Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

la zacuscă nu mă pot băga în discuție pentru că nu mâncăm - nu dați cu roșii - nu ne place.

 

aseară am făcut pentru cină piept de rață la multicooker cu ciuperci și salată verde.

pentru astăzi am făcut varză călită cu afumătură și pentru Crina cartofi la cuptor. Mica mai are ciorbă de la bunica.

 

astăzi le fac lapte cu griș și budincă cu brânză dulce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nouă ne place zacusca foarte mult.

Nu am mai ajuns la fermă în weekend, am luat kapia din magazin, sunt multicolori, roșii, galbeni, portocalii și bruni. Am luat și ciuperci, deci în weekendul ăsta voi face zacuscă de ciuperci. Vinetele sunt deja coapte, în congelator.

 

După copanele de pui în sos asiatic, la slow cooker, urmează varză cu costițe de porc și ciorba de cartofi și zuchini, programată de ceva timp.

Mi-ați făcut poftă și voi face și eu budincă de macaroane cu brânză dulce și stafide, la cuptor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur numai bunatati faci :).Imi e pofta de tot.

 

Eu maine incerc reteta de dovlecei rotunzi umpluti, si gratitati pe care v-am pus-o saptamana trecuta. Sper sa le placa la mofturosi (inclusiv mie, mare mofturoasa).

Duminica nu stiu :) sa vad ce idei imi vin. Vreau ceva ff rapid :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut varza cu carne, grozavă a ieșit. Am folosit o varză din cea cu forma mai aplatizată, chou Baladi îi zice aici, foarte dulce, am pus suc de roșii din belșug.

Ciorba și budinca de macaroane urmează în weekend. Și neapărat o saladă orientală, amânată de săptămâna trecută, pentru prânz la școală.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si din nou e luni :-)

Sambata am cam avut inspiratie zero ... dar trebuit sa gatesc, asa ca am facut: babgulas, tagliatelle si cus-cus cu tocanita de porc, cartofi frantuzesti + chiftele, conopida gratinata si supa de salata cu oua :-) si fusilli cu ton si porumb. Dulcele este un blat de chec cu nuca + frisca cu piure de castane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...