru, dar am variante destule, din fericire. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 305
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am mai multe motive, unele marunte, altele grave. unul marunt e cand casierita de la carrefour sau de la profi dubleaza un produs pe bon (asa mi-am format obiceiul de a verifica fiecare bon, nu mai pot avea incredere ca suma totala de plata e cea corecta). 

E f bine ca verifici, si eu verific tot timpul dupa cumparaturi, uneori sunt erori de sistem(de introducere a preturilor, nu iti da rabatul), sau din neatetntie. Scaneaza produsul de doua ori sau mai stiu eu ce.

 

Mai rau e cand e intentionat. Cum am fost noi intr o vacanta in franta , la pompa de benzina, bagai cartea franceza era un pret, bagai pe cea nemteasca sa platesti, alt pret, grrr

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

groaznic. de ce isi permit si acolo?

Nu e vorba ca isi permit. 

e vorba de oameni carre lucreaza cu publicul. Este destul de greu sa faci asta. Peste tot. Ca in  fata ta nu stau numai oameni politicosi si zambareti. sunt oameni care vin cu diverse probleme, care tipa, care sunt bauti, carre nu au eductie, nu stiu sa citeasca sau sa scrie etc... Astea incarca omul foarte mult.

Ar trebui sa li se acorde pauze. Sa faca ceva scheme prin rotatie.

 

Nu e admisibil ca un functionar injurat de un cetatean sa se verse apoi pe altul. Dar iata ca se intampla.

Probblema isi va gasi rezolvare daca e privita din ambele parti.

 

E un ccerc vicios.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am mai multe motive, unele marunte, altele grave. unul marunt e cand casierita de la carrefour sau de la profi dubleaza un produs pe bon (asa mi-am format obiceiul de a verifica fiecare bon, nu mai pot avea incredere ca suma totala de plata e cea corecta). unul grav e cand soferul nu incetineste si aproape mi-l izbeste in plin pe alex. altul grav e cand politia si salvarea chemate prin 112 nu ma pot ajuta in caz de agresiune fizica din partea unei persoane cu probleme psihice (ulterior am depus plangere penala, dar discutia cu politia si salvarea a fost halucinanta pentru mine).

OK.

Cred ca multor oameni li s-au intamplat lucrurile astea.

Important e sa treci peste ele si sa nu lasi ca astea sa te afecteze pe termen lung.

Io una nu as putea sa  spun ca romanii traiesc numai uitandu-se peste umar.

 

Pe fii-mea chiar a lovit-o masina. Anul trecut. Stii cumva cum e  sa primesti vestea? Sa nu poti intra in spital, sa fii alaturi? Sa nu afli niciodata.

Cu cat te lasi doborat de astfel de necazuri cu atat nu poti iesi din ele. 

 

Din pacate pentru multi dintre  noi ce  traim in Romania (si in ate parti) viata e de multe ori o lupta cu un sistem care nu  e in stare sa  ofere la timp ceea ce  esti indreptatit sa primesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu zic ca nu li s-a intamplat multor oameni.

dar nu e nicio consolare sa stiu asta cata vreme organele abilitate sa rezolve astfel de probleme - ce tin de siguranta cetateanului - ridica din umeri si lasa cetateanul sa se descurce pe cont propriu.

practic iti arata ca nu ai la cine apela si ca, daca iti faci dreptate singur, tot tu o infunzi.

complet disfunctional.

nu stiu cum e ce ai spus tu, dar stiu cum e sa traiesti cu anxietate ridicata. ridicata pana iti face praf stomacul. din pacate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

groaznic. de ce isi permit si acolo?

 

 

pentru ca asa e lumea, in general. p oarte a ei, adica.

 

 

pe de o parte, exista avansuri incredibile, descoperiri de neimaginat,  in multe feluri convenienta face viatza mai usoara.

 

in acelasi timp, degradarea educatiei (din motive de convenienta, politica, financiare etc) duce la o majoritate inculta, lipsita de valori, lipsita de capacitatea de a se pune in papucii altora. observatia mea e ca acolo unde exista un sistem educational puternic, valorile umane se degradeaza mai putin sau se mentin.

 

sunt curioasa ce ar spune Mihaela sau cine locuieste in tarile nordice. sau in UK.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba ca isi permit. 

e vorba de oameni carre lucreaza cu publicul. Este destul de greu sa faci asta. Peste tot. Ca in  fata ta nu stau numai oameni politicosi si zambareti. sunt oameni care vin cu diverse probleme, care tipa, care sunt bauti, carre nu au eductie, nu stiu sa citeasca sau sa scrie etc... Astea incarca omul foarte mult.

Ar trebui sa li se acorde pauze. Sa faca ceva scheme prin rotatie.

 

Nu e admisibil ca un functionar injurat de un cetatean sa se verse apoi pe altul. Dar iata ca se intampla.

Probblema isi va gasi rezolvare daca e privita din ambele parti.

 

E un ccerc vicios.

 

 

agreed. e un cerc vicios care se extinde in lipsa unor masuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, nu știu ce sa spun, eu nu am întâmpinat probleme aici, decât cu umărul, dar am insistat și s-a rezolvat pana la urma. 
 

Nu am cunoștințe cu dizabilități, nu știu cum e aici. 

 

Lumea nu e foarte educata mai ales aici pe insula, dar n-am întâlnit persoane înguste. Cu siguranța exista, ca nu e raiul pe pământ și oameni suntem cu toții. Eu ma simt bine aici, nu vreau sa schimb nimic. Dar nici nu am idealuri înalte :). 

 

La casa la magazin se întâmpla sa taxeze de doua ori, dar e din greșeala. Mai nasol e când mi se întâmpla mie :))). Noi avem case cu autotaxare sau scanere și ne scanam singuri produsele ce le cumpărăm. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, nu știu ce sa spun, eu nu am întâmpinat probleme aici, decât cu umărul, dar am insistat și s-a rezolvat pana la urma. 

 

Nu am cunoștințe cu dizabilități, nu știu cum e aici. 

 

Lumea nu e foarte educata mai ales aici pe insula, dar n-am întâlnit persoane înguste. Cu siguranța exista, ca nu e raiul pe pământ și oameni suntem cu toții. Eu ma simt bine aici, nu vreau sa schimb nimic. Dar nici nu am idealuri înalte :). 

 

La casa la magazin se întâmpla sa taxeze de doua ori, dar e din greșeala. Mai nasol e când mi se întâmpla mie :))). Noi avem case cu autotaxare sau scanere și ne scanam singuri produsele ce le cumpărăm. 

 

 

Da. Eu folosesc numai self check out.  Mai putin cand cumpar alcool si ma grabesc. Trebuie sa astepti sa vina cineva sa iti verifice varsta daca esti la self.

 

La Carrefourul de  aici din sat mai sunt doar 3 case cu personal restul, vreo 20 sunt self.

Asa  e si la Lidl - dar nu au optiunea si de plata cu cash.

Asa e si la Mega Image.

Au facilitatea astea acum si selgros, si metro, si hornbach.  

 

Plus ca toate astea au acum si aplicatii pe telefon si iti vine  si bonul pe telefon

 

Si mie mi s-a intamplat sa scanez un produs de 2 ori fara sa imi dau seama. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...