Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu am slow cooker clasic, din cel oval, si il ador, cand sunt ocupata. Il las fara probleme in timpul zilei sau peste noapte sa isi faca treaba. este facut pentru asa ceva, deci nicio grija daca ramane in priza mult timp.

Tocanite, cu sau fara carne si in primul rand sarmale, care ies minunate la slow cooker. De fapt sarmalele le fac numai la slow cooker, cam o data pe luna.

Aici crockpot este considerat sinonim cu slow cooker, este intr-adevar un brand anume, ceva mai scump. Nu stiam ca are reglaj precis de temperatura. DIn cate inteleg acest reglaj e pentru a putea, de exemplu, sota carnea sau legumele inainte de a le pune la fiert.

Eu sotez (rumenesc un pic pur si simplu in tigaie carnea, cateva minute inainte.

 

Slow cookerul e util si atunci cand gatesti mai mult in avans, pentru saptamana urmatoare si ai toate ochiurile de aragaz ocupate. Poti gati doua trei feluri principale in acelasi timp, doua la aragaz/cuptor si unul la slow cooker.

 

Am facut ciorba de costite de porc si am testat leusteanul congelat. Este excelent, cu aceeasi aroma ca si cel proaspat si aceeasi textura (nu se pleosteste), cu conditia sa fie adaugat congelat in ciorba, la final.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut cu bine peste cele doua implanturi, nu am avut nicio durere, nicio reactie(cam reactionez urit la ate ...) , miine ma duc sa-mi duc sa-mi scoata atele, apoi astept!

 

Cum n-am avut nicio problema cu mincatul, am facut saptamina trecuta o supa de praz cu carne tocata, din care am avut trei zile si o tavita cu friptura la cuptor(am avut 3 felii de carne...) pe care am terminat-o aseara.

 

Astazi vom face ceva chinezarii si miine sa vad ce gatesc , tot asa pentru toata saptamina ca altfel nu am timp.Vreau sa fac o tocanita de ceapa cu carne de pui si cred ca am sa fac o ciorba de fasole.Combinatia asta de doua feluri, imi ajunge cam toata saptamina, imi ramine o zi descoperita, pentru care am de rezerva niste pizza in congelator sau oua occhiuri si snitele de pui...saptamina asta a comandat fii mio mincare indiana, de exemplu.

 

Aseara insa , cind am bagat friptura in cuptor sa s eincalzeasca putin, s-a intimplat ceva la butornul care arata temperatura, s-a auzit ceva, si desi cuptorul incalzeste, nu-mi mai arata temperatura.Sper sa nu trebuiasca sa-mi iau cuptor nou... [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut cu bine peste cele doua implanturi, nu am avut nicio durere, nicio reactie(cam reactionez urit la ate ...) , miine ma duc sa-mi duc sa-mi scoata atele, apoi astept!

 

Cum n-am avut nicio problema cu mincatul, am facut saptamina trecuta o supa de praz cu carne tocata, din care am avut trei zile si o tavita cu friptura la cuptor(am avut 3 felii de carne...) pe care am terminat-o aseara.

 

Astazi vom face ceva chinezarii si miine sa vad ce gatesc , tot asa pentru toata saptamina ca altfel nu am timp.Vreau sa fac o tocanita de ceapa cu carne de pui si cred ca am sa fac o ciorba de fasole.Combinatia asta de doua feluri, imi ajunge cam toata saptamina, imi ramine o zi descoperita, pentru care am de rezerva niste pizza in congelator sau oua occhiuri si snitele de pui...saptamina asta a comandat fii mio mincare indiana, de exemplu.

 

Aseara insa , cind am bagat friptura in cuptor sa s eincalzeasca putin, s-a intimplat ceva la butornul care arata temperatura, s-a auzit ceva, si desi cuptorul incalzeste, nu-mi mai arata temperatura.Sper sa nu trebuiasca sa-mi iau cuptor nou... [il]

Bravo! Eu mi-am făcut doar unul și pe 4 Decembrie ma duc sa îmi ia măsuri. Tot așa, n-am avut nici o reacție, sau durere. Sper sa se termine totul cu bine.

 

Cu cuptorul, încearcă sa suni la reprezentanta și poate trimit un inginer sa se uite la el. E ceva la partea electronica, dacă el merge. Nu-ți da nici o eroare? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața!

 

Collins, aparatele astea de gatit sunt facute special pentru a gati singure.

Sunt foarte sigure, chiar nu se poate intampla nimic. E ca si cand nu ai lasa masina sa spele rufe/vase sau rabotul sa aspire cand nu esti acasa, dar e o optiune a fiecaruia. 

Eu de cand m-am mutat las multicookerul pe terasa si e si mai bine, aburul si mirosul se duc afara. 

 

mancare avem de la soacra mea, dar vreau sa facem turta dulce si fursecuri pentru ca am primit cadou de casa noua un borcan foarte frumos pentru fursecuri/biscuiti si vreau sa il umplem

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si iar e luni :-)  

 

Sambata printre plimbarile pe ploaie am gatit la cerere: supa de ciuperci, am refacut supa de pui, tagliatelle cu tocanita de porc, paste scurte cu bacon si sos alb. 

Apoi m a chinuit talentul si am facut dulciuri: cirighele/minciunele (imi era mie pofta de mult timp), o reteta noua de turta dulce (care trebuia sa fie crinkles dar am ratat eu :-) ) si un blat insiropat cu capucino + crema din frisca/mascarpone si Nutella.

Duminica pt pranz am facut un piure + carnati de casa prajiti, mancare de ficatei cu usturoi, piept de pui la gratar.

 

 

 

post-12863-0-00898700-1700471068_thumb.jpg

post-12863-0-00898700-1700471068_thumb.jpg

post-12863-0-00898700-1700471068_thumb.jpg

post-12863-0-00898700-1700471068_thumb.jpg

post-12863-0-00898700-1700471068_thumb.jpg

post-12863-0-00898700-1700471068_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sziv, ce bine arată toate    ! În poză e o porție? 

 

Spre deosebire de voi, eu am planuri, dar mâncare ioc  [;)]  [:-)))]

 

Vreau să fac varză a la Cluj cu varză dulce, o supă, nu știu încă de care, și faimoasele mele gogoși cu kefir (acum am observat că nu am zahăr).

 

Muncesc de acasă, apoi intrăm în grevă nelimitată, deci aș avea timp. Chef nu am.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...