Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu gătesc nimic de Crăciun până cu o zi sau două înainte.

La petrecerea de Crăciun cu colegii am avut bufet de paste, penne cu pui cacciatore, tortelini gratinate cu pui și ciuperci și lasagne, cu salată Cesar. A fost excelent!

Deci nici nu vreau să gust înainte sarmale, cozonaci sau friptură de curcan (felul tradițional de Crăciun aici).

 

De Crăciun voi face sarmale în foi de varză, cu  bacon printre ele, (am primit un minunat bacon afumat), salată boeuf, Albă ca zăpada, biscuiți cu nucă. Dacă voi avea chef, voi face doi cozonaci, dacă nu, nici nu cumpăr. 

De Anul nou, dacă nu plecăm, voi face o friptură și tortul meu de nuci.

 

Zilele astea am făcut ciorbă de fasole, somon la cuptor, cu cartofi dulci și brocoli, praz cu orez și măsline. Pentru că am avut doi băieți la masă, hot dog de pui. Și două porții din checul cu mere și nuci de care nu ne mai săturăm. O porție am dus-o cadou în vizită și copiii au decorat-o ca pe biscuiții de Crăciun!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Weekend cu relax la mine. Vineri am facut saratele.

Sambata am cumparat mancare pt pranz, gyrosh, hamburgeri, langosi :-) seara am reusit sa fac doar un gulas, iar duminica la pranz gratar, frigarui, piure si muraturi :-)

Dulce am luat kurtosi si o salata de fructe.

Si mult pa la toti, maine probabil fac paste cu ton si mai vedem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu stiu sigur ce sa fac astazi de mincare...cred ca niste spaghetti cu ton.

 

Miine -trebuie sa vorbesc cu baiatul intii, ori ceva chinezarii(m-am aprovizionat cu legume proaspete) , ori am sa fac niste hamsii, ca mai am o punga in congelator.

 

Duminica, piept de rata cu portocale, era programat pentru 1 ianuarie, insa cum mi-a ramas destula mincare de la revelion(nu am pregatit mare lucru...insa a ramas foarte mult).

 

Luni cred ca fac o varza calita, am cumparat doua verze mirate de la turci, pentru craciun, din una vreau sa fac varza murata calita, cu ceva carne si cirnati, cu mamaliga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sigur ce sa fac astazi de mincare...cred ca niste spaghetti cu ton.

 

Miine -trebuie sa vorbesc cu baiatul intii, ori ceva chinezarii(m-am aprovizionat cu legume proaspete) , ori am sa fac niste hamsii, ca mai am o punga in congelator.

 

Duminica, piept de rata cu portocale, era programat pentru 1 ianuarie, insa cum mi-a ramas destula mincare de la revelion(nu am pregatit mare lucru...insa a ramas foarte mult).

 

Luni cred ca fac o varza calita, am cumparat doua verze mirate de la turci, pentru craciun, din una vreau sa fac varza murata calita, cu ceva carne si cirnati, cu mamaliga.

Probabil nu multa lume cumpara si s-or fi mirat ca se gasi cineva sa le ia acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...