Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Air fryer


Recommended Posts

Nu stiu cum e air fryer (nu am apucat sa citesc tot subiectul), insa eu pot sa spun ca am un multicooker Crockpot Express de 1 an si jumatate si sunt foarte multumita de el. Pui ingredientele (cf retetei, exista carte de retele la el + o gramada pe net) si lasi sa faca, tine mancarea calda 4 ore dupa ce se termina programul (si dupa aceea mai ramana calda o vreme, nu se pierde repede caldur). Mi-e mult mai usor gatitul in felul acesta. Probabil air fryier este ceva complementar. Sunt solutii foarte bune, se economiseste foarte mult timp in acest fel, nu mai murdaresti atatea vase, ai de spalat doar oala si calacul de la cooker si aia e. Ma rog, si lingura cu care iei mancarea de acolo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E exact ca al Miandei! Ai pe cine întreba ce și cum!

 

Sper sa schimbam Rețete aici. 

 

Din review-urile citite, toți la unison spuneau ca economisesc multă electricitate de cind au air fryer, deoarece nu mai folosesc cuptorul normal. E un mare Bonus dacă e așa. Eu ma duc acuși sa îl iau de la magazin. 

 

 

S-au inspirat de la tine astia :)

https://www.theguardian.com/money/2022/aug/27/best-ingredients-and-appliances-to-save-cash-when-cooking

 

Pentru mine ar fi un mare NU daca are cuva de plastic , inox ar fi ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-au inspirat de la tine astia :)

https://www.theguardian.com/money/2022/aug/27/best-ingredients-and-appliances-to-save-cash-when-cooking

 

Pentru mine ar fi un mare NU daca are cuva de plastic , inox ar fi ok.

[:-)))] Sint influencerul lor, n-ai știut? I-am pasat articolul și lui barbata-miu care s-a opus cit a putut ideii, așa ca merci! Eu m-am gindit doar la practicalitate, nu și la economie, care vine ca un mare Bonus.

 

Cuva nu e din plastic, e metal acoperit cu un strat de vopsea specială, ca tigăile tefal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotului meu e f pretentios la mancare si nu l a impresionat mancarea făcută la air fryer. 

de asta l am returnat (air fryerul, nu sotul  ). 

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Al meu n-are tupeul sa fie pretentions, avind in vedere ca eu gatesc, el e sous-chef ! In secunda cind devine pretentios, il intreb daca nu vrea sa ia el comanda in bucatarie!  [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

[:-)))] [:-)))] [:-)))] Al meu n-are tupeul sa fie pretentions, avind in vedere ca eu gatesc, el e sous-chef ! In secunda cind devine pretentios, il intreb daca nu vrea sa ia el comanda in bucatarie! [soricel]

al meu preia comanda la Bucătărie destul de des… mai ales când dorește Rețetele “maica-si”. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ca nu trebuie sa gatesti la air fryer legume crude, bacon,burgers, pui intreg si aripioare de pui.Pe mine nu ma incanta sa tin puil la cuptor peste o ora acasa cand pot sa il iau gata facut de la rotisor.

Și care e motivul? Eu am citit ca exact astea sint ideale de gătit la air fraier. De unde știi cit sta puiul la rotisorul lor? Poate sta 2 ore. Am luat și eu pui la rotisor, dar îmi pare cam uscat. 

 

Am făcut chiftele ieri și au ieșit o Nebunie. Cu doar un puf de ulei au ieșit crocante pe dinafara și suculente pe dinăuntru. Nu m-am așteptat sa fie atit de bune, fără sa le prăjești in ulei. Am făcut cirnati, care au ieșit iarăși foarte buni și suculenti, piept de pui și cartofi prăjiți, jacket potato, care a ieșit profesional, cu coaja crocanta și pufoși înăuntru. Am mai făcut și ham and cheese sandwich, care de asemena a ieșit crocant pe dinafara. 

 

Am dat și rateu cu broccoli, pe care l-am ars, din cauza ca am dat temperatura prea mare.

 

Se poate face o găina întreaga, dar noi nu sintem fani, am de gind sa fac aripi zilele astea.  Încerc sa fac cit mai multe pina pleacă fiu-miu, ca sa îmi fac o idee. Stam împreuna cind fac ceva și văd ca a început sa îl butoneze mai bine ca mine, ceea ce e încurajator, ca își da seama ca nu e cine știe ce filozofie sa gătești. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...