Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un zâmbet, o floare, o rază de soare!


Recommended Posts

Hello!

 

azi am fost sa ii fac viza de flotant cumnatei mele, sa o iau la noi in spatiu. ei stau la periferia orasului, undeva intre oras si prima localitate care s-a cam unit cu orasul dar nu are dreptul la cresa, asa ca a trebuit sa se „mute” la noi. 

 

fetele sunt ok. mica are o prietena de care e nedespartita la scolita. si prietena ei veche de la gradi, care a afost si acum doua zile la noi la joaca...si s-a apucat si ea de citit. acum am doua cititoare

C are programul tot foarte incarcat, antrenamente, club de lectura si acum si meditatia la matematica. azi termina scolita la 3 si la 5 are antrenament. cam asa e in fiecare zi. 

si cu toate ca face multe alte lucruri vad ca are note bune, ieri le-au trecut in catalogul electronic, are doar 9 si 10, rar cate un 8 si culmea la educatie tehnologica, biologie, muzica...

 

in sfarsit ne apucam de mobilat apartamentul. sper ca in acest weekend sa rezolvam cate ceva. o sa vina cineva sa monteze centrala si caloriferele, pe care inca nu le-am cumparat. apoi saptamana viitoare imi iau concediu sa fac putina curatenie.  trebui sa mai ajungem si la Constanta dar sper sa terminam toata vara.

 

eu sunt putin ma relaxata, nu mai am asa mult de munca...dar sincer ma gandesc sa intru in alt proiect. cand ma gandesc cat e de munca si ce greu e imi trece cheful dar cand ma gandesc ca am inca nevoie de multi bani imi vine sa zic da. nici eu nu stiu. deocamdata mai astept, vreau sa iau putin pauza, poate sa imi las o sambata libera sa stau doar cu fetele, poate mergem la plaja.

saptamana asta am reusit sa si dorm mai bine.

 

v-am facut radiografia completa, plec la munca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 414
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vivian, frumoasa partenera ta! te ajuta la rebus? [flo2]  cred ca tare bine e in curte la tine acum, soare bland si liniste...si zici ca esti albastra? te iei la intrecere cu Ella? numai ea era cu tunsori fistichii si culori turbate! bravo!

 

Ella, petrecere frumoasa in weekend!

 

Monica, da, Crina nu prinde admiterea in sistem nou, doar daca nu se mai schimba ceva. pana la mica nu imi fac griji, mai vin si pleaca vreo 2-3 serii de guvernanti. Crina e stresata pentru ca ea vrea la liceul unde este acum si la o anumita clasa, eventual si la cea fara engleza intensiv, ca o a doua optiune...adica 25 de locuri, maxim 50. si concurenta e foarte mare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la mine!

 

Noi suntem bine. Azi, Mihai a avut vizita medicala de la club si a iesit foarte bine. S-a mai si inaltat un pic. Ramona cu scoala. 

 

Nepotul a facut o tura din faza a II-a a tratamentului si mi-a spus sora ca se simte bine, doar ca a inceput sa-i cada parul asa...ca acum l-au tuns cu masina. Luni, ii fac iar punctie si vor vedea ce mai urmeaza. Mama a primit in sfarsit programare si pe 15 se duce si ea la spital.

Cam astea-s vestile mele momentan.

 

Viviana, ce bine imi pare ca ai mai scris! multa bafta Silviei si condoleante pt soacra.

 

Ella, petrecere frumoasa in week-end! 

 

Silvi, chiar are C un program incarcat ...eu sunt un pic nemultumita ca Ramona nu citeste asa mult cum as vrea eu, dar poate ca va incepe si ea.

 

Cam atat de la mine.

Week-end placut va doresc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, sanatate nepotului si recuperare buna in continuare. Cu caderea parului, da e de la tratament, dat daca se simte ok, asta e important. Fiind baiat, e mai usor de gestionat si problema parului    Creste el la loc.

 

La noi Ana citeste, dar nu chiar ce trecbuie, in sensul ca nu opere din astea pt clasa a 8a, ci doar minimum necesar pt asocieri, dar citeste in engleza tot felul de carti, am zis ca mai are putin si va suferi de sindrumul Raducioiu (cand a venit din Italia si sa dadea ca nu mai stie romana :)) cand era si el mai tanar si cu fumuri), ca de multe ori ii vin unele cuvinte in engleza in gand... :))

 

Andreea a mai citit si ea in engleza, dar mai putin, insa a citit mai mult la romana si in clasa a8a si acum in liceu, mai ales opere pt bac, dar mai citeste si altele ce-i place ei...

Fiecare ce-i place.

 

Ella, succes Marcieii in ce vrea sa faca, sa gaseasca jobul potrivit si sa se simta bine in pielea ei, cum s-ar zice  [flo2]

 

Viviana, simpatica (,) catelusa! 

 

In rest, nimic nou, ma lupt cu problemele mele de sanatate incerc sa le mai imbunatatesc sa le tin sub control si sa raman funtionala cat mai multa vreme.... Mai multe nu am de zis.

 

Sanatate tututor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bună ziua!

 

am vrut să pun o poză dar observ că nu se vede nimic...cand am deschis dimineata calculatorul mi-a aparut o imagine frumoasa cu un ghetar si cativa pinguini si mi-a facut ziua mai frumoasa!

 

noutati nu am. mi-am luat cateva zile de concediu asa ca astazi si maine am de terminat tot ce am de facut...sa nu las nimic inceput.

ploua. dar de maine va fi iar soare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna! 

Viviana, superba catelusa ta! Superba!! 

 

Ella, spor la treburi la munca si acasa si ce mai faci tu! Si mie mi se pare super sistemul elevetian pentru copiii care nu stiu ce vor sau nu au neaparat inclinatii /dorinte de mari realizari itnelectuale, facultati inalte. Dar si societatea si economia sunt de asa natura ca ii incurajeaza, ii sustin in alegerile facute. Imi povestea o prietena ce tone de hartii si controale a avut  in firma pt ca a angajat 2 elevi de liceu pt o luna in vacanta. 

 

Laura, imbratisari nepotului si parintilor lui! Cred ca nu e usor deloc prin ce trec ei, dar important e sa fie bine la final. Sanatate multa si curaj si mamei tale! 

 

Silvia, spor la proiecte si activitati! Planuiti sa va mutati la vara? 

 

Admir si privesc cu o usoara invidie spre fetele avoastre silitoare care citesc atat de mult si cu atata pasiune. Bianca mai citeste, dar in ultimele luni s-a focusat pe chimie, biologie si telefon / seriale /show-uri tv. Rares nu vrea sub nici o forma. Nici din proprie initiativa, nici impins de mine. De citit pe hartie a declarat ca nu poate, ca ii fug randurile, il plictiseste insant si pune mana pe telefon. De ascultat a incercat, dar a renuntat f repede "de ce sa ascult carti care ma plictisesc  cand pot sa ascult muzica? Asta imi place si asta vreau sa ascult!" Pe de alta parte, ieri a luat 10 a romana pt cum a participat la ore si a dezbatut si comentat strofe din Luceafarul. 

 

 

La noi e rece si inourat si urat si nu imi place. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza, acum e innorat si ploua. Frig.

M-am cam saturat de vremea asta inchisa.

 

Merii nu au facut flori. Gutuiul doar 2. Piersicul si caisul au fost plini de flori ce au inghetat cand au fost cu minus niste nopti la rand.

 

Am mai plantat trandafiri. Ii mananca catelusa. Asa ma enerveaza...

Am mai plantat crini i-am inconjurat cu gardulet, tot a scos un crin din pamant.

Am pus bulbi de canna in 2 ghivece foarte mari si printre tuia. I-a scos, ba chiar a daramat un ghiveci si a facut pamant peste tot. 

 

Am intrat pe un grup - cazare ucraina cautand niste chestiuni legale. Am iesit dupa 5 minute. Numai imprecatii.

 

Silvia e ok. Mi-a trimis poze cu aurora boreala. era fericita ca a vazut-o. Acum acolo se intuneca la 12.30 si soarele rasare dupa 3 ore. In curand va avea numai zi. II va fi greu cu adaptarea.

 

Acum cel mai nashpa e ca trebuie sa ies cu catelusa la plimbare. Nu o las sa faca in curte decat daca ploua. Si oricum trebuie sa invete sa mearga la pas - ceea ce e greu de realizat cu rasa ei. E zanatica rau. Uneori parca ar avea ADHD.

 

Lauranico, stiu de nepotul tau si imi pare foarte rau, ii doresc sanatate, surorii tale multa putere, totul va fi bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]

 

Salutare!

 

Mi-a fost dor de voi dar deh, viata cu toate cele.

Trebuie sa accept ca nu le pot cuprinde pe toate si in acelasi timp sa pun o ora si pentru mine pe forum din cand in cand.

Din fericire am mai citit...

 

Am luat bilete sa venim in Ro. Le-am luat in ianuarie dar abia acum incep sa fac planuri. Faceti cumva o intalnire prin iulie prin Bucuresti? Nu imi stiu inca programul dar nu am nunti si nici botezuri.

 

Viviana, condoleante! Cred ca esti impacata ca ai facut tot ce puteai face pentru ea. E timpul sa iti ingadui sa te relaxezi si sa te bucuri de noua ta rutina. Nu imi pot imagina cum esti cu parul scurt si albastru precum o adolescenta rebela    Ce zice mama ta? E tot in USA?

 

Ella, ce crezi ca am si eu o bucata pasionata de kpop. Ce formatie are concert in Amsterdam. Ca vorba aceea e la o aruncatura de bat de noi. Iar acum ca e majora are idei. Eu i-am zis sa o ia incetisor cu plimbarile.

 

Monica, imi pare rau sa citesc ca ai probleme de sanatate. Sper ca nu e nimic grav. Inteleg ca doresti discretie la capitolul acesta asa ca multa putere si bafta sa ai la personalul medical.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua!

 

fetele o să aibă scoala altfel si iar trebui sa ne organizam, noi parintii, cu tot felul de activitati, excursii etc.

C va merge intr-o excursie la Bucuresti. initial a zis ca nu vrea sa mearga, apoi cand a vazut ca merg toti a zis ca merge si ea, sa nu fie oaia negra...

 

Viviana, am si eu un caine nebun...pentru ca gacea ravagii in gradina, săpa, scoatea flori, rupea vita de vie, cara incaltaminte si presuri si tot felul de alte nebunii acum e in curtea din spate, cu gainile. alerga pe acolo cat vrea. si pentru ca e si agresiv cu strinii il mai si leaga socrul meu daca vin oameni in curte, ceea ce nu ii convine.

sper ca catelusa ta sa fie mai usor de imblanzit. noi nu am facut nimic special cu el.

ma bucur pentru Silvia. indiferent ce va face mai departe asta o sa ramana o experienta inedita mereu! 

 

Laura, nu am nici un plan. imi doresc sa ne mutam, chiar si maine, dar nu stiu daca va fi posibil. mai avem multe de facut. am hotarat sa nu mai facem imprumut asa ca facem din salarii si e cam greu. sambata merg la brico si leroy sa vedem ce gasim. 

cred  ca ne vom muta curand, dar daca nu reusim asta e...stam bine si aici

 

Otilia, ma bucur ca ai intrat. [flo2] ai deja majora? sa fie sanatoasa si sa realizeze tot ce isi doreste! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...