Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un zâmbet, o floare, o rază de soare!


Recommended Posts

Noi ne- am întors aseară, pe o furtună cumplită, din excursia prin țară. A fost superb, excursia nu furtuna, bineînțeles. Transalpina minunată, deși nu aș conduce în veci pe curbele alea în ac de păr. 

Tg. Jiu, am vizitat operele lui Brancusi, atât, am stat la hotelul de vizavi de parcul cu Poarta și Masa.

 

Am mers în croazieră pe Dunăre la cazane, din Orșova care e un orășel foarte drăguț, cu o amplasare fantastică. A fost impresionant, doar organizarea românească ne-a cam dezamăgit. S- a plecat cu o oră întârziere, când grupul nostru avea traseul planificat pe minute. A fost așteptat un alt grup de 10 inși. 50 de oameni au așteptat 10! De fapt, peste 10 persoane, indignate, au cerut banii înapoi și au coborât, deci patronii au dat pe mere ce au luat pe pere! Nu ne- am stricat zen-ul până la urmă și ne-am bucurat de tot. Mi-a plăcut muzica sârbească, difuzată alături de cea românească.

 

Joi plecăm la Balcic, 6 zile la mare și soare, numai eu și băiatul. 

 

Silvi, mă bucur de bucuria voastră, amenajarea casei noi (în afară de stresul inerent) e un prilej de bucurie, un nou început. Vă mutați până începe școala?

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 414
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua!

 

Fleur, mă bucur că v-ati plimbat și relaxat. Noi am tot fost prin țară, cam peste tot, dar la cazenele Dunării nu am fost. La Balcic e frumos, o să vă placă. Eu am fost când eram însărcinată cu C, apoi doar în trecere spre alte stațiune.

Sper să ne mutăm până începe școala. Mai e o lună, teoretic ne încadrăm, dar mai apar și neprevăzute: au montat bucătăria și mai au de pus o bucată de blat care cică nu vine de la fabrică...așteptăm. 

Trebuie să vină să dea drumul la gaz. Mai e de montat și aerul condiționat, de care nu cred să mai avem nevoie anul ăsta, dar nu vreau să mai fac mizerie și vara viitoare. Și sunt multe nimicuri care costă și la care ne blocăm

 

indiferent de stadiul amenajării și de resursele financiare vreau să plecăm și în vacanță. Am fost 2 ture scurte la mare și o zi la parc aventură+piscină dar avem nevoie de vacanță reală.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Am revenit cu bine sambata acasa   de luni am luat-o de coada; noroc ca e vacanta aici, asa ca e liniste    

 

A fost ft fain in tara, cu pinguinii ne-am vazut de ziua Elvetiei la nucul stramb    cu Roli ne-am vazut la Sacele, a dat o tura cu bicicleta pana la noi   sta la o aruncatura de bat, ceea ce ma bucura...am avut program zilnic, am fost cu fostii proprietari (care acum ne sunt prieteni) la Plaiul Foii (acolo mergeam in tinerete la cabana, cu cortul...cabana a fost refacuta acum 6 ani, arata super...se poate si dormi acolo - pt cine vrea)...in alta zi am urcat pe Tampa (pe sub telecabina si am coborat spre Racadau - usor drumul in comparatie cu drumetiile pe care le facem aici  ) - am fost la un bar cu vinuri romanesti in BV (localnicii ii spun intre ziduri  )....am avut doar o zi cu ploaie, in rest vreme buna...totusi seara si noaptea e rece, iar intre 1 si 5pm bate vantul zilnic  [alcool]

 

In drum spre ai mei ne-am oprit la Arad (recomand Grant boutique hotel, merita toti banii), dupa la Drobeta (am mancat sprot prajit la Taverna sarbului)...ne place zona aia, asa ca e a4a oara cand mergem..noi am avut excursie privata la Cazanele Dunarii, a fost super  atunci am stat la Orsova, la o pensiune pe malul Dunarii, imediat cum iesi si o iei in dr spre Drobeta. 

 

Cand am revenit, am luat-o pe Transalpina, ne-a placut, dar Transfagarasanul ni se pare mai frumos...am stat la Ranca acum, totul e construit aiurea  [zirea]  recomand restaurantul Tara, care are si hotel...de acolo am mers la Cluj, via Sebes...am stat la prietenii pe care i-am cunoscut la festival in Slovenia   am fost la Belvedere, de unde am vazut orasul de sus si la Muzeul etnologic (Marco a fost ft impresionat de ce a vazut - asa mai vazuse Muzeul Satului in Sighet, dar nu l-a laudat atat)....dupa am fost cu prietenii la Tamas bistro, langa Cluj...mancare ft buna, in special gulashul ardelenesc 

Dupa Cluj ne-am oprit in Viena, la ciolan si o bere nemteasca. 

 

Ieri l-am dus pe fratelo la Lausanne, masina plina..500km dus-intors, 6 ore cu tot cu descarcat   Marco m-a intrebat daca am zburat  [:-)))]

 

Azi iesim la o bere la mexicani, tb sa semnam condica  [bere]   in weekend nu avem planuri, ne odihnim 

 

Vacanta placuta celor care mai sunt sau pleaca in vacanta    [tren] 

 

Urmatoarea vacanta e in octombrie, o saptamana la Sacele...vin si 2 din baietii lui Marco, ii ducem la Peles, Bran, Sighisoara, Sibiu si Brasov....in decembrie vine vacanta la mare si la soare, in Columbia    

 

Silvi, tin pumnii sa terminati pana incepe scoala   

 

Monica, Flavia este mama Alexiei, a murit la 38 de ani (Alexia avea 12 ani). 

 

Weekend fain si sa ne reauzim cu bine. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat ceva : ma bucur ca vom sta langa BV...3 km avem pana in oras, pe centura...avem magazine aproape...in Bucuresti nu as mai putea sta...desi m-am nascut si am crescut acolo...si nu as mai putea sta la bloc  [ph34r] ai mei la fel zic, bine ca stau la casa, au curte, gradina, animalute...o luau razna intre 4 pereti la bloc  [zirea] suntem fani Beraria H, mergem pe centura de la ai mei si nu mult prin oras...mai nou pe la ai mei trec tiruri...e nebunie inainte sa intri pe centura, de la ei din sat  [batcap] nu era asa acum cativa ani....deci sincer nici acolo nu as putea sta non-stop...asa ca traiasca Sacele (cartierul nostru e in camp, separat de celelalte sate, Raza Soarelui se cheama  ursul nu vine acolo, suntem prea departe  [ph34r]).

 

Pt noi Brasovul e ft frumos...desi circulatia e si acolo nebuna  [batcap] plus ca romanii nu stiu cum sa foloseasca sensul giratoriu  [fri] nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asta e adevarul...acum facem si noi ca ei, desi nu e corect  [:-)))] Clujul nu e cine stie ce, traficul e infernal, mai ceva ca in Bucuresti (ne spunea prietenul nostru).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce liniste pe ghetar  toata lumea in vacanta.

 

Azi la birou, dar fara drag si spor  [ph34r] la pranz ma vad cu mandra, mergem la restaurantul asiatic...m-a tot intrebat cand mancam impreuna (lucram la 5min una de alta), asa ca ma sacrific    eu lucrez de acasa momentan, sper sa ramana asa...la noi sunt schimbari de cand cu fuziunea celor 2 banci, sa vedem ce si cum.

 

Cand eram la Ranca, a zis Marco : ce bine era sa fi fost acum la pensie    mai e putin, 3 ani si un pic...eu vreau sa ma mut inainte, sa aranjez tot...tb sa vad cum e cu masinile (le luam cu noi), plus multe altele...sigur voi avea nevoie de nervi de otel  [ph34r]  dar le voi rezolva, de asta sunt sigura. 

 

In rest nimic nou la noi, viata plictisitoasa, vorba mandrei 

 

Zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

M-am reintors la munca dupa concediu. A fost tare bine si frumos. Am prins apa rece la mare, dar asta a fost. 

Monica, ca tu ma intrebai. Noi mergem in Cap Aurora la cazare, dar la plaja ne place foarte mult in Eforie Nord la Roxy. Este la iesire din Nord spre Sud, unde inca mai este nisip si marea foarte curata si nu asa aglomerat ca in alte parti.

 

In afara de mare, am fost intr-o excursie de 6 zile cu autocarul si am vizat pe repede inainte Viena, Praga, Dresda si Budapesta. 

 

Acum, ne gandim poate mai prindem o saptamana pana incep copiii scoala si dam o fuga si la munte, sau poate la inceput de noimebrie si mergem atunci la munte. Vom vedea. Mihai pleca duminica in tabara la Azuga.

 

Cam atat de la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua!

 

ați avut sărbătoriți de sf. Maria? sau sărbătoriți în septembrie? cred că soțul Vivianei e sărbătorit. La mulți ani! eu l-am sărbătorit pe fratele meu, dar duminică. a făcut petrecere mare la curte, am stat până seara la grătar și povești. apoi am fost la mare. dar a bătut vântul și au fost valuri foarte mari și fetele nemulțumite așa că o să le mai duc și duminică o tură. sâmbătă avem de montat mobilă.

 

Ella, nu te cred că nu faci nimic în week-end [:-)))] sigur nu stai tu să te odihnești...sigur găsești ceva de făcut, altfel o să cred că te-au înlocuit marțienii

mă bucur că ați bifat întâlnirile cu pinguinii și prietenii voștri și ați avut o vacanță frumoasă. 

noi avem „Săcelele” nostru la țară, la socri unde ne relaxăm în fiecare săptămână și unde o să ne mutăm la pensie, sau chiar mai devreme, când vor pleca fetele. 

 

LauraNico, să vă fie de bine vacanța! săptămâna de vacanță de la sfarsit de octombrie, inceput de noiembrie am fost si noi mai mereu in concediu, ca e si ziua sotului, dar e foarte aglomerat, ca toate familiile cu copii scolari vor sa profite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare de acasă de la noi! Am ajuns vineri după-amiază, după o călătorie cu 3 zboruri care au decurs șnur, chiar dacă am avut două escale "scurte" (2 ore fiecare) Trăiască zborurile de la prima oră, fără întârzieri! Am decolat din Iași spre Viena la 5:20!

 

Ce bine e acasă! Vacanțele au și rolul ăsta, să ne facă dor de casă și să apreciem ce avem și acasă. Suntem cu bateriile încărcate, plini de amintiri frumoase. A fost un concediu foarte reușit.

 

Sejurul la Balcic a fost minunat. Am avut noroc de vreme bună, mare relativ calmă, doar în ultimele 1.5 zile valuri și agitată, dar nu ca pe litoralul românesc, am intrat în apă, fiu-miu a stat numai în valuri, aproape de mal. Peisajul este superb, cu combinația mare-munte, am vizitat și castelul Reginei Maria și minunatele grădini.

Recomand tuturor hotelul Samara, 3 stele, cu mic-dejun sau demipensiune, nou, curat, excelent! Am avut camera cu vedere la piscina și mare iar pe o latură eram lângă un versant montan.

Am mâncat ca purceii, am pus vreo două kile, dar a meritat haha! Cele care mă au pe FB, am pus poze inclusiv cu mâncarea de la terase. Mult pește și fructe de mare.

 

De-acum revenim la rutină, încetișor. Eu cred că am răcit pe drum. Joi încep munca, băiatul începe școala marțea următoare, și eu cu elevii bineînțeles.

 

La mulți ani cu întârziere sărbătoriților de 15 august. La noi, cel puțin în Iași și Neamț, de care știu, se serbează onomasticile de Sf. Maria mică, 8 septembrie 

 

Zile senine de sfârșit de vară vă doresc!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Fleur, ma bucur ca ati ajuns cu bine acasa    

 

LauraNico, sa va fie de bine vacanta.

 

Silvi  [:-)))] am crezut eu ca nu fac nimic, dar duminica am fost la un eveniment al armatei  [ph34r] prietenul din orasul de langa era acolo..asa ca ne-am vazut cu el si partenera lui, iar dupa am fost la ei si am plecat seara si recuperez saptamana asta   marti a venit o prietena romanca la un pahar de vorba, maine vine prietenul Beat si doarme la noi, duminica avem musafiri la gratar (prietenii elvetieni cu care am fost in tara si inca o pereche).

 

La noi a fost ft cald saptamana asta, 37° si umiditate mare  [zirea] de duminica insa ploua si vor fi 18°...asa va fi si saptamana viitoare..ne racorim  [umbrel]

 

Eu acasa ma simt in tara...asta de ceva vreme...de cand am luat casa, ma simt si mai mult acasa  [il]  daca nu ar fi mandra, m-as muta si maine 

 

Weekend fain si fara canicula sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Am intrat sa va urez weekend fain. Se vede ca inca e vacanta in tara 

 

La noi saptamana asta a fost frig si a plouat, 13-17° am avut  [zirea] de la 37  [batcap] de ieri insa s-a incalzit, in weekend revine vara, vom avea 27°.

 

Maine merg la vara-mea (vine si fratelo), duc ce au de dus din apartamentul de unde se muta la noua locuinta. Intai vine o firma si ea de la mine lucrurile de la fratelo, pastrate pt ea...am avut jumate din boxa plina...s-a facut lumina acum  le-am dus in curte, sa le fie mai usor celor care vin maine...dupa vor merge si vor lua de la vara-mea ce a strans de cand s-a mutat aici  [ph34r] se muta definitiv saptamana viitoare, patul de-abia atunci le vine..aici unde stau e ap.mobilat (sunt sub-chiriasi, tipa la care au stat a fost plecata in Africa de Sud si revine cand se muta ei)....unde se muta, nu au decat mobila de bucatarie si electrocasnicele (asa e aici, nu gasesti nimic mobilat, tb sa cumperi tu tot)...asa ca am pastrat de la fratelo diverse.

 

Duminica mergem cu socrii la restaurantul portughez de la ei din oras  

 

Mandra e ok, ii place mult jobul. Poate are noroc si la anul isi gaseste job la ei in Seoul   sanse sunt, a vorbit cu, colegii coreeni.

Weekend-ul viitor pleaca la Amsterdam cu 2 prieteni, la concert de k-pop  [dan] imi place de ea ca se plimba..iar de vineri pana duminica iese mereu cu prietenii...la final de septembrie incepe si scoala de soferi    

 

La mine la job e nebunie, sa vedem ce iese la final, nu stim nimic, suntem in ceata  [:-)))] eu sunt optimista..la urma urmei, fie ce-o fi, am planul B  [ping1]

 

De azi in 4 saptamani vom fi in drum spre Sacele  de-abia astept...am cumparat si masina de spalat vase, Samsung  are si sertarul 3, sus, unde se pot pune tacamurile (alte modele nu aveau)...o instaleaza fostul proprietar, el e acum administratorul casei 

 

Weekend fain si sa ne reauzim cu bine. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...