Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un zâmbet, o floare, o rază de soare!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 414
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

roli, eu as face rost de o scutire medicala sau pur si simplu nu mi-ar pasa de absente si as tine copilul acasa. 

 

Bafta multa pruncilor! Cred ca e stresant sa nu stii ce va fi maine, dar sunt convinsa ca un compromis vor gasi, nu se vor amana /anula examenele. 

Povesteam cu ai mei copii ieri de situatia asta si Bianca zicea "mama, noi am dat examen in pandemie, nu stiam daca ne primeste sau nu la examene (era cu masurarea temperaturii la intrare), nu vorbise profa de romana cu noi de 3 luni si tot ne-am descurcat!" . Asa ca va incurajez si eu ca va fi bine! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, are dreptate Laura, mai bine il tii acasa. nu stiam ca sunt profesori care vin la ore. la noi nu e cazul, ambele fete stau acasa. mica are invatatoarea si profi la religie, sport, engleza dar nu a mers deloc. C e inca in scoala altfel...mai vedem de luni.

 

numai ce mi-a aparut pe stiri ca salariile vor fi marite de la 15 iulie dar profesorii au refuzat aceasta varianta, deci greva continua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca au zis de un card cu 1000 de lei in iulie si altul cu 1500 de lei in octombrie, nu de mariri salariale..... deocamdata ramane tot asa...     

 

Mai vedem de luni incolo daca s-o mai schimba ceva... La fete sunt toti in greva, nu i-a chemat. Dar ca idee le-a dat dna de chimie niste fise de facut, ca nu au nr suficient de note  [fri]  [fri] si sa le posteze pe platforma sa le puna nota "daca se va mai incheia acest an scololar" 

Dincolo de acest fapt, intreb si tu ca omul: tu prof de chimie, faci greva pt un salariu mai bun, dar atributiile din fisa postului nu sunt indeplinite toate, din cate vad.... Notarea copiilor intra in atributiile unui profesor. Chiar daca nu era greva, faptul ca un copil are 1-2 note (din min 5) in prag de incheiere an scolar, nu prea mi se pare normal, ceva nu se leaga. Tu ca prof ce ai pazit totul anul? Plus ca sunt si copii de a 8a.... Nu te-ai uitat prin catalog sa vezi cate note are fiecare? Si Ana de ex nu a lipsit masiv, are 4 absente la chimie in tot anul, deci la alte ore a fost. Si trebuie sa o mai traga prof de maneca, daca era ceva.... Noi pe la sedinte am mai ridicat problema notelor, a numarului de note... dirigia a zis de fiecare data "voi vorbi cu dnii profesori", dar.....

 

Deci acum mai tb facute si niste fise la chimie  [batcap]  [batcap]

 

Ieri au avut banchetul de final.... 

numai ce mi-a aparut pe stiri ca salariile vor fi marite de la 15 iulie dar profesorii au refuzat aceasta varianta, deci greva continua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, orice situatie nelalocul ei este stresanta pt copii, ca le apare ca un fel de "background". Adica nu se gandesc non stop la asta, nu ma apuc eu sa le spun ca asa si pe dincolo, dar aud si ei de pe colo de pe dincolo, chiar de la profesorii lor

Cu pandemia la fel.... alt stres, de alta natura, prea au exagerat si cu luatul temperaturii, oricum ii puneu distantati la examen. Ma rog, noroc ca se mai dadea o sesiune peste 2 saptamani si abia apoi se facea repartizarea computerizata. Adica nu pierdea copilul examenul si repartitia din cauza unui scanner. 

Si eu aveam o cunostinta cu copil de a 8a in 2020 care a fost respins la examen ca avea 37.5, i-au facut test, negativ, era copilul disperat: daca am la fel si peste 2 saptamani si nu ma primesc, ce ma fac..... deja romana si matematica trecusera pe plan secund pt el, spaima era scanerul... In final a fost totul ok, a dat examenul in sesiunea a doua.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua!

 

C e in excursie la Bucuresti. e la Palatul Parlamentului acum si gata cu scoala altfel. ce face de luni nu stim, dar cred ca sta acasa.

 

partea buna e ca dna. diriginta ne-a asigurat ca au nr. de note necesar la toate materiile pentru incheierea mediilor, care vor fi incheiate acum sau mai tarziu, dar sa nu ne facem griaji ca se vor incheia.

la cei de a VIII- a asta nu e o veste buna...

ma uitam aseara la stiri, copii de a XII-a care nu pot fi premiati si care fac festivitati de inchiere a anului doar de forma...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, vad ca sunteti ingrijorate cu greva din invatamant.

Si aici la noi s-ar putea sa ajungem la greva, cel mai probabil din toamna, sa nu incepem anul scolar la data prevazuta. Va fi o adunare generala a sindicatelor din invatamant curand si vom putea vota.

Dupa cum vedeti, peste tot profesorii sunt prost platiti si mai mult sau mai putin respectati de guvern. Sunt solidara cu revendicarile profesorilor din Romania.

In afara de salarii decente, care e baza pentru a retine oameni de calitate la catedra, ar trebui cerute si imbunatatirea conditiilor de lucru. Si nu vorbesc aici de veceurile din scoli, nu e treaba profesorilor. Dar am auzit ca majoritatea isi cumpara materialele didactice din banii proprii (hartie de imprimanta si altele) din banii proprii. Ar trebui cerut un buget fix de la stat pentru fiecate clasa, cum e aici. 

Va inteleg cand sunteti revoltate ca unii profesori nu isi fac treaba, dar o salarizare diferentiata nu mi se pare o solutie. Cum cuantifici munca unui profesor? Cu rezultate la olimpiade, sa fim seriosi. Profesorii care nu isi fac meseria corect trebuie reclamati si dati afara de directori, de inspectorate.

 

In rest, la mine e atmosfera tipica de sfarsit de an scolar. Copii mai agitati, noi mai obositi. Fiu-miu a inceput sesiunea de vara la baseball, e prima oara cand incearca acest sport si e incantat. Am dat o gramada de bani pe echipament, bata, casca si tot felul de protectii pentru zonele mai mult sau mai outin sensibile. La primul antrenament, cand nu aveau aceste protectii, unul din copii din echipa a primit o minge in nas...lacrimi, tragedie. Toti parintii am cumparat urgent protectiile.

 

Asa ca urmeaza un weekend cu baseball si alergatura. 

Sper sa ma si odihnesc, nici acum dupa 9 zile nu mi-a trecut de tot gripa nesuferita. Si trebuie sa si gatesc si habar nu am ce.

 

MihaelaS, cum e cu mutatul, ati inceput, v-ati gasit locuinta? Sper sa ne mai dai vesti.

 

Weekend linistit si insorit (la noi vine canicula, yeiiii)!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...