Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un zâmbet, o floare, o rază de soare!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 414
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvi, eu am niste jaluze care au rama proprie de aluminiu si se ataseaza la fereastra/usa. Ceva asemanator cu plasele pentru tantari. Iti las un link ca sa iti faci o idee. https://horrenstunter.nl/product/plisse-gordijn-in-frame/

cred ca ar merge asa ceva...sa vad unde gasesc pe la noi.

am mai gasit un model fix, ca sa zic asa, dar e pe dimensiuni standard.

Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! A intrat la Sportiv, nu la muzica.

cred ca am incurcat copiii, cel mare e cu muzica, nu? scuze! sa fie sanatosi amandoi

si Crina are sportivul pe lista, dar ca optiunea 2. adica o sa dea probele si daca nu intra unde vrea merge la sportiv. la noi sportivul e de fapt o singura clasa in cadrul lic pedagogic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Monica, bravo! de acum puteti pleca in vacanta!  [flo2]

 

eu sunt la munca iar in piata e caravana radio ZU...adica aud radio live. nu pot sa cred cata lume sta si se uita la ei. si ma intreb, nu au treaba, nu muncesc? cum de atat de multi oameni sunt in piata...si nu par pensionari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

A venit vacanta      maine la 3am plecam spre tara....dormim in Arad...sambata dormim in Drobeta, la Dunare; dam o tura la Taverna Sarbului, pt hamsii cu mamaliga si mujdei  [fri] duminica o luam pe matusa mea din Alexandria...luni plecam la Sacele...de-abia astept  [il]

 

Bagajele sunt deja in masina, ieri am umplut-o...doar locurile noastre sunt libere   multe sunt pt casa, am insa si diverse pt matusa mea...mereu zic ca nu mai adun, dar nu ma lasa inima sa arunc lucruri bune si pe care stiu ca ei le folosesc.

 

De fiecare data cand intru in tara cu masina, ma apuca o stare de fericire si imi dau lacrimile  imi iubesc tara, chiar daca are bubele ei... iar pe cei carora le pute tot in tara nu ii inteleg...aici toti strainii pe care ii cunosc isi iubesc tara si nu vorbesc urat de ea...doar romanii fac asta  [zirea]  Marco vorbeste ft frumos de Romania, la fel prietenii care au fost cu noi in tara...stie si el cum e acolo, dar asta nu il face sa vorbeasca urat...ma bucur ca este asa...ok, daca nu-i placea, nu se muta cu mine in tara    de-abia astept sa fac pasul asta, sincer nu mai am rabdare  [:-)))]

 

Ieri mi-a scris mama Flaviei, Alexia a intrat prima, cu nota 10, la Arte plastice in Timisoara  tot ieri s-au implinit 6 ani de cand Flavia nu mai este      trista poveste, dar ma bucur pt Alexia...e un copil silitor si ft talentat...eu o voi ajuta in continuare.

 

Weekend fain sa aveti si sa ne reauzim cu bine 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cred ca am incurcat copiii, cel mare e cu muzica, nu? scuze! sa fie sanatosi amandoi si Crina are sportivul pe lista, dar ca optiunea 2. adica o sa dea probele si daca nu intra unde vrea merge la sportiv. la noi sportivul e de fapt o singura clasa in cadrul lic pedagogic.

Nu-i asa. Vocationalele dau rezultatele inainte de optiuni, imediat dupa afisarea rezultatelor de la evaluare. Daca vrei sa faci optiuni pt alte licee, trebuie sa renunti la locul de la vocational, care automat e ocupat de primul respins. Noi n-am vrut sa riscam. Noi avem 4 licee vocationale in oras: Sportiv, muzica, arte si pedagogic.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, 

 

In sfarsit a venit ultima zi de munca...urmeaza trei saptamani de vacanta. Ura!!!

Am avut parte de doua saptamani de foc cand nici sefa nu a fost, dar m-am descurcat zic eu. Luni voi fi pe malul Marii Negre.

 

Roli, felicitari noului licean!

 

Va urez week-end placut si sa ne auzim cu bine!

Concedii placute tuturor celor care pleaca acum!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, Apreciez cum gandesti si ca vii cu placere in tara de fiecare data si vezi partile bune. Sunt oameni care au plecat din tara si spun in gura mare ca romanii sunt oameni de kkt, ca totul e de kkt, ca asa si pe dincolo, si foarte multa caterinca, multe mistouri, care mie nu-mi plac. Si eu sunt roman, ca asa m-am nascut, dar nu sunt automat om de kkt, pt ca nu fac lucruri de kkt. Sunt un om corect, care imi vad de treaba. Nu sunt cel mai inteligent de pe planeta, dar nici cel mai prost, sunt un om obisnuit, care lucreaza, care are copii, care ii indruma cat mai bine posibil, asa cum facem multi dintre noi.

 

Stiu, situatia nu e roz deloc, sunt multe bube, tara e frumoasa, dar o strica politicienii Si oamenii incompetenti, numiti pe criterii politice in diverse puncte cheie, in detrimentul competentelor, a pregatirii profesionale. Plus mis-mas-urile care se fac cu banii publici peste tot.... Sunt si oameni constiti, au mai fost exemple la nivel local (primari etc) dar de multe ori daca vrei sa faci ceva, te poate manca politicul. A scazut mult calitatea oamenilor in multe domenii, au ramas sisteme anacronice pe care nimeni nu are interes sa le modernizeze (ca ce e mai anacronic si mai alambicat e mai putin transparent si mai greu de monitorizat).

N-au fost in tare sa faca lucrari de infrastructura, pasaje, autostrazi, adica s-a facut foarte putin pe langa ce s-ar fi putut face, toti au reusit mai putin noi aici. Mi-e ciuda, ca nu eram mai prejos. Fiecare tara are politicieni cu gura mare, vorbe multe si pusi pe adunat voturi, prin unele tari macar e 50-50, la noi insa, vorbesc mult si fac putin. 

Plus ca in tara noastra e un raport total disproportionat intre institutiile statului si cetatean. O relatie intr-un singur sens, bazata pe forta, din partea statului. Ca exemplu: daca eu, cetatean mi-am calculat gresit impozitul si am dat mai putin la stat decat trebuie, imi da somatie, imi pune imediat poprire pe conturi, penalizari etc, dar daca tu, ca stat mi-ai calculat gresit si am platit eu prea mult, nuuuu, nu se pot da bani inapoi, decat cu cere (ok, fac cererea) dar nici asa, nu se poate pe loc, dureaza, si dureaza ani de zile. Nu stiu cum e in alte tari raportul asta, dar aici mi se pare ca e clar, 100% in defavoarea cetaneatului. Nu a evazionistilor (aia traiesc bine merci), a cetateanului de rand, cu venituri extra, dar mici (PFA-uri, chirii, pamant in arenda - la tipul asta de venituri ma refer, ca impozitul pe salarii se retine direct de la sursa). Sau alte situatii in care cetateanul nu e de vina, dar trebuie sa plateasca: daca de ex nu s-a inregistat taxa de peaj la trecerea peste Dunare (e o taxa de 13 lei la orice trecer peste Dinare si exista mijloace electronice de a o plati, doar ca au mai fost situatii in care omul a platit - are dovada SMS sau alta metoda, dar in sistem nu s-a inregistrat). Eh, daca omul primeste amenda (130 de lei in cazul asat), e obligat sa o plateasca, chiar si cu dovada ca a mai facut-o o data. SI te trimit la judecata, unde dureaza o vesnicie pana iti da jos amenda si poti primi banii. Si aici vorbim de o amenda platibila usor, fara efort financiar considerabil, dar daca vorbim de amenzi mai mari, ce faci? De unde platesti? Ca poate n-ai de unde? Au fost firme care au falimentat din cauza asta, nu au avut de unde plati amenzi mari (provenite din calcule gresite, fara vina lor) si aia a fost. 

 

Ai vazut ca in decursul timpului m-am mai revoltat si eu pe una pe alta, in ultima vreme pe invatamant ca nah, am avut 2 ani la rand copii cu evaluari nationale si am fost mai grenata in fenomen. S-a mai suparat unul-laltul pe mine, dar am dat la clasele fetelor si peste profesori extraordinari pe care ii apreciez, dar si peste niste scursuri care nu au ce cauta in invatamant. Cu probleme grave de disciplina (nevenit la ore etc) sau de comportament (vorbit urat, ca in mahala, de mi-era mie rusine ca cel din fata mea e un profesor). Dar tot nu mi-am facut tara de kkt sau altele.

 

Problema e ca vine lume din ce in ce mai slab pregatita si asta e si va fi o problema.... Ce s-o intampla pe viitor, nu stiu.... 

 

Daca mai treceti si prin Bucuresti, mi-ar face placere sa ne mai revedem, va simpatizes si pe tine si pe Marco    Si mi-a facut placere sa cunosc pe toti de atunci  [flo2]

 

 

 

De fiecare data cand intru in tara cu masina, ma apuca o stare de fericire si imi dau lacrimile  imi iubesc tara, chiar daca are bubele ei... iar pe cei carora le pute tot in tara nu ii inteleg...aici toti strainii pe care ii cunosc isi iubesc tara si nu vorbesc urat de ea...doar romanii fac asta  [zirea]  Marco vorbeste ft frumos de Romania, la fel prietenii care au fost cu noi in tara...stie si el cum e acolo, dar asta nu il face sa vorbeasca urat...ma bucur ca este asa...ok, daca nu-i placea, nu se muta cu mine in tara    de-abia astept sa fac pasul asta, sincer nu mai am rabdare  [:-)))]

 

Ieri mi-a scris mama Flaviei, Alexia a intrat prima, cu nota 10, la Arte plastice in Timisoara  tot ieri s-au implinit 6 ani de cand Flavia nu mai este      trista poveste, dar ma bucur pt Alexia...e un copil silitor si ft talentat...eu o voi ajuta in continuare.

 

Weekend fain sa aveti si sa ne reauzim cu bine 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...