Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Frica de caini - ce e de facut


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu frica de caini e problema, ci prezenta lor pe strazi si inmultirea necontrolata.

 

Câinii vagabonzi (si nu numai) au devenit, din pacate, un pericol public in Romania si este serios. Turismul va fi afectat, daca nu este deja, este o rusine nationala, ce mai.

 

Spun asta din perspectiva cuiva care a avut grija de un caine "vagabond", il hraneam si adaposteam cand era frig sau era bonav...sau batut. Era un caine superb si loial, agresiv cu necunoscutii. Nu faceam bine. Si a cuiva al carei copil a fost muscat de un caine comunitar, ingrijit de o vecina intr-o cusca sub balcon si hranit si de taica-miu. Nici taica-miu nici vecina nu faceau bine (desi cainele era sterilizat si avea eticheta aia in ureche de comunitar).

 

Cainii trebuie sa fie in case sau in curti inchise, nu pe strazi, nu sub balcoane, etc.

 

Prioritatea ar fi sa fie stransi de pe strazi si ulite,parcuri, terenuri virane si sterilizati, apoi tinuti o durata fixa, pana ii revendica cineva (asa-zisii stapani care ii lasa liberi) sau sunt adoptati. Apoi, din pacate, eutanasiati prin proceduri nedureroase. Nu este vina lor, biete suflete chinuite, dar altfel este imposibil sa fie stransi de pe strazi si tinuti altii.

Daca vrem ca strazile si terenurile limitrofe oraselor, satelor, sa fie securitare, turistii sa nu se teama sa umble pe strazi in Romania.

Daca sunt si adaposturi private, fara eutanasie, foarte bine.

 

Stiu ca toate astea cer organizare, logistica, infrastructura, angajarea si instruirea a numerosi oameni (propun sa fie angajati casierii disponibilizati...), ca orice lucru care ar putea merge bine, trebuie vointa politica si legislativa si aplicarea legii!

 

Pana atunci, ne aparam cum putem. Cred ca-mi cumpar si eu un aparat din ala, ca venim acusi in tara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...