Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Simona si dopajul in sport


Recommended Posts

Imi aduc aminte cu amaraciune de Andreea Raducan cu nurofenul... cat ghinion a avut!

Si medicul ignorant ca nu stia de substanta respectiva

Si faptul ca substanta respectiva, psuedoefedrina era pe lista neagra doar la CIO (Comnitetul olimpic) nu si FIG (federatia internationala de gimnastica). Cu alte cuvinte, la un campionat mondial sau european nu ar fi fost probleem cu substanta, ci numai la JO. Iar dupa 1 an sau 2 substanta s-a scos de tot, ca s-a constatat ca nu imbunataea performantele... Dar medalia a pierdut-o, nu i-a mai dat-o nimeni inapoi, desi a avut un proces cu ei :(

O porcarie...

 

Diferenta este ca au fost alti sportivi care stiau ca nu pot folosi nurofen si au spus ca responsabilitatea este a Andreei in totalitate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andreea Raducan avea doar 19 ani, plus ca era parte din un lot de sportive, cu medic, antrenori,  etc care  hotarau totul. Simona  are o alta varsta si mereu si- a ales cu cine lucreaza. Toate schimbarile astea bruste  / totale de colaboratori  arata ca nu era multumita. Dar nu m- am gandit niciodata ca ar folosi ceva interzis.  Nu cred insa ca se va putea dovedi ca ea nu a fost vinovata, mi se pare ca toata lumea vrea sa se disocieze de ea.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred că Simona e cinstită, a dovedit-o în toată cariera ei de până acum.

 

Suspiciunile mele se îndreaptă spre cineva din noul staff. Nu știu mai nimic despre antrenor, am citit doar niște speculații despre termenii contractului, că ar fi plătit în special pentru titluri. Să fi dorit un titlu cu orice preț? Pe de altă parte, în lumea asta de înalt profesioniști, cine ar risca? E absurd. Pe de altă parte, e un medicament pentru îmbunătățirea anduranței, care e un punct slab al Simonei.

 

Greu, greu de curățat o astfel de pată de pe cariera unei mari sportive. Păcat... Sper să se apere cu succes și să fie suspendată cât mai puțin posibil...dar nu știu cum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...