Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

Si iar e luni :-)

Vineri a facut fie mea tortellini, sambata am facut eu gulas, snitele de pui si porc, cartofi cu oua la cuptor, mancare de cartofi cu carnati, sarmale, salata de vinete si un teanc de paine cu ou. Ca desert am facut 3 checuri cu visine, stafide si bucati mici de rahat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cine are o reteta de chec verificata?  Chec simplu,am facut saptamana asta reteta pe care o faceam in copilarie si nu mi-a crescut deloc , desi cuptorul a functionat normal, l-am incalzit inainte , am folosit faina care creste, deci nu vad ce a fost gresit. Nu mai spun ca am facut doua tavi :(  S-a mancat si asa , e delicios mai ales ca am pus si jumatati de pecans.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac reteta clasica de pe vremuri, cantitatea 1 ou - 2 linguri / zahar/uleri/faina.

Ultima oara am facut 3 checuri din 10 oua, in 3 tavi de silicon (cele de chec) : bat albusurile spuma tare, mixez in continuare adaugand zaharul lingura cu lingura, apoi mixez uleiul, iar la final invart cu telul 1 praf de copt + faina lingura cu lingura, adaug diverse - esenta vanilie, coaja de lamaie, plus fructe/ciocolata/etc. Pt partea de cacao pastrez 3-4 linguri si amestec cu cacao si pun deasupra.

Pt 1 tava fac din 4 oua - 8 linguri zahar/ulei/faina si praf de copt.

 

In weekend am gatit astfel: supa de ciuperci, din nou mancare de cartofi cu carnat, paste scurte cu feta si slaninuta prajita, tagliatelle cu tocanita de porc, salata de vinete, cascaval pane si orez basmati cu mexicana. 

Dulcele a fost o inventie din albusuruile congelate (initial am zis ca fac rulada pavlova, dar cum acasa n au fost dati pe spate, nu merita stresul si efortul :-))) asa ca am facut un blat alb cu mult cocos, am insiropat bine cu traditionalul sirop-caramel, deasupra am pus o crema de mascarpone + frisca + gelatina si apoi un compot exotic cu de toate tot asa, cu gelatina. A iesit super bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...