Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

te rog scrie la animăluțe mai multe info despre dieta  asta . Am o prietena cu cățelușa Bischon alb cu pete cum spui tu, știu sigur ca maninca doar carne de pui . 

Michelle, scriu aici ca e subiectul unde am mai ramas noi cateva sa scriem, nu cred ca se supara foarte tare fetele.

Deci interzis carnea de pui si curcan. Este voie rata, vita, miel, somon, cangur, cal :-))) etc, dupa preferinte, inclusiv citite etichetele conservelor. Aici am cautat si testat multe ... pana nu am trecut sa fierb cate o mana de ficatei-inimi-pipote de pui si sa pun impreuna cu cate o lingura de conserva, n a mancat. Bobite tot asa, granulatie mica si fara pui, orice accepta catelusul. La ochi sterg doar cu disc demachiant imbibat in ser fiziologic. Treats primeste doar din ratza. Si ce mai adora la maxim, urechi de porc uscate    pe care le molfaie ore n sir.

 

Scuzati off-topicul .  [catelulsfuge]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, scriu aici ca e subiectul unde am mai ramas noi cateva sa scriem, nu cred ca se supara foarte tare fetele.

Deci interzis carnea de pui si curcan. Este voie rata, vita, miel, somon, cangur, cal :-))) etc, dupa preferinte, inclusiv citite etichetele conservelor. Aici am cautat si testat multe ... pana nu am trecut sa fierb cate o mana de ficatei-inimi-pipote de pui si sa pun impreuna cu cate o lingura de conserva, n a mancat. Bobite tot asa, granulatie mica si fara pui, orice accepta catelusul. La ochi sterg doar cu disc demachiant imbibat in ser fiziologic. Treats primeste doar din ratza. Si ce mai adora la maxim, urechi de porc uscate    pe care le molfaie ore n sir.

 

Scuzati off-topicul .  [catelulsfuge]

Nu e off topic, e vorba de mincarea membrilor familiilor noastre! 

Vara-miu imi spunea acelasi lucru cind am vorbit cu el la telefon. Ca e de preferat sa dam carne rosie cateilor/pisicilor si carnea alba sa fie evitata sau in moderatie. 

 

Revenind la oameni, tot vara-miu imi spunea ca un prieten de-al lui a facut guta din cauza ca ani de zile a mincat numai carne alba. M-am cam ingrijorat ca fiu-miu maninca numai carne de pui si se pare ca nu e bine deloc. Mai maninca carne tocata de vita sub diferite forme (pirjoale, bolognieze, etc) dar in cantitate mica. Am inteles ca si pocul e bun in alimentatia oamenilor, noi nu mincam prea des. voi ce stiti de asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, nu a facut guta ca a mancat carne de pui :). Carnea de pui este idicata in regimul de guta ca are putine purine in conparatie cu carnea rosie total contraindicata. Alcool poate influenta acidul uric chiar mai rau ca si carnea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca asa stiam si eu, ca se face de la carne rosie si mult vin rosu.... Dar vara-miu imi spune ca nu. Imi mai spune ca carnea de porc e benefica ori eu stiam ca din contra, trebuie evitata. Vara-miu nu e doctor, dar e un tip informat in general, n-a vorbit niciodata prostii de aia nu stiu de unde le scoate acuma. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca asa stiam si eu, ca se face de la carne rosie si mult vin rosu.... 

 

Sau bere, cica berea e si mai daunatoare si predispune la guta.

 

Acuma carnea depinde si cum e preparata, la aburi, ciorba/supa, prajita in ulei, etc, mananci legume langa sau carbohidrati. Sau cum au crescut animalele, cat au fost tratate cu antibiotice.

Sunt multe aspecte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, scriu aici ca e subiectul unde am mai ramas noi cateva sa scriem, nu cred ca se supara foarte tare fetele. Deci interzis carnea de pui si curcan. Este voie rata, vita, miel, somon, cangur, cal :-))) etc, dupa preferinte, inclusiv citite etichetele conservelor. Aici am cautat si testat multe ... pana nu am trecut sa fierb cate o mana de ficatei-inimi-pipote de pui si sa pun impreuna cu cate o lingura de conserva, n a mancat. Bobite tot asa, granulatie mica si fara pui, orice accepta catelusul. La ochi sterg doar cu disc demachiant imbibat in ser fiziologic. Treats primeste doar din ratza. Si ce mai adora la maxim, urechi de porc uscate pe care le molfaie ore n sir. Scuzati off-topicul . [catelulsfuge]

multumesc tuturor pt înțelegere … chiar ca sunt parte din familie. 
 

am uitat, tu ce cățeluș ai? Dar pt cățelușii negri e voie pui?   

in afara de secreția la ochișori ce alte efecte negative are in general carnea de pui la căței? 
Tu ce legume ii dai, si care ai auzit ca nu sunt benefice?am auzit ca  morcovul poate produce alergii, 
Tocmai ii fierb o oala de carne de pui, il doare burtica. Vet ul așa mi a recomandat,  pui, orez, dovleac la cutie. A avut 2 sapt pipotele de pui adăugate , acum nu-i mai dau. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...