Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sziv, nu ești singura cu chef zero de gătit... Eu în ziua în care fac piața nu sunt în stare să gătesc.

 

Noi am ajuns în țară, suntem răsfățați ca niște musafiri, dar la un moment dat va trebui să gătesc.

Noroc că taică-miu are multe la congelator: păstăi, bureți, vinete, opărite sau coapte. Mâine de exemplu, voi face păstăi cu usturoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic (sau aproape):

 

Fleur, iti recomand o brutarie unde fac niste placinte mi-nu-na-te: cu varza, cartofi, ciuperci, carne, branza dulce, branza sarata, mere, dovleac s.a.

Brutaria Do-Re-Mi, cum cobori de la blocul Tarom spre gara, la intersectia str. Garii cu str. Arcu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa ma adun pe sambata si am si terminat treaba astfel: mancare de cartofi cu crenvursti + salata de cruditati, ciorba cu de toate si perisoare, tagliatelle cu tocanita de porc, cartofi gratinati in forme de briose + chiftele si salata de castraveti cu ceapa, o salata de vinete, 2 torturi (blaturi cumparate) cu crema caramel si crant, lebenita si pepene extrem de aromat si dulce.

Si mult pa la toata lumea    .

Maine o sa cumpar porumb pt fiert.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, nu rata placintele :) Vacanta frumoasa!

 

Nimic deosebit aici.  e racoare :) si bine , apropo de pepene rosu, eu aici nu cumpar niciodata, am avut o tentativa dar nu a avut nici un gust si l-am aruncat intreg, sunt adusi din Turcia. asa ca pepene rosu si ardei copti cu sos si usturoi mananc numai cand vin in Romania. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțam, Ioana, voi "verifica" plăcintele, să văd care-s mai bune.

 

Între timp am făcut șnițele de pui în fulgi de porumb pisați, fasole păstăi și o dulceață de afine bes-ti-a-lă, din juma de kil de afine mici românești, ceva mai puțin zahăr și suc de la jumate de lămâie. S-a și legat imediat și au ieșit aproape 2 borcănele de 400. Acum trebuie să fac papanași!

 

Ne mai gătește cineva din familie așa că nu mă stresez prea mult.

Vreau să mai fac un orez scăzut cu legume și salată de kapia copți.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...