Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un zâmbet, o floare, o rază de soare!


Recommended Posts

 

Fleur  [flo2]  se vede ca esti profesor, chiar daca nu in tara asta. Nu doar hartie, totul facem din banii nostri. De exemplu, ne obliga sa facem cursuri de 90 credite, dar din banii nostri. Un curs de 15 credite e 300-400 lei. Asta e doar un exemplu. Dar lumea vorbeste, ca nu stie. sI ne baga pe toti in aceeasi oala. Sanatate!

 

La module, schema este urmatoarea- nr de ore pe saptamana la fiecare materie+3. La 2 ore pe saptamana trebuie minimum 5  note.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 414
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Un exemplu ar fi urmatorul: lipseste profesorul de la orele din orar, cu elevii?

Daca nu lipseste si vine cf orarului (nu vorbesc de exceptii sau motive medicale, ca suntem oameni si intelegem), atunci e un punct in plus

Daca da, proful lipseste frecvent, si vine doar din 2 in 2, mi se pare normal sa aiba si salariul din 2 in 2, sincer.

Au fost profrsori in pandemie care nu au intrat la nici o ora cu copiii.... unii au zis ca nu erau obligati ca nu exista lege pt invatamantul online (ca nu mai fusese pana atunci). Corect pana aici.... Dar nu ai constiinta, sa stii ca ai niste copii cu care trebuie sa mai tii legatura? Macar pe un grup de whatsapp, ceva, daca nu aveai camera si microfon. Sau se putea veni la scoala, apoi, din toamna anului 2020, dupa ce ne-au scos din carantina... Am avut la fete, cumjulat cateva astfel de cazuri.

Apoi cand a reinceput scoala fizic a fost o profa care la fel, venea din 2 in 2.... motivatia: ca are si alte atributii si nu are timp (!!!), ca mai e in nu stiu ce comisie de nu stiu ce.... Ok, frate, atunci de ce ti-ai luat o norma si nu fractionat? Cum adica nu ai timp?

 

Apoi mai sunt profesori care comit abuzuri. Verbale, fizice - din fericire nu am trecut prin asa ceva - si acei profi care daca sunt reclamati, de multe ori nu patesc nimic, ca sunt titulari si cica nu au ce sa le faca. Cel mult sunt mutati discilinar, la o alta scoala, adica sa chinuie pe altii..... si asta doar la final de an scolar....

 

Va inteleg cand sunteti revoltate ca unii profesori nu isi fac treaba, dar o salarizare diferentiata nu mi se pare o solutie. Cum cuantifici munca unui profesor? Cu rezultate la olimpiade, sa fim seriosi. Profesorii care nu isi fac meseria corect trebuie reclamati si dati afara de directori, de inspectorate.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fi punctual la serviciu e o atributie de baza in orice meserie. La orice absenta salariatul, profesoul, trebuie avertizat, la doua abateri de acest gen o sanctiune disciplinara, financiara. Nu trebuie date puncte si bani "in plus" ca vii punctual la serviciu, ci scazute cand nu vii.

 

In rest, ce sa mai zic, am citit ce scrie si Velvet, e revoltator. Perfectionarile se fac pe banii angajatului, in orice alta meserie firma, in cazul asta statul, plateste. Si noi avem perfectionari obligatorii, 30 de ore la fiecare 2 ani. Unele le facem pe cont propriu, sunt online si gratuite si le mai putem face in timpul liber. De fapt toate sunt gratuite pentru profesori, doar ca unele le facem in timpul nostru liber, dar majoritatea pe timp platit de comisia scolara, adica suntem inlocuiti la catedra un numar de zile, cand mergem si facem cursuri de perfectionare, fizic sau online. (Si pentru cele online suntem invoiti, chiar daca le facem de acasa).

 

Nu e perfect sistemul nici aici, departe de asta. Salariile sunt oarcem decente, dar in Quebec suntem cel mai prost platiti dintre profesorii din toata Canada. Parlamentarii in schimb si-au votat o marire de 30,000$ pe an, devenind cel mai bine platiti parlamentari din Canada. Cand a fost intrebat de ce profesorii din Qc nu pot fi si ei cel mai bine platiti din Canada, ministrul nostru al invatamantului a raspuns asa: serios, vreti sa comparati jobul unui profesor cu jobul unui deputat? Scarba infinita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci vad ca peste tot aparatul de stat are prioritate, sporuri, mariri, indeminzatii, pensii speciale, foecare dupa caz :(

 

Normal ca nu trebuie dat bonus pt venit la serviciu, adica intrarea la ore, dar trebuie penalizari pentru nevenire la ore.

 

Am avut intr0un an (cel in care s-a invatat cel mai mult online, in 2021) o discutie halucinanta cu dna diriginta. Aveam grup cu ea si toti parintii pe whatsapp si m-am apucat sa intreb, dupa 2 saptamani in care profa de fizica nu intrase deloc online cu ei (intre timp se mai reglementasera putin lucrurile, exista o platforma, un orar care teoretic se respecta), deci intreb pe grupul ala ce se intampla cu profa de fizica, nu a intrat la ora de 2 saptamani, ultima data a fost in data de xxx... Instrant ma suna dna diriginta : "Doamna, de ce agitati spiritele?" "De ce intrebati astfel de lucruri pe gruo", [fal] in paralel alt parinte imi scrie in privat cam la fel, sa nu mai scriu chestii din astea pe grup sa nu suparam....  [fal] , I-am raspuns parintelui respectiv ca din cate imi aduc aminte, traim intr-o tara democratica si ca am dreptul sa vorbesc si sa intreb orice, atata timp cat e o intrebare legitima si nu e lipsita de bun simt.

Zic, doamna, eu am scris un adevar, nu agit pe nimeni, avem un prof care nu intra la ore... Ca vai doamna v-ati gandit ca poate e bolnava dna prof? ZIc da, m-am gandit la asta si ii urez sanatate doamnei daca e asa, insa: directiunea trebuia sa ne comunice, via dumneavoatra, ca dna este bolnava si va lipsi, apoi, daca absenta e pe termen mai lung sa se gaseasca o solutie, adica un inlocuitor samd. Ca nu trebuie sa ascundem problemele sub pres si ca trebuie sa se gaseasca solutii si ca nu agit pe nimeni, dar sunt genul de om care semnalex nereguli, nu mi se pare normal sa le ascund.... a fost un intreg dialog, de unde ma luase diriga putin pe sus, am luat-o eu putin...nu cu tupeu, ca nu sunt genul, dar mai ferm si hotarat. Culmea a fost ca am finalizat convorbirea in termeni amiablili, mi-a zis ca imi da dreptate, ca la orice problema pot sa o sun, ca stie ca sunt o persoana ok, dar ca nu toti sunt ca mine si altele de genul asta....   [:-)))] Eu sunt o persoana de bun simt, care nu ma bag aiurea in scandaluri, dar cam am ceva de semnalat o fac, in mod civilizat, dar spun..... Ca nu pot schimba ceva, asta e alta poveste....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In rest, da, instruirile, cursurile nu trebuie sa se faca din fondurile proprii....

 

Si birotica si papetaria la fel, trebuie sa fie asigurate de scoala... bureti, markere, hartie, multiplicat fise etc. La asta mai contribuim si noi parintii, prin acel neoficial "fond al clasei".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata

 

E placut afara,  a plouat azi-noapte. Au inflorit trandafirii, in sfarsit.

Azi am zi de stat, de citit si de Rebus. Asta dupa ce pun in jardiniere muscatele ce le-am cumparat ieri. Roz, portocalii, galbene, albe. 

 

Tot inerc sa bag in pamant bulbi de  canna si tot ii scoate Skadi si ii mananca. Am luat niste gardulete si  sper  sa ii lase in pace.

 

La pranz sunt invitata la un gratar.

 

Nu m-am mai uitat la televizor de nici nu mai stiu cand. Nici apetit nu mai am sa comentez greva profesorilor. Sunt de acord cu ei, restul sunt cancanuri.

 

O duminica faina va urez si celor care stau in Bucuresti: nu uitati de Bookfest!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna de duminica :)

 

Fleur, mersi de întrebare. Am găsit un apartament sa îl închiriem. E mobilat ca așa ne-am dorit. O sa ne întâlnim cu proprietara in Iulie când mergem in concediu. Trecem pe acolo, altfel e departe sa tot “umblam”. Căutam casa sa cumpărăm dar vrem sa fim acolo sa mergem la visning. In plus vrem sa vedem dacă ne va placea sau nu. Mutatul acolo după 15 August. Eu încep in 1 Septembrie, al meu in 15 Septembrie. Cred ca am scris ca el va lucra 2 săptămâni aici și 2 săptămâni acolo, in Trelleborg. 
 

Silvia și J s-au mutat vineri aici. E plină casa :)). Abia acum realizam ce “libertate” am avut de când s-a mutat de acasa :))). 
 

Prietena mea cu ALS a revenit din țara cu un tratament homeopatic complex, din care sunt Injecții de dat in burta, de 3 ori pe săptămâna. Trei înțepături de fiecare data, sunt 5 ml in total, nu se pot da deodată…eu sunt singura ce i le pot face :((. A slăbit foarte mult, mănâncă cu greutate. Ea zice ca acum de când cu tratamentul respira și înghite mai bine, dar eu nu văd nicio diferența la înghițit. Dar cu siguranța așa este, ea e cea care simte cum e. Ma afectează foarte mult sa o văd cum trăiește. Nu dorește ajutor, nu cere nimic. 
 

Eu abia aștept sa am timp sa respir. Totul la job simt ca e mai aglomerat, nimic nu merge cum trebuie, mai am trei luni și tare as vrea sa zboare zilele. Nu știu cum o sa îmi fie acolo, dar aici sigur nu îmi mai place. Îmi place enorm ce fac, dar nicio îmbunătățire in rest. Am nevoie de ajutor, o echipa sa o coordonez dar in schimb fac mai totul singura și nu e Ok. Asta cer de doi ani și nu se poate. Lipsa de personal și toate se sparg in capul meu. In fine…

 

Va doresc o duminica liniștita. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua!

 

Mica mea a avut cros vineri și a fost locul 5 la 600m. pentru prima dată a fost premiată că au dat premii fix pentru primii 5. Până acum locul 17 era cel mai bun loc al ei. Tot mica a avut si o petrecere in weekend. Prietena ei a stat la noi toata ziua, le-am dus pe amandoua la petrecere. 

C a citit si s-a odihnit. a venit vineri dupa miezul noptii de la Bucuresti așa ca era foarte obosita. 

 

la apartament lucrurile avanseaza si nu prea...monteaza centrala, pun calorifere. totul se misca incet. am facut curatenie acum vreo 2 saptamana si acum era iar dezastru.

 

despre greva nu prea stiu ce sa zic...nu ma afecteaza direct, dar ma gandesc si la ceilalti. anul viitor va fi a mea a VIII-a si cine stie ce mai intervine. deocamdata C a fost azi la informatica, sport si mate. Mica sta acasa toata saptamana.

eu la ambele fete am cotizat la fondul clasei. la nici una din gradinitele sau scolile la care au invatat pana acum nu existau materiale de la scoala, parintii strang bani pentru hartie, tonere, markere etc. dar si pentru sapun, servetele. 

am auzit si mai rau insa, parinti care cumpara mobilier, perdele etc

la liceul la care invata acum C nu se strange fondul clasei. e prima unitate de invatamant la care nu dam bani pentru nimic. si exista hartie la baie si sapun si au tot ce trebuie. cum se poate nu stiu, dar se poate.

si pentru ca nu dam bani pentru nimic a venit o mamica cu propunerea sa luam scaune ergonomice, ca cele ale scolii sunt din lemn, dar nu a avut sustinere si a renuntat.

 

Viviana, in ultima vreme e ceva schimbat la tine, esti mai zen  sau poate mai detasata de toate. poate e doar o impresie, dar mi se pare ca nu mai esti asa bataioasa cum te stim. tu veneai mereu cu idei, cu argumente, cu teme de dezbatere iar acum nu te recunosc. ce s-a schimbat? esti bine? [flo2]

 

Mihaela, imi pare tare rau pentru prietena ta. cred ca te afecteaza mult sa o vezi asa.  in alta ordine de idei ma bucur ca ati gasit apartament. eu cred ca va fi bine. te-ai straduit asa de mult unde esti acum si ai facut tot ce se putea, ba chiar mai mult, dar daca asta e situatia. 

 

Fleur, bafta copilului la competitiile sportive. (macar sa nu fi dat banii degeaba pe protectii  )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Un weekend meh, am bolit in continuare, pana la urma am ajuns la medic ca nu se mai putea. Rinita si sinuzita, posibil pe fond alergic. Mi-a dat antibiotic si alte cele. Dar cel mai eficient leac care mi l-a prescris, e babesc in fond chiar daca am luat sticluta si praful de la farmacie. Se cheama sinus rinse, se clatesc bine narile cu solutie salina calduta. Tare bine mi-a facut, am simtit ca respir ca lumea prima data in doua saptamani.

 

Revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...