Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

Eu m-am tinut partial d eplan, adic a am facut tocanita de ceapa, care a iesit foarte buna, insa nu am mai facut bors de fasole, ar fi fost prea mult, asa am compensat cu o pizza vineri si ieri cu niste oua ochiuri si snitele din piept d epui si a trecut saptamina.

 

Astazi n-am reusit sa vorbesc cu fii mio ce mincam, insa am sa scot niste peste de la congelator, am doua bucati de macrou si un altpeste, nu stiu exact, asta este portionat, taiat felii mai bine spus, am sa prajesc macroul iar din celalat am sa fac 2-3 bucati pane, ca sa am pentru saptamina ce vine pina pe miercuri.

 

Mai departe nu stiu exact, o sa vad eu ca o sa am o saptamina super aglomerata, simbata e ziua baiatului asa ca ori iesim undeva , ori comandam, duminica am petrecere de craciun, iar de luni-pentru ca am citeva zile libere, ma duc la sora mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, cum mai mai multa pregatire ca la sarmale? Mie mi se pare mult mai rapid sa fac varza à la cluj :). Saptamana viitoare insa o sa fac sarmalele de Craciun si o sa fac si pt noi atunci.

 

colins, mie halloumi nu imi place, asa ca eu fac numai cu carne si legume. Fac cu porc nu cu piept de pui, care la noi e incredibil de scump (ala bio ..) Oricum a fost f buna fajitas a noastra :).

Azi pui cu cartofi la cuptor cu salata. Fac si o ciorba de fasole pentru maine si poimaine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in week-end am avut cod de vijelie asa că am făcut sâmbătă un drum scurt la țară și apoi am stat numai în casă, așa că am cam gătit: răcituri de porc, ciorbă tărănească de pui, ficăței la multicooker cu piure de cartofi, pește prăjit, șalău și crap, cu mămăligă, saramură de pește, tot crap. 

soacra ne-a facut sarmale.

desert am facut placinta cu dovleac si gogosile a la Fleur!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, cum mai mai multa pregatire ca la sarmale? Mie mi se pare mult mai rapid sa fac varza à la cluj :). Saptamana viitoare insa o sa fac sarmalele de Craciun si o sa fac si pt noi atunci.

 

 

La varza a la Cluj se caleste inainte: varza, ceapa cu carnea, se combina cu sos de rosii, se fierbe orezul si se adauga in carne, se pun straturile la cuptor.

La sarmale (cel putin eu asa fac): nu calesc nimic inainte si nu fierb orezul. Nu am de tocat varza inainte, daca sunt cu foi de varza. Amestec carnea tocata cu 2-3 cepe tocate si jumatate de cana de orez, un ou si condimente. Oparesc foile de vitza 1-2 minute si trec imediat la format sarmalele (merge repede, deh, experienta varstei). Pun imediat la fiert la slow cooker cu suc de rosii si am uitat de ele pana sunt gata.

Deci, da, pentru mine, sarmalele se fac mult mai repede, incluzand timpul de formare a lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi trebuie sa gatesc iar de post la pranz, avem in vizita pe baiatul nasilor, prieten cu fiu-miu, isi tin companie in timpul grevei profesorilor, scoala fiind inchisa.

 

As ca voi face iar taietei soba, de data asta incerc cu ciuperci si cu varza. Am facut ieri supa de rosii, deci merge si asta.

 

In rest, mai am snitele de pui cu piure, cu salata de varza alba si rosie.

 

Un desert as face, dar trebuie iar sa caut de post. Am un chec de mere foarte bun, trebuie sa vad cu ce se pot inlocui ouale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, poti inlocui oul cu o banana, sau doua daca sunt mai multe oua in reteta. Mie imi place sa pun o banana in muffins, chec, chiar daca pun si oua.Mai poti adauga o lingura de ulei.

 

 

Si eu fac sarmalele foarte rapid mai ales daca am varza pusa la congelator, mai mereu cumpar 2 verze, le scot cotorul si le pun in punga la congelat. Ies cele mai subtiri foi de varza:) , dar eu fac sarmalele de post, cu carne fac doar la craciun si pasti.

Varza a la cluj nu am facut niciodata.

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La varza a la Cluj se caleste inainte: varza, ceapa cu carnea, se combina cu sos de rosii, se fierbe orezul si se adauga in carne, se pun straturile la cuptor.

La sarmale (cel putin eu asa fac): nu calesc nimic inainte si nu fierb orezul. Nu am de tocat varza inainte, daca sunt cu foi de varza. Amestec carnea tocata cu 2-3 cepe tocate si jumatate de cana de orez, un ou si condimente. Oparesc foile de vitza 1-2 minute si trec imediat la format sarmalele (merge repede, deh, experienta varstei). Pun imediat la fiert la slow cooker cu suc de rosii si am uitat de ele pana sunt gata.

Deci, da, pentru mine, sarmalele se fac mult mai repede, incluzand timpul de formare a lor.

 

Eu carnea de sarmale o fac la fel pt sarmale sau varza à la cluj : calesc ceapa cu orezul, pun suc de rosii si dau un clocot sa se umfle un pic orezul; sting focul si pun carnea si mirodeniile.

Calesc rapid varza, pun sucul de rosii, ardeii, mirodeniile. Apoi fac un strat de varza unul de carne si altul de varza si asta e tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi trebuie sa gatesc iar de post la pranz, avem in vizita pe baiatul nasilor, prieten cu fiu-miu, isi tin companie in timpul grevei profesorilor, scoala fiind inchisa.

 

Pe mine ma seaca oamenii care vin cu pretentii. Eu cand sunt invitat mananc ce mi se da si eu sunt extrem de mofturoasa. 

Preoteasa de aici imi zicea ca ei cand sunt invitati mananca ce li se da si recupereaza ziua aia alta data. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...