Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Regina Marii Britanii a murit


Recommended Posts

Sunt un simbol. Un simbol al decentei, moralității, a unei vieți dedicate unor scopuri umanitate. Nu fac politica și nu se amesteca in conducerea țării, dar reprezintă țara și se duc in vizite oficiale, primesc vizite oficiale. Au protocoale speciale, agende de lucru, dar nu primesc “salar”. Sunt susținuți material din banii poporului. Au un buget dedicat din bugetul țării. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In UK monarhul are saptamanal o intrevedere de 20 de minute cu primul ministrul, in care acesta il informeaza despre situatia din tara si diverse probleme. Pune niste intrebari poate isi spune o parere (in disctuiile tete a tete, nu in public) in cadrul acelor discurtii, dar atat, nu are nici o putere executiva.

 

In rest, rol simbolic, Investeste primii-ministri, daca vreun premier demisioneaza ii prezeinta reginei demisia, declara deschise sesiuni parlamentare... apoi pe parte de actiuni caritabile.

Oricum insitutia lor regala este prin definitie un simbol.

 

Mie mi-a placut mult serialul The Crown, am inteles multe lucruri de acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In  UK o  fi decorativ, la altii semneaza legi, aproba prim ministrul, numesc inalti functionari( ministri, secretari de stat) si ii si pot revoca din functie. Primeste informari saptamanale despre activitatea guvernului si poate discuta direct cu minstrii daca doreste. Plus o tona de chestii formale, vizite de stat, ambasadori , taieri de panglici, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In  UK o  fi decorativ, la altii semneaza legi, aproba prim ministrul, numesc inalti functionari( ministri, secretari de stat) si ii si pot revoca din functie. Primeste informari saptamanale despre activitatea guvernului si poate discuta direct cu minstrii daca doreste. Plus o tona de chestii formale, vizite de stat, ambasadori , taieri de panglici, etc.

Si aici e la fel, nu au însă nici un input in aceste legi, numire de demnitari, revocări, etc. Fac exact ce le spune guvernul. Ei sint ultima semnătura, ca sint “head of state”, dar semnătura lor e pur simbolica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar , rolul monarhilor s- a diluat cu timpul. Multi ii invidiaza, dar eu una nu cred ca e usor sa ai 80 % din timp planificat la minut, sa fie vesnic cineva cu care trebuie sa te vezi, sa discuti . Cand si- a inceput ea domnia se pleca luni de zile in strainatate, copiii ei au crescut cu bone…Greu. Toate gesturile analizate, sa te controlezi tot timpul, nu conteaza ca nu ai chef, ca te supara una alta, datoria e cea mai importanta. Cred ca asta au apreciat oamenii, ca a continuat cu indatoririle asa de mult timp, reusind sa nu se planga niciodata. Am vazut o inregistrare zilele astea, zicea ca de la un job pleci acasa, in schimb ea promisese sa isi faca datoria  toata viata. Eu zic ca  s- a achitat cu brio.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O femeie puternica, dar si delicata, de o noblete si o distinctie fantastice. Mi-a placut mereu cum si-a pastrat zambetul pe buze si umorul. Sigur ca nu avea grija facturii la curent sau ce pune pe masa copiilor, dar nu cred ca poate spune cineva ca a avut o viata usoara. Sa faci ce a facut ea, zi de zi, e extrem de greu. Monarhia britanica exista asa cum e acum si  datorita ei (deja unele tari din Commonwealth aduc in discutie renuntarea la monarhie odata cu moartea ei) , a personalitatii ei puternice si a felului in care s-a facut iubita si respectata de oameni. S-a terminat o epoca odata cu moartea ei. 

Dumnezeu sa o odihneasca! In cartile de istorie si-a facut cu siguranta loc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, ei nu ies la pensie. 

 

Cu ce s-a ocupat Charles înainte de a deveni rege (nu numai, e o parte a activității lui: https://www.hotnews.ro/stiri-international-25782845-william-nu-este-doar-print-mostenitor-are-acum-avere-uriasa-primit-cand-devenit-duce-cornwall.htm

 

Impresionant. Oare Regele mai poate vizita Romania asa cum a facut-o pana acum? Oare ii permite protocolul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...