Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un zâmbet, o floare, o rază de soare!


Recommended Posts

De ziua Canadei a plouat cu bulbuci, s-au anulat toate festivitățile. Au fost prietenii la noi, am stat de vorbă și am mâncat, copiii au stat pe xbox. A doua zi am fost la bâlci.

 

Azi treburi gospodărești și mergem acuși la piscină, este foarte cald 

 

Săptămână cu spor și/sau relaxare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 414
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Mai sunt 2 saptamani si plecam in tara      de-abia astept...nu mai am chef de munca, in general vorbind. 

 

Sambata am avut petrecere cu vecinii din cartier, la 2 ne-am culcat  [ph34r] duminica la 12 au venit prietenii romani la gratar, seara la 9 ne-am culcat   prietena noastra asteapta sa i se pensioneze sotul (peste 6 ani) si sa se mute in Costa Rica  imi seamana aici, eu de-abia astept sa treaca astia 4 ani....cu planul B vor fi chiar mai putini    cred ca varsta e de vina  [:-)))]

 

Mandra a luat sambata testul de teorie pt condus, fara el nu putea sa inceapa orele...a exersat doar o zi cu un app  am copil destept si sunt tare mandra de ea...a reusit tot ce si-a propus, fara impins de la spate, fara meditatii...e fericita ca nu mai tb sa invete  [:-)))] ii place ft mult la munca, echipa e super, e ft apreciata, una din colege vrea sa o invete si ce face ea, pt ca are sanse mari dupa sa gaseasca un job in Seoul...s-a uitat deja de joburi, a zis ca sunt ft multe...si faptul ca lucreaza la Samsung o va ajuta ft mult   daca au joburi in Seoul pt ea, se poate transfera la anul acolo...ii e dor de Coreea, aici e plictisitos, ca sa o citez 

 

Sper sa fie ok in Paris saptamana viitoare, la nebunia care e acum acolo  [zirea] in august merge cu Marvin la München, la The Weekend   si noua ne place mult de el..ea de-abia asteapta...in Elvetia nu are concert anul asta, asa ca a luat bilete acolo.

 

Azi avem petrecere la job, toti cei din America Latina   e o locatie la lac in Zurich, ft faina...eu merg sa ajut si ma vad inainte si cu o fosta colega, cea care s-a pensionat.

 

Vacanta faina celor care sunt sau pleaca in vacanta 

vacanta mea adevarata va fi in decembrie, Columbia  e perfect asa, aici frig, zapada, acolo 30-40°   

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, toate bune la mine.

Treaba multa cu  animalutul. O scot la plimbare si dimineata si seara ca sa isi faca nevoile si sa fie si obosita. A ros niste cabluri  care duc la  detectorul de gaze din bucatarie. bine ca nu era in priza. Scoate dopurile de plastic ce acopera suruburile la scaunele de gradina. Mananca trandafirii. Dar o iubesc asa tampitica cum e.

 

In curte multe de facut si sunt singura. Cateodata am chef, cateodata nu.

 

duminica trecuta am chemat familia de ucraineni ce sta la mine + o alta familie ce sta la o prietena sa faca un picnic aici, la curte. Au fost 3 adulti si 7 copii intre 3 ani si 18 ani.

Au adus ei tot de mancare. Au facut gratar.

Au jucat copiii badminton.

Fetitelor mici le-am pus o patura sub nuc si le-am adus multe jucarii.

Am avut baloane de sapun.

Fetitele cele mici tare frumoase sunt. 

A fost o  zi reusita

una dinttre familii se hotarase sa se intoarca, dar o racheta a cazut langa casa lor. Mi-au aratat poze.

Mamele cand si-au vazut copiii atat de relaxati au plans.

 

Telefonul meu nu se mai incarca si am ramas in aer cu unele date, cu bankingul. Trebuie sa ii trimit Silviei niste banuti.

E mult spus ca am ramas in aer,  ca am laptopul. Doar mi-e frica sa nu fie stricat rau si sa trebuiasca altul ca numai mutatul datelor ma scoate din sarite.

Ma duc astazzi sa vad ce e  cu el.

 

Si  e cald, dar cel mai tare supara umezeala din aer.

 

Am vazut toate pozele si intamplarile din viata voastra. Am citit aici. Am pierdut multe evenimente.

Dar asa mi-am propus. Sa ma eliberez pentru minim 6 luni de orice meedia, socializare d tipul asta. TV-ul  nu l-am mai deschis din februarie decat pentru Netflix,prime, hbo.

Am citit mult.

Am  descoperit si bucuria de a asculta carti. Cand fac treaba prin casa ma insotesc  peste tot. Asa trece timpul mai repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

9.40 in loc de 8.85 la romana

 

Inca o evaluare nationala, inca o corectare cu picioarele la limba romana, probabil de 2 profesori grevisti care vor salarii mari dar care nu-si fac treaba deloc cum trebuie. 

La fel, 55 sutimi marita nota, exact  ca anul trecut. 

 

O bataie de joc cu corectarea asta. Nu e un accident izolat, e o practica curenta.

Corecteaza prof 1 pe diagonala si prof 2 copiaza nota sau pune +/- 10 sutimi.si asa iese media cu greseala si plictiseala primului....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea multe cazuri de note gresite.

Daca s-ar face treaba de la bun inceput corect, ar fi mult mai putine cazuri., nu cu toptanul.

Sau ar fi punctaje ajustate cu 5-10 sutimi, ca hai ca a citit ala altfel, a interpretat altfel exprimarea etc.

 

Am o gramda de cazuri cunoscute si anul asta si anul trecut cu note crescute consistent la romana.

 

Practica, confirmata din niste surse este ca profii corectoro isi impart lucrarile in 2 si fiecare corecteaa rapid jumatate si celalalt toate copiaza nota si o ajusteaza putin, sa nu fie identica cu a primului de fiecare data. Corecturi la ochi, ca nu citesc toate compunerile ca se plictisesc.... Nu-si fac treaba deloc cu buna credinta :(

Monica, daca oamenii nu ar fi  supusi greselii nu ar mai exista contestatiile. Si nu, nu e o practica curenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea multe cazuri de note gresite.

Daca s-ar face treaba de la bun inceput corect, ar fi mult mai putine cazuri., nu cu toptanul.

Sau ar fi punctaje ajustate cu 5-10 sutimi, ca hai ca a citit ala altfel, a interpretat altfel exprimarea etc.

 

Am o gramda de cazuri cunoscute si anul asta si anul trecut cu note crescute consistent la romana.

 

Practica, confirmata din niste surse este ca profii corectoro isi impart lucrarile in 2 si fiecare corecteaa rapid jumatate si celalalt toate copiaza nota si o ajusteaza putin, sa nu fie identica cu a primului de fiecare data. Corecturi la ochi, ca nu citesc toate compunerile ca se plictisesc.... Nu-si fac treaba deloc cu buna credinta :(

Scuze, am uitat de felicitari! Felicitari!

M-am grabit sa plecsa imi duc telefonul la reparat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...