Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, eu aplic regula de la bunica: te uiti si e curat, e bun. 

Eu una sunt atat de satula de toate termenele de expirare, maxim mi se pare la zacusca sau compoturi  [:-)))]  pe vremea mea un borcan de ceva era bun daca ... era bun    ca daca nu era bun, il aruncam. Faina, zahar, orez, paste eu consum fara sa verific vreo eticheta. Idem fasolea uscata, lintea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, cine a cumparat sacul, Will? Chiar am vazut si eu saci cu orez prin magazine si ma intrebam cine poate minca atita orez incit sa cumpere cu sacul?

 

Zic si eu ca Szivarvany, daca n-are gize in el, e foarte bun. O singura data am gasit gize in faina si am aruncat-o. Si eu consum daca un produs e bun, indiferent de termenul de garantie. Uneori poate fi in termen si stricat. La noi multe magazine nu mai pun termen de garantie la produsele alimentare, tocmai ca sa reduca risipa, mai ales acum cind mincarea e atit de scumpa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, cine a cumparat sacul, Will? Chiar am vazut si eu saci cu orez prin magazine si ma intrebam cine poate minca atita orez incit sa cumpere cu sacul? Zic si eu ca Szivarvany, daca n-are gize in el, e foarte bun. O singura data am gasit gize in faina si am aruncat-o. Si eu consum daca un produs e bun, indiferent de termenul de garantie. Uneori poate fi in termen si stricat. La noi multe magazine nu mai pun termen de garantie la produsele alimentare, tocmai ca sa reduca risipa, mai ales acum cind mincarea e atit de scumpa.

 

Da, a fost cu colegul la cumpărături la Costco.  Dar la cum maninca orez pe fiecare zi poate îl termina pana la sf anului. 

Eu am mai aruncat orez negru si făina integrala, nu avea gize, dar parca avea un miros de statut … 

Serios nu mai pun termen la alimente ? 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi meniu de duminică: la prânz brânză de vaci cu smântână și mămăligă și tocăniță de ciuperci brune, cu smântână și usturoi.

La cină un grătărel de mici și cotlet de porc, cu salată. Am găsit carnea potrivită, mai închisă la culoare și cu un pic de grăsime în ea, nu pe margini. A ieșit un grătar nemaipomenit.

La desert, mini- Opera, cumpărată (prăjitură în straturi cu cremă de cacao și cafea)

 

Mai avem grătar și ciuperci și pentru mâine, și mămăligă rece de mâncat cu lapte, fiu

-miu adoră.

 

O săptămână ușoară în bucătărie vă doresc. Am auzit că e caniculă, iar, în țară, așa că stați cât mai departe de aragaz!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Weekend cu gatit si la mine .

Sambata am facut o supa crema de broccoli, o supa de fasole cu afumatura, musaca de cartofi, mancare semipreparata - orez cu carne, am fiert din nou porumb sa ne facem poftele. 

Duminica am cumparat un pui grill, am facut niste cartofi dulci si wedges.

De rontait: aluat foietaj cu spanac-feta , crenvursti inveliti si cum aveam la congelator nuca fiarta si mac fiert, am facut si dulcele tot asa cu foietaje :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunzt intoarsa rau, abia intrasem pe drum drept sa spun asa...a murit vecinul, care m-a ajutat in perioada asta de cind a murit sotul, cu diverse.

 

Nici nu mai stiu ce am am avut saptamina trecuta, simbata am avut cirnati proaspeti prajiti cu cartofi, duminica am facut ciorba cu perisoare(mai am inca) si paste de orez cu carne tocata(niste chinezarii...).

 

Astazi vreau sa fac niste spaghetti cu zuchinni, am vazut o reteta interesanta, zuchinni carbonara si asta vreau sa fac astazi...sa am pentru doua zile.

 

Joi vreau sa fac niste peste...insa cumva in aluat ca la fisch und chips...daca aveti vreo reteta incercata, va rog sa o scrieti aici.

 

Mai departe nu stiu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...