Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

astazi pt dinner poate fac somon cu orez si salsa...meniu obisnuit

maine o musaca si o supa de pui

sambata sau duminica shrimp 3 ways...meniu de weekend

 

William traieste doar cu 4 felii de french toast+2 oua scramble dimineata

si pt la pranz/dinner:

-fripturi de vita, hamburgers, meniuri mexicane(burittos, quesadilla, tacos, nachos), peste fript, piept de pui, shrimp

-salata

-garnitura de orez sau cartofi (retete dietetice)

-fructe, protein shakes...

nu mai vrea ciorbe, tocanite, prajeli, sandwich-uri sau deserturi, rareori pasta, noodles...maninca doar sa-mi faca mie pe plac ca exceptie, 1x pe sapt

 

voi aveti copii care nu maninca tocanite si ciorbe? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La copilul meu e mai usor sa spun ce mananca, ca sunt cateva doar. Mie ciorba mi se pare cel mai complet fel de mancare si e pacat ca azi lumea nu prea mai gateste asa ceva.

Eu maine vreau sa fac ardei umpluti cu orez, ciorba de porc acrita cu zeama de castraveti, am pus la murat din astia noi, salata de vinete si niste chiftelute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi se mananca de toate in functie de pofte si toane, fara orar bine definit. Adica fie`mea a mancat saptamana asta gulas seara dupa ce venea de la inot, pe la 22,30  .

Idem la mic-dejun si pranz, cine ce vrea.

 

Eu as putea trai mult si bine doar cu kefir in diverse combinatii cu cereale/fructe, salate, sandwichuri, fara mancare gatita. [ph34r]

 

Si eu am in lista ardeii umpluti si neaparat ceva cu biscuiti (n am apucat weekendul trecut sa fac).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Szy,ai incercat reteta de salam de biscuiti cu mascarpone de la Laura Adamache ?  noua ne-a placut f mult, am facut de doua ori.

Nici eu nu ma omor cu ciorba, mai ales de carne. Fac mai des de sfecla rosie, uneori, mai rar, de fasole, perisoare, oxtail, pui.
Si eu as putea trai fara mancare gatita

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa fac varianta de bilute de biscuiti , am vazut ceva reteta cu lapte condensat. Nici nu tin minte cand am facut ultima oare asa ceva. 

Dar merg sa caut si reteta cu mascarpone , multumesc pt pont ! 

Edit: am citit, practic a pus mascarpone in loc de unt, cred ca iese bun si cremos, merita icnercata si varianta asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare super meniul lui william. 
 

Adica ai un copil,care mananca sanatos si tu vrei sa manance prajeli, prajituri si paste ,jeeez   [bib]

 

poate doar sa fie atent, sa nu abuzeze de shakul proteic. 
 

Meniu de speriat e asa : dimineata un pahar de pepsi si un supliment alimentar, la pranz fast food si seara o pizza sau un sandw. Si imi amintesc, cand scriai michelle, ca mancarea sa fie ultima problema a studentului plecat de acasa. 
 

Si mie imi plac mult ciorbele, dar pe calldura sau din lipsa de timp, nu gatesc asa des.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei mananca ciorba de perisoare cu placere, dar nu le fac des. Soacra'mea le face des (cand mananca la ea la pranz dupa scoala)  supa de pui limpede cu ceva galuste sau taitei in ea (mie asta  nu mi se pare mancare, refuz sa fac, e doar o apa in care "ai spalat" niste pui si legume. Nu ii vad deloc valoarea nutritiva, umpli burta cu niste apa ) . Altfel de ciorba Bia nu serveste. Rares mai mananca uneori cu noi ciorba de fasole sau radauteana. Dar nu e ceva ce ar alege daca are alte variante. Eu ciorbele (in afara de cea radauteana) le inacresc numai cu bors de putina. Altceva  mi se pare blasfemie  [:-)))] .  Cum nici sotul meu nu mananca deloca carne fiarta, cel mai des fac ciorbe cu legume. Din carne de porc sau vita nu fac, de pui fac foarte rar. 

 

 

judoka, dar cu pastele ce e in neregula?  La fel cum eu nu gasesc care e problema sa mananci un sandvish cu o felie de cascaval si o felie de muschi sau de friptura rece. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Laura, pt supa m- am logat . 
 

noi mâncam toți 4 supa aia de pui clară cu găluște și pătrunjel , inclusiv fii-miu vegetarian  [:-)))]

 

cand e unul răcit o fac mai consistentă dar in rest asta mic numai supa cu găluște ar mânca . 
 

Borș din Moldova a rămas singurul must al meu din ro. Mi- l trimite sormea cu atlassibul de 2-3 ori pe an. Am încercat su umplu eu borș, nu a ieșit . 
 

da, copii mei Michele mănâncă diverse ciorbe și tocane dar și paste. Nu văd nimic rău in paste mai ales ca fac sport 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

judoka, dar cu pastele ce e in neregula?  La fel cum eu nu gasesc care e problema sa mananci un sandvish cu o felie de cascaval si o felie de muschi sau de friptura rece. 

Pastele sunt ok, depinde cat de des mamanci si ce pui langa.

Daca pui sosuri grase sau kechup nu e grozav. Daca servesti cu legume/salate si/sau proteina   e altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun doar suc de rosii /kechup facut de mine sau de soacra/tata din legume din gradina. Bianca le mananca simple cu parmezan /cascaval pe deasupra (foarte rar mananca de fapt) , Rares le prefera pe cele bologneze (cu variatiuni de genul carne din friptura de pui in loc de carne tocata) sau cu creveti /fructe de mare. Dar intr-adevar, nu stiu daca fac de mai mult de 2-3 ori pe luna. Eu mai fac vara  salata din rosii cu usturoi si busuioc in care pun o mana de paste de alea japoneze soba noddles

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...