Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Oblaten pentru turta dulce germana?


ML

Recommended Posts

Nu găsesc de cumpărat aici. Aveti vreo rețeta sau sugestii pentru a le înlocui? Ma gândeam la foite transparente din orez pentru rulouri asiatice dar nu cred ca merg.

Caut și o rețeta autentica germana de turta dulce cu făina de grâu și nuci multe, coaja confiata de portocala, glazura de ciocolata etc. dacă aveti.

Anul trecut am incercat cu aluat fără gluten (exclusiv pe baza de nuci) și toate gramajoarele mi s-au unit in cuptor pe hârtia de copt. Par de baza aceste “oblaten”. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Stiu ca se vand pe Amazon. Multi spun ca le sosesc prin posta sfaramate si nu merita. 

 

In fiecare an fac turta dulce cu melasa si condimentele amintite de tine (fara nuci, cu faina), dar mi-au placut si astea (mai exact cele de sus din mijloc - au faina si tot felul de nuci etc) - le-am cumparat in trecut din Germania:

 

https://www.amazon.com/Wicklein-Nurnberger-Lebkuchen-Assortment-Burggraf/dp/B09FYG78DF

 

In urma cu un an am incercat fara succes varianta gluten free pe hartie de copt.

Se aminteste peste tot sa folosesti oblaten. Am gasit niste retete online insa au multe ingrediente si schimba gustul final. Plus nu sunt tocmai subtiri. Foita edibila nici aia nu se recomanda. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...