Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

 

 

Pe mine ma seaca oamenii care vin cu pretentii. Eu cand sunt invitat mananc ce mi se da si eu sunt extrem de mofturoasa. Preoteasa de aici imi zicea ca ei cand sunt invitati mananca ce li se da si recupereaza ziua aia alta data.

 

Știu, și pe mine, dar nu e cazul. Băiatul e foarte simțit și părinții la fel, sunt cumetrii mei, suntem familie ca să zic așa. O zi merge fiu-miu la ei, o zi vine băiatul lor la noi. El și mama lui țin post și eu am ales să respect asta. Nu au avut ei nicio pretenție și mi- au zis că mănâncă Gabriel ce îi dau.

M- am gândit că nici lui fiu-miu nici mie nu ne strică.

 

Chiar azi am venit de la ei cu o caserolă de mâncărică cu năut, în stil indian, cu sos cu unt de arahide, cu garam masala și o sumedenie de alte condimente, inclusiv scorțișoară. Un deliciu este. Mai văd și eu altfel de rețete și mai diversific. Sunt români cumetrii mei, dar au prieteni de toate națiile și ne mai inspirăm de la ei.

 

Deseară fac clătite cu umpluturi sărate (spanac) și dulci sau gogoși cu kefir, servite cu kefir. Să văd de care voi avea chef!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Să vă zic un truc pentru șnițele, dacă nu-l știați. Eu nu-l știam. În loc să tăvălești carnea prin făină, ou și iar făină, să o tăvălești prin "maglavais" de făină cu ou subțiat cu un pic de apă (consistență mai groasă ca la clătite, să nu se scurgă de pe carne).

Se evită astfel arderea excesului de făină în uleiul încins și șnițelele se rumenesc mai uniform.

La ultima tură, am făcut jumate de șnițele cu prima variantă și s-a făcut o fumăraie de s-a declanșat alarma de fum iar tigaia s- a înnegrit. A doua jumătate, după ce am curățat tigaia, cu a doua metodă și s- au prăjit perfect, fără fum.

Omul cât trăiește învață!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faina-ou nu prea vad cum la snitele, daca le pui in ulei incins doar cu ou ultimul strat, oul se va arde inainte sa se faca pieptul de pui. Ultimul strat e faina sau pesmet sau combinatie intre cele doua. Poate ou-faina.

In fine, eu v-am scris ce am constatat cand dai snitelul prin maglavais - deloc fum, deloc arsura (mai bun pentru stomac) si coacere uniforma. Works perfect for me. Cantitatea de faina o reglezi de la inceput.

Cred ca voi incerca varianta asta si la cuptor.

 

Azi am fost la bruch si nu mai am deloc chef de gatit. Pregatisem sa fac ardei umpluti, voi lasa pe maine, vor fi gata seara (la slow cooker) si intre timp cred ca fac la pranz ori fish and chips, ori carnaciori proaspeti cu cartofi pai sau orez cu legume. daca fac fish and chips, voi da fileurile de peste prin acelasi maglavais de care vorbeam la snitele, sa vad cum ies.

Si o ciorba de fasole voi face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  La mine cam tot asa se fac snitzelele, dar nu pot sa-i spun maglavais pentru ca se bat ouale cu faina si eventual se adauga un pic de apa minerala foarte rece.

 

Faina-ou-pesmet folosesc la fishcake pentru ca le prajesc doar un pic sau le dau la cuptor.

 

Obiectivul meu pana la craciun e sa mancam f simplu si  mai putin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac maglavais pt diverse legume - dovlecei, vinete, ciuperci - ou, faina, kefir. 

Pt snitel prefer varianta clasica cu invartirea :-) faina-ou-pesmet.

 

Weekend lung si odihnitor la noi si pe moment in prelungire cu munca de acasa (la serviciu e santier  ). Am gatit astfel: tortellini cu sos alb, gulas cu de toate, cartofi cu ou la cuptor, niste snitele de pui si fish fingers. Si am umplut sarmalele pt craciun, jumate am pus la congelator, jumate am fiert :-) Am mai facut foietaj cu crenvursti si sunca. Dulce am facut portie mare de tiramisu.

Si mai vedem cine ce va vrea.

 

Ma bate gandul sa fac un cozonac gen babka, e tare la moda vad :-) am luat si visine congelate, sa vedem ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut sarmale: jumatate pentru acum, jumatate pentru Craciun.

Am invartit la 60 de sarmale 2h. Foi de varza de cacao, ce trebuiau bibilite, vai si amar. Clar prefer sa fac varza à la Cluj.

 

Am facut si 3 cozonaci. Deliciosi au iesit, s-au mancat calzi 2. Unu l-am congelat crud, il coc week end-ul viitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...