Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de sarcină


Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 months later...

Buna! Sunt o viitoare mamica de baietel ( 33 sapt de sarcina) si mai am o fetita de 10 ani. Sarcina asta a fost si este mult mai grea decat cea cu fetita si a inceput din sapt 9-10 cand am observat ca am sangerari si am descuperit ca placenta era cu o parte lipta de peretele stang al uterului si jumatate jos pe col ( de aici si sangerarile) asa ca mi s-a dat tratament cu arefam 3/zi care ma ameteau si eram si mai obosita decat in mod normal. Cand totul s-a rezolvat ( placenta a fost trasa in sus de pe col de partea care era lipita de peretele stang al uterului, in jur de sapt 26) si ma linistisem cat de cat, intrasem in normal, am descoperit ca...( continuarea in postarea urmatoare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna! Vreau sa va povestesc experienta mea cand am aflat ca sunt insarcinata.

Imi doream sa avem un bebe, dar nu reuseam, asta si pentru ca am fost depistata cu SOPC. Lunile treceau si nu era niciun rezultat. In luna iulie 2022 m-am cununat civil si religios cu barbatul vietii mele. Dupa nunta am inceput sa ne gandit mai mult la dorinta de a avea un suflet mic langa noi. In luna septembrie am avut speranta, asta pentru ca mi-a intarziat ciclul, dar desi am facut mai multe teste in fiecare zi, toate negative. Atunci mi-am pierdut speranta. Si ce credeti? Luna urmatoare, desi imi intarziase iar, nu mai credeam ca pot fi insarcinata, asa ca nu am mai vrut sa fac niciun test. Dupa o săptămână am zis totusi sa fac un test.

Sotul nu era acasa, era plecat in delegatie. Cand am vazut ca a iesit testul pozitiv, desi ma gandeam sa ii fac o surpriza speciala cand se intoarce acasa, sotului, nu am mai avut rabdare si l-am sunat pe video sa il anunt. Am plans amandoi si nu ne venea sa credem. A fost special, minunat.

Nu va pierdeti speranta. Se poate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Experienta mea despre nasterea prin cezariana: 

Initial am vrut sa nasc natural, dar vazand ca am ajuns in saptamana 39 si 3 zile am renuntat pentru ca mi-a fost frica de dimensiunea bebelusului meu, fiind baiat. Acum nu regret, recuperarea a fost usoara, inca din spital am renuntat la calmante pentru ca nu aveam dureri. Am putut sa imi tin copilul in brate, nu am avut restrictii. E adevărat ca nu am voie sa lucrez la sala abdomenul, decat abia dupa 6 luni. Mentionez ca a fost prima cezariana.

Deci e totul bine!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O noua zi de povesti:

Azi vreau sa va povestesc despre primul trimestru de sarcina in care am fost foarte somnoroasa, aveam dureri de stomac, nici nu acceptam sa ma tina in brate sotul. Parte buna a fost ca nu am avut greturi. Singura data cand am vomitat toata ziua si m-am simtit foarte rau a fost dupa ce am calatorit cu avionul. Deci aveti grija daca vreti sa faceti asta, intrebati medicul curant daca este vreo problema in cazul unui zbor cu avionul.

Revenind la starea mea din prima parte a sarcinii, pot spune ca per total am fost o norocoasa, mai ales ca am avut sprijin din partea sotului, care facea mare parte din treburile casnice.

Mamici, oricum va simțiți, incercati sa ieșiți din casa cat mai mult, sa va relaxati, sa faceti lucruri care va aduc buna dispozitie. Bebe va aprecia asta si va creste armonios.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturi pentru viitoarele mamici:

- recomand perna pentru gravide; pe mine m-a ajutat sa dorm mai bine cand a inceput burta sa prinda contur;

- folositi ulei impotriva vergeturilor si lotiune de corp;

- beti multa apa, chiar daca mergeti mai des la toaleta;

- profitati de concediul prenatal si odihniti-va mult;

- iesiti din casa in natura;

- vorbiti mult cu bebe, chiar daca e in burtica si aveti impresia ca nu va aude;

- iubiti-va corpul in fiecare etapa a lui: este o minune ce se intampla acum in interiorul vostru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...