Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna, mamici! 

Vin la voi cu o situatia personala care ajunge deja sa ma epuizeze complet si simt ca o sa clachez. 

 

Pe scurt, am avut in 01.07.2022 prima zi a UM, iar luna iulie este luna in care am reusit sa raman gravida.

 

Mentionez ca de 3 luni am monitorizat cand am ovulatia, insa niciodata nu iesea la 14-18 zile si cedam spre final de luna, nemaifacand teste de ovulatie. In luna iulie am avut o singura data relatii intime cu sotul, respectiv in penultima saptamana si se pare ca atunci am si ramas gravida (penultima sau ultima saptamana din luna iulie 2022). Prin urmare, ovulatia mea este una foarte tarzie, cu siguranta. 

 

Incepand cu 16.08.2022 am fost la 3 doctori si niciunul nu imi zice ceva de bine, respectiv mi se calculeaza sarcina in functie de prima zi a UM si, desi as figura in prezent ca fiind in saptamana 8/9, sacul gestational este de saptamana a 6 si pana in prezent nu se vede embrionul. 

 

Desi am explicat de foarte multe ori ca am avut ovulatie tarzie (mama mea este la fel, avand tot o ovulatie foarte aproape de urmatorul ciclu menstrual), toti doctorii sunt sceptici si imi indica ca as avea sarcina oprita din evolutie / sarcina cu ou clar. 

 

Eu refuz tot ce tine de chiuretaj si nici nu concep sa fac avort medicamentos. 

 

Am repetat intr-una beta HCG-ul, valorile cresc, insa nu se dubleaza. Cativa doctori mi-au zis ca nu e necesar sa se dubleze la 48-72 ore, important e sa creasca. 

 

Mentionez ca acum 2 saptamani am avut niste scurgeri maronii + mici dureri, insa ultimul doctor mi-a prescris Arefam progesteron si incepand cu a doua zi de administrare nu am mai avut nimic. 

 

Ca si risc, mentionez ca am risc de trombofilie destul de ridicat (6 mutatii din 8) si am inceput odata cu saptamana 6 sa iau Aspenter si Clexane de 0,4 la recomandarea hematologului. 

 

In rest, nu am simptome care sa indice ceva rau, ma simt foarte bine. 

 

Va rog, mamici, spuneti-mi daca inca imi pot mentine speranta. Sufletul si intuitia imi spun ca este acolo, ca ovulatia a fost foarte tarzie si ca urmeaza sa apara embrionul. In saptamana a 6-a (calculata conform conceptiei) poate inca nu apare ceva si va aparea dupa... 

 

Va rog, imi puteti spune daca sunt printre noi mamici ce au avut embrionul aparut mai tarziu? Nu vreau si nu pot sa renunt sa sper, am tot gasit cazuri asemanatoare mie, insa as dori sa stiu si de la voi daca ati avut astfel de experienta..

 

 

Va multumesc mult! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 0
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...