Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

Eu m-am apucat de zacusti :). Am luat ingredientele de dimineata. O sa ma apuc sa le coc incet, incet.

 

In weekend o sa fac peste prajit cu mujdei, pui la cuptor cu legume gratinate si o musaca de vinete.

Maine vreau sa fac si o tarta frangipane cu pere.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am avut ieri musafiri, am făcut și o mică pomană pentru mama. Coliva mi-a ieșit foarte bună.

Am avut zacusca mea de casă, supă de roșii, copane de pui în pesmet cu brânză Romano, la cuptor, cotlet de porc la grătar, piure, salată de varză cu morcov și castraveți murați, tot producție proprie.

Desert colivă și dulciuri cumpărate: mini-eclere și tarte mici cu fructe.

 

Foarte frumos arată salata, Michelle, trebuie să fi fost tare gustoasă cu măsline și portocale din grădină. Eu nu aș face un dressing atât de complex, dar fiecare cu gusturile lui.

La salată ori pun ulei de măsline și oțet de mere ori vinaigrette balsamique douce, cumpărată.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se face f repede dressingul si merge si mai simplificat, azi de ex am făcut doar cu oțet mere, avocado oil, suc portocala, muștar, mărar, piper si un grăunte mic de usturoi.

eu nu cumpăr niciodată vinaigrette când e așa de ușor de făcut 
ieri am avut peste fript su cu mămăliga

Maine ardei umpluti si ciorba de cartofi cu dovlecel

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un weekend harnic, sambata am gatit astfel: supa de fasole uscata cu afumatura, lasagna, conopida gratinata, friptura de porc, piept de pui la tigaie, mancare de dovlecei, am prajit niste cabanosi. Am fiert inca o tura de porumb. Ca desert am facut budinci :-).

Duminica am fiert un piure si am facut un teanc de clatite. Iar dupa-masa am tocat ardei capia si gogosari pt pus la borcan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-aș pune și eu niște ardei umpluți cu varză, dar e complicat logistic, nu am borcane cu gura largă, mă rog, e complicat.

 

Azi am făcut un orez cu legume, curcuma și busuioc, am mai avut friptură. La desert zmeură proaspătă cu un pic de miere și ce- a mai rămas de ieri. Și, era să uit, un pate de ficat de pui, de casă, grozav a ieșit, cremos. Am dat la robot un rest de ficăței înăbușiți cu ceapă, cu tot cu sosul lor și vreo 50g de unt. O nebunie, am mâncat cu crackers.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am făcut ciorba de cartofi cu dovlecei.
Cum fac rar vorbe am zis sa “bibilicesc “ mai mult la ea si sa călesc zarzavatul. Dar cum lucrat de casa si gătitul nu întotdeauna da bine… am uitat de el si s a ars… 

noroc ca pusesem mult si tot am avut suficient nears sa-l adun cu lingura de deasupra .

am pus cubulețe de supa de pui, le am mereu in congelator… si a ieșit pana la urma delicioasa. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bună!

 

sâmbătă am făcut ciorbă de perișoare de curcan și chiftele de curcan, pe care le-am lasat jumatate uscate si jumătate cu sos.

ficăței la multicooker - se fac singurei

duminica am facut gratar la țară, porc și aripioare și aseară când am venit am făcut un piure de cartofi cu grătarul rămas. 

am croșetat și o budincă cu paste, dulce, și am luat-o jumate la birou că fetele nu prea mănâncă.

astazi terminăm ce avem prin frigider și dezghet o gaina de țară și cred că o și pun la oala sub presiune să fac mâaine cirobiță și pilaf. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...