Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

valentina, [flo2]

multumesc. Am notat reteta. 

 

tocmai ma pregateam sa renunt la genu asta de parjitura. Care de data asta iesise cleioasa (ca cica nu se pune praf de copt)si cu un sos cu prea multa cacao.

 

szy, [flo2]  m am uitat si pe savori, dar aveau o reteta cu 300 gr zahar plus o ciocolata. Si am zis pas. Stiu ca suntem la sectiunea dulce, dar mi s a parut mult.   

 

in schimb, am facut un pound cake cu nuca de cocos. F bun. 

 

si pt ca la scoala am avut vanzare de prajituri, am mai copt o tava de muffins cu zmeura si una de biscuiti cu ciocolata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara! 

 

De saptamana trecuta cand a scris Valentina despre pilaf, am vrut sa intreb cum il faceti. Cat am fost la parinti , la noi in casa nu s-a facut pilaf niciodata,

in copilarie mancam cel mai bun pilaf. Morcov, ceapa calita, pulpe pui, zeama de la supa de pui. Bagat la cuptor si nemestecat. F bun era, si nici nu areu codimentele si chestiile care le gasesti acum. 

Pt orez cu lapte se gaseste orez special, scrie pe punga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu gătesc f des orez. contează mult de câte ori e spălat și cat e de fiert. 

in funcție de mâncarea care o fac aleg  orezul cu bobul potrivit și  îl spăl si îl fierb mai mult sau mai puțin.

Pilaf și sushi: orez cu bob rotund spălat o dată, fiert în oală de orez. 

Risotto: arborio spălat o dată, fiert în tigaie cu atenție să nu devină prea moale , adaug apa/ supă oase fierbinte, treptat. 

Mexican: bob lung, spălat 2-3 ori, fiert în oală de orez, fiert mai  puțin ( el dente)  , apoi îl călesc in ulei (să se aleagă), adaug doar condimente sau suc de lime și cilantro ( favorit) 

Chinese : Bob lung, Jasmine… splat  2-3 ori, fiert în oală de orez, simplu fără condimente , mai fac câteva rețete cu vegetale stir fry și le amestec 

La reîncălzire ( în microunde ) pun deasupra un prosop de hârtie îmbibat în apă. În cratiță, pe aragaz sau în tigaie mai adaug un pic de apă . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in copilarie mancam cel mai bun pilaf. Morcov, ceapa calita, pulpe pui, zeama de la supa de pui. Bagat la cuptor si nemestecat. F bun era, si nici nu areu codimentele si chestiile care le gasesti acum. 

Pt orez cu lapte se gaseste orez special, scrie pe punga.

Asa il fac cind pun pulpite in el. In loc de supa pun cub. Excelent iese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Va multumesc pentru idei, si eu fac orez ca garnitura dar il fierb conform instructiunilor, 10 min. sau15 maxim, dar secretul sa nu se lipeasca e sa il spal foarte bine, de multe ori, dupa il las in apa cam 30 minute inainte sa il fierb.

 

Azi, de exemplu , am fiert o supa de oxtail vreo 3 ore.. ce tampenie .., am impartit-o in trei, am pus in doua caserole pentru congelat.  O sa intineresc de la atata colagen :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...