Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Autoarea articolului traieste in Australia, sotul ei a plecat cu munca in NZ si nu s-a mai intors. Iar ea a muncit toata viata pana a avut al doilea copil si au decis sa lucreze PT. geografic si demografic Australia este foarte diferite, probabil 140 jm nici nu e pre mult.In urma unei operatii la genunchi nu a mai putut munci FT

 

Nu aveam idee ce inseamna super

https://www.google.com/url?q=https://www.ato.gov.au/general/other-languages/in-detail/information-in-other-languages/your-superannuation-basics/&sa=U&ved=2ahUKEwidmY7TuaL5AhVbQUEAHU5jDtwQFXoECAAQAg&usg=AOvVaw0RR_T28LQps7OqM6OdVoe8

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca e sa ne luam după ani

De la 18 ani a avut job bun, a călătorit , văzut lumea 

Pe la 40 ani a făcut copiii

A muncit pana in 2010 când avea 50 de ani 

la 55 ani o lasă sotul cu 2copii adolescenți 

acum are 61 si trebuie sa aștepte pana la 65-67 sa primească acel fond ( nu am citit tot … e un fel de 401 K de la noi). 
Deci o sa aibe pensie pt anii lucrați plus acel fond special . 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1.Multe femei sunt nevoite sa stea acasă pt ca societatea nu le acorda ajutorul neccesar.

-Atita timp cat de ex statul oferă doar câteva săptămîni libere la naștere… ce ajutor e asta ?

-Careva zile libere de boala pe an.

-program școlar  care începe/ termina la ore diferite

-grădinițele, creșele sunt super aglomerate. Cum ar fi sa nu stea din mame acasă, cat ar fi sistemul de aglomerat?

-bonele sunt f scumpe si nu știi pe mâna cui îți lași copilul

- in scoli / Grădinițe e nevoie de voluntari.  cine crezi ca participa, parintii care lucrează ?

-cand salariile sunt prea mici, taxele mari si ce dai pe mere iei pe pere nu se merita stresul in plus.

Toate astea sunt problemele societatii.

2. Eu cred ca amindoua sunt importante. Cand timpul e limitat… e limitat. Nu ai cum sa faci din 2 ore 3 . O familie care se aduna acasă pe la ora 7 ce si cat quality time poate sa mai ofere ? asta e opinia mea . Nu vreau sa te conving de nimic diar spun ca situatia nu e alb negru si cum iti așterni așa dormi .

Planeta e suprapopulata Michele, de aici ni se trage schimbarea climei, etc. Dacă nu-ți permiți sa faci copii, nu-i faci și gata. Nu-i o nenorocire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle,

eu zic ca nu trebuie sa te justifici  in fata nimanui de ce nu ai avut job de la 8 la 17. 

 

si off topic

parca plecarea lui Will de acasa e asa o piatra de incercare.

Ar trebui sa te bucuri de ea, ca isi vede de drumul lui in viata, ca are o baza de la care poate pleca, ca poate isi intemeiaza la randul lui o familie, isi face prieteni, etc

Puii isi iau la un moment dat zborul, e cursul normal al vietii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citi si eu articolul pus de Collins, ce a facut doamna respectiva si ce decizii a luat in viata ei o priveste. 

Dar pe mine recunosc ca ma irita genul asta de omeni care fac pe victimele, ea impreuna cu sotul ei ai luat aceste decizii. 

Iar eu nu ii pling prea mut de mila, ca de fapt si-a primit partea de bani plus casa. 

 

"Now I am 61. I am luckier than some, as I own my home, after a legal financial settlement with my former husband. In the settlement I got a chunk of his superannuation fund."

 

Ce ma irita si mai tare e ca vrea sa aplice pentru pensie de handicap: 

 

"This month I submitted my claim for the disability support pension, as over the last few years my health has declined significantly. However, only around 30% of DSP applications are approved the first time round."

 

Nu mai bine iti rezolvi prolemele de sanatate si te intorci la munca macar part-time. Ca asistenta si sint sigura ca gaseste ceva, ca si in NZ e lipsa mare de asistente. 

"

  • Louise Ihlein is a mother of two wonderful young men, a former nurse, university student and bromeliad lover."

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Social Security in SUA este programul federal de pensii in care oricine munceste (carte de munca), plateste in sistem. Deci, imaginati-va ca ati contribuit o viata si vine cineva sa iti spuna ca nu mai ai dreptul la pensie ca "s-au terminat banii" - sa va fie rusine ca sinteti "entitled"!!!! . Banii asta nu sint "mila" guvernului, ci contributiile celor care muncesc. Fondul acesta de pensii este foarte vizat de anumiti politicieni si s-a folosit masiv pe post de colateral pentru a finanta alte activitati. Acest fond este insuficient finantat pentru ca exista o limita superioara dupa care nu mai esti obligat sa contribui. Pentru fiecare persoana care munceste in SUA, se opreste din salariu un procentaj fix DAR...si aici e marea buba...dupa ce ai atins plafonul de $147k pe an, esti scutit de contributie. Cele mai mari salarii sint scutite de fapt de aceasta taxa care este finantata EXCLUSIV de cei care muncesc "cu carte de munca". Yay for low taxes!!! Cui ii place sa plateasca taxe mai ales cind isi permit (eye roll)??? 

 

O societate care nu ofera nici un fel de concediu maternal, fara acces la ingrijiri copil rezonabile, cu program scolar complet decalat de programul de lucru (nu exista "plec mai devreme sa iau copilul de la scoala"), unde nu exista majoritar transport in comun ca te deplasezi cu masina (yay, climate change), unde nu exista concedii de odihna la nivel federal (de exemplu, pentru cei care muncesc in industria serviciilor nu exista nici un fel de concediu garantat si asta e doar o categorie), unde nu exista asigurari medicale universale si/sau accesibile este o uriasa magarie sa ridici pe un piedestal mamicile in timp ce le dai in cap la fiecare pas.

 

E ideal sa iti poti permite sa stai acasa, insa realitatea crunta din SUA este ca MAJORITATEA populatiei nu isi permite sa traiasca dintr-un singur salariu. Acest lucru este pus deoparte pentru parturile instarite - diferenta intre saraci si bogati s-a marit enorm fix in urma acestor politici de exploatare la maxim a fortei de munca corelata cu o politica de taxare minima a celor care inghit profitul maxim. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

O societate care nu ofera nici un fel de concediu maternal, fara acces la ingrijiri copil rezonabile, cu program scolar complet decalat de programul de lucru (nu exista "plec mai devreme sa iau copilul de la scoala"), unde nu exista majoritar transport in comun ca te deplasezi cu masina (yay, climate change), unde nu exista concedii de odihna la nivel federal (de exemplu, pentru cei care muncesc in industria serviciilor nu exista nici un fel de concediu garantat si asta e doar o categorie), unde nu exista asigurari medicale universale si/sau accesibile este o uriasa magarie sa ridici pe un piedestal mamicile in timp ce le dai in cap la fiecare pas.

 

 

 

 

 

 

 

grim and depressing

 

 

Cum se descurca , in mod concret, femeile ? Duc copilul la cresa din prima luna? Mie mi se pare extrem

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e f adevarat tot ce a spus Antmil.

familiile se descurca enorm de greu. nu stiu de cate ori nu am luat /dus la scoala, activitati copiii altora.

mai ales cu covidul multe mame si-au pierdut locul de munca sau a trebuit pur si simplu sa renunte pt ca pur si simplu nu aveau cu cine lasa copiii.

oricat de bine te-ai organiza, uneori e imposibil sa faci fata programului daca nu ai ajutoare. 

societatea nu ajuta cu nimic familiile. ajutorul dat saracilor e f superficial, iar clasa mijlocie  (daca mai exista), care nu se califica pt ajutoare.

familia e nevoita sa duca bebeii la 1-2 luni la cresa..apoi mamele stau si pompeaza lapte prin birouri sau la baie si adorm pur si simplu de estenuare la munca.

e inuman dupa parerea mea.

 

bonele sunt extraordinar de scumpe.

la mine in zona si credeti-ma ca nu exagerez, pt un catel ca Pepper al meu ma costa sitter cel mai ieftin si greu gasesc $40/zi...si nu ii face nimic, doar il scoate afara cate 1 minut de cateva ori pe zi si ii pune o farfurie de mancare in fata. 

 

dau exemple personale pt ca astea le cunosc cel mai bine si stiu ca multe persoane sunt in situatia mea.

 

cand sotul s-a imbolnavit (accidentat la munca) a fost dat afara ilegal de la servici si a trebuit sa stea acasa, william avea vreo 3 ani, am cautat gradinita, nu erau locuri, am gasit una privata f scumpa l-am dus cateva luni dar se imbolnavea saptamanal, doctora mi-a spus ca trebuie sa-l tin acasa.

am cautat de lucru nu am gasit incat sa pot duc/iau copilul de la gradinita ce sa mmi vb de libere in caz de boala.

sotul era in dureri, cu medicatie, nu putea avea grija de copil sau sa conduca. deci cu ce m-a ajutat statul? cu absolut nimic.

asta e societatea, astea sunt legile...asta e viata. 

stiu mame cu 3+copii, pt acel amarit de salariu si pensie...dorm doar cateva ore pe noapte, ca nu au timp de mancare, spalat, curatenie...etc...

 

o femeie chiar daca sta acasa ,chiar daca merge la servici...tot viata grea are.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...