Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copiii din familii mixte și limbile vorbite


Recommended Posts

 

Mihaela, am uitat sa aduc in discutie aspectul acesta. Fetele mele au mers la gradinita la 3 ani si automat prima limba vorbita fluent a fost romana. Prezenta bunicilor conteaza foarte mult.

 

Da, si asta e important. Ai mei au mers de la 6, respectiv 9 luni la gradi. Plus ca sunt baieti, cred ca sunt mai putin vorbareti(cel putzin ai mei 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sotul meu e si el tot roman si in casa vb romaneste, de multe ori mixt chiar in aceeași fraza folosim cuvinte in amândouă limbile. E teribil, dar așa ne am obișnuit si ne vine mai ușor.
Cat a fost William mic pana la 6 ani noi am mers des in România, a mers si un pic la grădinița acolo si a vorbit aproape numai in românește. la 4 ani deja stia sa scrie si sa citească in românește.
A început școala in US in engleză, a avut primul semestru săptămânal cursuri de engleză ( ca a 2 a limba) dar dupa 3 luni deja vb la fel de bine ca americanii iar la scris chiar ii depășea. dar nu a mai vrut niciodată sa citească vreo carte in românește i a venit f ușor sa învețe spaniola la școala.

acum la 18 ani ne intelege cand vorbim in romaneste, vorbeste binișor, știe sa citească (când ii scriu text Messages scurte in românește) , dar nu intelege mai nimic la stiri la romani, ca vorbesc prea repede si folosesc expresii care nu le știe.

Aici profesorii chiar recomanda in casa părinții sa vorbească limba maternă si copiii sa fie bi-trillinguali.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu e si el tot roman si in casa vb romaneste, de multe ori mixt chiar in aceeași fraza folosim cuvinte in amândouă limbile. E teribil, dar așa ne am obișnuit si ne vine mai ușor.

Cat a fost William mic pana la 6 ani noi am mers des in România, a mers si un pic la grădinița acolo si a vorbit aproape numai in românește. la 4 ani deja stia sa scrie si sa citească in românește.

A început școala in US in engleză, a avut primul semestru săptămânal cursuri de engleză ( ca a 2 a limba) dar dupa 3 luni deja vb la fel de bine ca americanii iar la scris chiar ii depășea. dar nu a mai vrut niciodată sa citească vreo carte in românește i a venit f ușor sa învețe spaniola la școala.

acum la 18 ani ne intelege cand vorbim in romaneste, vorbeste binișor, știe sa citească (când ii scriu text Messages scurte in românește) , dar nu intelege mai nimic la stiri la romani, ca vorbesc prea repede si folosesc expresii care nu le știe.

Aici profesorii chiar recomanda in casa părinții sa vorbească limba maternă si copiii sa fie bi-trillinguali.

Ei hai sa nu exageram...poate si recita din Eminescu!   In rest sint deacord, si al nostru intelege bine, vorbeste binisor si citeste instrictiv cite o eticheta, chestii scurte. Eu ii scriu mesaje numai in engleza ca sa nu avem neintelegeri. Am vorbit tot timpul numai in romana cu el,.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei hai sa nu exageram...poate si recita din Eminescu!   In rest sint deacord, si al nostru intelege bine, vorbeste binisor si citeste instrictiv cite o eticheta, chestii scurte. Eu ii scriu mesaje numai in engleza ca sa nu avem neintelegeri. Am vorbit tot timpul numai in romana cu el,.

nu e exagerare...si daca vrei crezi, daca nu...nu, la 4 ani citea si scria dupa Abecedarul romanesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...