Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

Sambata la distractie si ieri la munca! Am copt 15 kg de vinete, curatat, lasat la scurs, azi sa le toc si sa le bag la congelator. Pe langa asta am facut varza calita cu coasta, ardei umpluti cu orez, tocanita de ceapa, salata de ardei copti, salata de sfecla rosie si salau la gratar.

Azi fierb si eu raviolli cu hribi, nu-s ce sos sa pun peste ei, ma mai gandesc. Am zis c-o sa fac musaca si n-am apucat, sper zilele astea s-o fac.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe langa ce am planificat in weekend am facut si poké. F mare succes a avut la fete, mai ales la mofturila mic, asa ca l-am introdus in meniuri :).

Am facut si un far breton cu prune. Copiilor nu le-a placut, dar toti cei 13+ au apreciat f mult.

 

Eu anul asta am descoperit zacusca la cuptor. Pai e lux, de aia am facut 3 portii :))).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca si eu pun zacusca la cuptor de ani de zile, e super usor de facut, mai greu e de curatat ingredientele. Eu fac portii mici, caci aici gasesc legume tot timpul anului la acelasi pret. Bine poate as gasi mai ieftin in sezon pe la ferme, dar cum nu fac cantitati industriale nu merita sa bat drumurile numai pentru asta.,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, la noi chiar e diferenta de pret la ingrediente intre sezon si extra sezon. Ardeii acum ii iau cu 2,5€/kg, iarna sunt 4-5€/kg. LA vinete diferenta e mai mica. Dar ce face diferenta pt mine este calitatea vinetelor: le iau de la un producator (din piata) care are o varietate dulce, deloc amara. Ca altfel e loterie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost weekend lung la noi. Am gătit mult mai puțin decât mi-am propus, sâmbătă a fost băiatul la un sleepover, duminică am fost invitați la curcan iar azi am avut alte treburi gospodărești, curățenie.

 

Deci, am făcut două tarte cu dovleac, servite cu frișcă, una pentru masa de curcan și una pentru noi.

Am făcut fasole cu afumătură, cu salată de varză și morcov.

La cină paste spirale cu brânză de vaci cottage (perluțe)

Și vineri un fel care ne- a plăcut foarte mult și vreau să-l repet: praz cu orez.

 

Zacuscă voi mai face probabil o tură, nu se compară gustul legumelor locale de sezon cu al celor importate care se găsesc tot anul.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bună ziua!

 

in weekend am avut sărbătoriți, am fost la țară și nu am gătit nimic. 

ieri le-am facut o ciorba de pui cu tăiței, ca să aibă la prânz. Mai departe nu știu...am intrat să fur idei de la voi. Cred că le fac spaghete sau pizza

 

Coca, ce e poke? m-am uitat acum pe net, pare o salata cu somon? adică chestii amestecate într-un bol, legume și somon? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, da exact asta e o sala de orez cu somon/ thon crud, legume si fructe.

Poké-le de cumparat arata asa, cu o multime de legume si f mult orez.

 

 

387045916_10159417907130927_679581618117

 

 

Poké-le original are numai somon/thon+avocado+mango/ananas+coriandru+ceapa totul marinat cu sos de soia+otet de orez+ si orez+ulei de susan+ghimbir+sos teriaki; si se serveste cu orezul separat.

 

 

387059900_10159417907870927_639670351642

 

Eu am facut reteta originala, ca e mai simpla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...