Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum moare dragostea ?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Clover
De prea multe dezamagiri. Cand balanta intre imaginea partenerului in mintea ta si ce se dovedeste a fi inclina suficient, se spulbera si dragostea.
Pai aici e de vina si cel care isi face imagini false punandul pe celalat pe piedestal fara sa vrea sa priveasca realitatea in ochi. E rau cand indragostirea are ca baza imagini create de proria fantezie. Aia nu mai e dragoste, e autosugestie. Si mai rau e cand se pleca la drum cu compromisuri mari si propuneri gigantice de genul o sa se schimbe in bine pe parcurs. Apoi se da vina pe celelat ca nu a intrunit conditiile visate. _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea! [url="http://images.nafura.it/home/show.asp?IdImg=8812"]Annais[/url][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daaaaaaaa... il iubesc in continuare cu aceeasi putere! Ce ne leaga? Muuuulta pasiune. Luptam pt a intretine aceasta stare, ne sarutam, ne mingiiem, nme cautam si ne facem declaratii zilnice. Respectam cu sfintenie fiecare moment de sarbatoreala. Incepind de la 1 ianuarie pina la 31 decembrie Pt o casnicie ce DA semne de oboseala as lupta.. dar pt una deja in oboseala cronica renunt... nervii sint singura bucatica din organismul nostru care nu se regenereaza! [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tora si Rufus, felicitari![bis] Multa multa iubire si fericire! Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea trece dar iubirea ramane sau ma rog ce a mai ramas din ea. Are dreptate cine a spus ca trebuie intretinuta iubirea de amandoi altfel dispare asa incet pe nesimtite si te trezesti langa un strain . Eu sunt cu sotul meu de 11 ani impreuna si pot spune ca nu a fost genul ala de iubire cu scantei dar parca a crescut in timp ,apoi s-a transformat si acum a devenit o constanta de care nu ma indoiesc. Recunosc ca au fost si momente mai dificile dar eu am avut rabdare iar el dorinta de a rezolva situatia.Chiar ma gandeam atunci ce pacat de asa o relatie sa se distruga...era perfecta.Dar (desi sunt o perfectionista si nu-mi place ciorba reincalzita)dificultatile ne-au maturizat pe amandoi,am invatat ca scopul(de a fi impreuna si a ne intelege bine) e prea important pentru a nu renunta la orgolii si reprosuri chiar daca parea f greu atunci.De asemnea nici o relatie nu e perfecta ...totul e sa acceptam asta. Eu cred ca dragostea pasionala face loc in timp unei iubiri calme,profunde dar pe care trebuie sa o intretii . diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sentimentele sunt dinamice; cateodata se tocesc iar in cazuri fericite ele infloresc si inca ceva...probabil ca in timp devine din ce in ce mai greu sa satisfacem pretentiile celuilalt "Este foarte usor sa faci o femeie fericita.Trebuie sa-i fii : prieten, partener, iubit, frate, tata, profesor, educator, bucatar, mecanic, instalator, arhitec, stilist, electrician, sexolog, ginecolog, psiholog, psihiatru, terapeut si amabil, simpatic, sportiv, iubitor, atent, gentleman, inteligent, amuzant, creativ, sensibil, puternic, intelegator, tolerant,modest, sincer, practic, curajos, recunoscator, vesel, pasional Este foarte greu sa faci un barbat fericit.Are nevoie de mancare si sex." meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multe cupluri se indragostesc, se casatoresc si considera ca misiunea lor este terminata. Ei tind sa creada ca toate celelate vor merge automat. Dar cu greu poate exista ceva mai departe de adevar. O casnicie reusita nu vine in mod spontan sau prin sansa. Casnicia este un fel de "angajament total, al unei persoane totale, ptr un mod de viata total". Un cumplu trebuie sa "lucreze" ptr scopurile pe care ei le aveau in minte atunci cand s-au casatorit. Daca devine casnicia o binecuvantare sau un blestem depinde de cuplul implicat in ea. Leacul ptr toate bolile si lucrurile rele, grijile, tristetile si crimele umanitatii, totul sta intr-un singur cuvant: dragostea. Este o realitate ca ea naste si restabileste viata oriunde. Ptr absolut fiecare dintre noi ea ofera puterea de a face minuni daca dorim. Din patutul de copil si pana la mormant fiecare dintre noi dorim ca cineva sa ne iubeasca si noi sa iubim. Intr-adevar dragostea este necesara ptr supravietuire. Fara ea, ne pierdem dorinta de a mai trai, vitalitatea noastra mintala si fizica slabeste, si pot aparea imbolnaviri. Atunci cand experimentam dragostea noi crestem si suntem influentati fizic, mental, social si spiritual. Din cauza lipsei de dragoste mii de oameni se sinucid anual, o alta multime se inghesuie la tribunale ptr a-i elibera, astfel incat sa poata incepe sa caute dragostea din nou. Spitalele ptr boli mintale gazduiesc pe multi care, din dorinta de a primi afectiune umana au alunecat pana la nebunie. Copii loviti si neglijati sufera simptome clare de nevroza sau psihoza. Micutii care duc lipsa unei relatii apropiate, pline de afectiune din partea parintilor prezinta nu doar semne de perturbari emotionale, dar sunt si mai mici din punct de vedere fizic. In casele de batrani locuiesc mii de tati si mame inaintati in varsta, nebagati in seama, neiubiti. Atunci cand dragostea esueaza, casniciile cad in ruina, iar frustrari imposibil de suportat ii invadeaza pe cei implicati si pe cei din jurul lor. Dante spunea "Dragostea este cea care invarte Universul, iar cand nu reusim sa folosim dragostea asa cum trebuie, intreaga fiinta sufera". Adevarul e ca fiecare din noi tanjim dupa dragoste intr-o mare masura, si uneori se pare ca nu o putem obtine cu nici un chip. Dragostea este, de fapt, singura forta si cea mai importanta care contribuie la intreaga noastra bunastare. Trebuie sa fim realisti totusi la anumite dorinte, ptr ca e posibil ca nu intotdeuna sa fim iubiti atat de mult precum am dori. Oricine se asteapta mereu la o dragoste infinita se asteapta la mai mult decat este omeneste posibil din partea altei persoane. Dragostea este necesara ptr supravietuirea oricarui om si se pare ca femeile au o mare capacitate in ceea ce priveste iubire, atat de a o primi, cat si de a o oferi. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem impreuna de 7 ani si casatoriti de 5 ani. Nu e cine stie ce vechime...dar tot pot spune ca a trecut ceva timp. Cred ca pentru a mentine dragostea vie e nevoie de doi, trebuie sa daruiesti si sa primesti deopotriva, nu e suficiant ca tu ca femeie sa te straduiesti din rasputeri si sa oferi la nesfarsit...e nevoie de sensibilitare si dorinta si din partea lui. Nu pot sa ma laud cu aceeasi doza de feromoni tot timpul, dar sincer il iubesc pe sotul meu mai mult decat la inceput, acum e o dragoste mult mai profunda si mai matura...mai frumoasa as putea spune. Nu e o fire romatica ca in romanele de dragoste siropoase, nu ardem sute de lumanari si nici nu ne inmiresmama casa...(mi-ar face mie placere dar el e alergic[:D]) Ne straduim sa petrecem cat mai mult timp impreuna, sa iesim din rutina zilnica cu mici cadouri surpriza, cu cate un sms sau cate o felicitare draguta fara nici un motiv, cu cate un we romantic in 2 si macar 2 concedii pe an, de cate o saptamana. Am incercat si dupa venirea pe lume a fiului nostru sa ramanem si iubiti nu numai parinti, sa petrecem putin timp cat ne-am permis numai noi doi, sa facem plimbari lungi si sa povestim toata noaptea. Pana acum am reusit....sper sa pot sa spun asta si peste 5 ani. Nici macar nu am perceput ca fac un efort special pentru asta... Cel mai important e sa nu fiti amandoi nervosi, bosumflati sau deprimati in acelasi timp[:D] la noi e o regula, daca e unul asa celalalt asteapta sa-i treaca, facem cu randul.Si nu lasam problemele exterioare sa patrunda in relatia noastra, daca am avut o zi proasta la serviciu, suntem obositi sau la cura de slabire, nu ne razbunam unul pe altul...recunoastem ca de fapt problema noastra e alta si nu dam vina pe partener. Eu am dat cateva detalii din viata mea, nu cred ca e o reteta universal valabila, ca daca ar fi cred ca inventatorul era de mult cel mai bogat om din lume... Silvi si bebe Alain 19.01.2006
Daca ceva se intampla o singura data, se poate sa nu se mai repete niciodata dar daca se intampla de doua ori, se va repeta sigur si a treia oara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alex2
quote:
Originally posted by Clover
De prea multe dezamagiri. Cand balanta intre imaginea partenerului in mintea ta si ce se dovedeste a fi inclina suficient, se spulbera si dragostea.
Nu intotdeauna si as zice chiar ca nu in cele mai multe cazuri (de dezamagiri si suferinte). Se stie si partea cu victima care-si adora calaul.[xx(] Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
O asemenea relatie este intre un dominator si un pasiv care vrea sa fie dominat. Daca victima isi adora calaul, ii convine de la inceput situatia si nu vad ce ar schimba lucrurile. Vrei sa elaborezi? Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...